Resim_1389833677ANTEPPRESS-GAZİANTEP  

Yurt genelinde çeşitli sivil topluk kuruluşu temsilcileri, Van merkezli operasyon kapsamında İHH`nın hedef alındığını belirterek İnsani Yardım Derneği`nin Kilis ofisindeki aramaya tepki gösterdi.

Mazlum-Der Genel Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahim Çelik, İnsani Yardım Derneği`nin Kilis`teki ofisinde yapılan aramanın kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, illerde eş zamanlı bir operasyon gerçekleştirildiğini, bu kapsamda İHH İnsani Yardım Vakfının Kilis`teki ofisinde arama yapıldığını belirtti.

İHH`nın başta Suriyeliler olmak üzere ırk, din, dil, inanç gözetmeksizin muhtaç insanlara insani yardım götüren kuruluş olduğunu vurgulayan Çelik, “İHH`nın kurumsal kimliğiyle doğrudan ilişkisi bulunmayan bir operasyona konu edilmesi kabul edilemez” dedi.

Söz konusu operasyonda sanıktan delile yolunun izlendiğini savunan ve bu durumun hukuki olmadığı kadar keyfi ve kötü niyetli değerlendirilebilecek bir uygulama olduğunu ileri süren Çelik, ilgili kurumların hukukun evrensel kaidelerine riayet etmeye davet etti.

Öte yandan Gaziantep Gönüllü Kuruluşları da Van merkezli operasyona tepki gösterdi.

Yeşilsu Parkı`nda bir araya gelen çeşitli sivil toplum örgütlerinden oluşan Gaziantep Gönüllü Kuruluşları üyesi grup, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfına destek için basın açıklaması yaptı.

Grup adına konuşan Memur Sen İl Başkanı Mithat Sevin, Türkiye`nin son günlerde önemli bir sınavdan geçtiğini söyledi.

Millet iradesinin, birtakım güç odakları ve suç lobileri tarafından çeşitli entrika, hukuk dışı operasyonlarla yok sayılmaya çalışıldığını savunan Sevin, “Terörle mücadele ekibi olduğunu söyleyen emniyet mensupları, arama kararı göstermeksizin İHH`nın Suriye halkına yardımların koordine edildiği Kilis ofisine hukuksuz bir operasyon düzenlemiştir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here