İslami Değerler Akademisi (İDEA), başkan Mustafa Yıldız ve gönüllülerden oluşan bir heyet ile Çad’ a adeta çıkarma yaptı.

Bir dizi yeni projeyi hayata geçirmek ve süren projeleri yerinde incelemek için bölgeye giden heyet, buradaki faaliyetlerini sürdürüyor.

İşte bölgeden sıcağı sıcağına gelen paylaşım ve çalışmalardan bir kaç örnek:

İlkin gönüllülerimiz ile birlikte Encemine’ deki İDEA Yetimhanesi’ ndeki yetimlerimize uğradık. Ardından Sunta Köyündeki Muhammed Harun Adem Eğitim Kompleksi içindeki Yakut Bozdoğan Yetimhanesi’ ndeki yetimlerimizi ve Orhan Tutar Medresesi’ ndeki öğrencilerimizi gördük. Bazı ihtiyaçlarını karşıladık ve eksiklerini tamamlamak için neler yapılması gerektiğini tespit ettik.

İDEA olarak Çad Adalet Bakanı Cuma Arabi Beyefendi ile İşbirliği Anlaşması imzaladık. Hayırlara vesile olur inşallah.

İDEA olarak Çad’ ın başkenti Encemine’ de yetim anneleri için dikiş atölyesi açtık. Yetim anneleri hem burada dikişi öğrenecekler, hem de diktikleri kıyafetleri yetimlere dağıtacağız.

Dün yaklaşık beş altı saat süren çok zor bir yolculuğun ardından kuyu açtırdığımız yeni müslüman olan kabilelerin yaşadığı bölgeye ulaştık. Bu gördüğünüz yer bu köylerden birinin mescidi. Tam anlamıyla mescid-i takva. Bir insanın hayatında görebileceği en sade mescid. Burada namaz kılmak bize de nasip oldu.

#Çad da #Yetimhane de bu yavrularla ilk karşılaştığımızda “Beyaz Adam” ın (!) tarihe malolan zulüm ve sömürüsüyle “Çaresiz kabullenişliği” kendilerine kader olarak bilen Afrika’ nın bu masum çocuklarının yüzü hiç gülmüyordu biliyor musunuz?

Aradan çok zaman geçmemişti halbuki.
Taki, hasbi duygularla dolu vefakâr gönüller kendilerine el uzatıncaya kadar…

Evet, destanımsı bir çalışma yapıyorduk #İDEA ile. Yaşadıklarımızı ve kendi aramızdaki ciltlere sığmayacak istişareleri biz bilirdik sadece.

Nedendi sanki?
Niyeydi onca çaba?
Tarihin seyrini mi değiştirecektik yoksa?
Fakat şunu bilerek azmimizi hiç kırmıyorduk:
İlâhi kadere teslim olduk.
Lakin kazaların seyrini değiştirmek kimileri için tarihe küçük bir not gibi görülebilirdi.
Bizler ise farklı düşünerek Ahiret Yurdu’ nun aydınlık penceresinden ışıltılı, göz alıcı nimetlerini görmek istiyorduk.
Bugün ise gülen gözlerde o devasa ışık hüzmesini görüyorduk.

Bizleri bu yolda istihdam eden Allah’ a جل جلاله hamd ve Ümmet’ in biricik Peygamberi Muhammed Mustafa صلى الله عليه وسلم sonsuz salat ve selâm olsun.

Bu Ülke 🇹🇷 o kadar kadirşinas ve vefakârki.
O kadar büyük ve o kadar muhsinki.
Evet, nerede olursanız olun tarih kokuyorsunuz.
Aşk kokuyorsunuz.
İhlas kokuyorsunuz.
İhsanınız, merhametiniz, iz’ anınız, örfünüz, töreniz…

Hasılı yiğit insanlarımızla Dünya’ nın dört bir yanında karşılıksız yaptığımız, gönlümüzü kattığımız vicdani hareketleri ne kalemler yazabilir ne de ciltlere sığabilir…

Hiçbir Ülke bizim kadar gönül diliyle konuşmamıştır, konuşamamıştır dostlar.
Sağolun varolun!
Desteklerinizle daha güzel çalışmalara…
Vesselam