Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, “Birliklerimizce 2014 yılında 9 milyar 10 milyon 903 bin dolarlık ihracat gerçekleştirirken, aynı yılda diğer ihracatçı birlikleri adına ise toplam 806 milyon 9 bin dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Böylece birliğimizin ihracat kayıt işlem hacmi 9 milyar 816 milyon 912 bin dolar olmuştur” dedi.

2014 yılı ihracat rakamlarını açıklayan GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, yaptığı yazılı açıklamada ihracat kültürünün Türkiye’de ve özellikle bölgelerinde önemli oranda geliştiğini ifade etti. 2015 yılında dünya pazarlarını çok iyi tanıyan ihracatçıların artık daha etkin ihracat yapabilmek için çalışacaklarını kaydeden Çıkmaz, “Birliklerimizce 2014 yılında 2013 yılına oranla yüzde 3,7’lik düşüşle toplam 9 milyar 10 milyon 903 bin dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Aynı yılda diğer ihracatçı birlikleri adına ise toplam 806 milyon 9 bin dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Böylece birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi yüzde 2,1’lik düşüşle 9 milyar 816 milyon 912 bin dolar olmuştur” dedi.

İHRACATTA ORTADOĞU YİNE BİRİNCİ SIRADA

Ortadoğu’nun önemli bir pazar olduğuna dikkat çeken Çıkmaz, 2014 yılında 188 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini belirtti. İhracatın ilk sırasında Ortadoğu ülkelerinin yer aldığını kaydeden Abdulkadir Çıkmaz, “Bölgemiz ihracatında Ortadoğu ülkeleri yüzde 60,2 pay ile ilk sırada, Ab ülkeleri yüzde 16,1 pay ile ikinci ve Afrika ülkeleri yüzde 8,8 pay ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Toplam 188 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup, bu ülkelerden Irak, Suriye, Suudi Arabistan, ABD, İtalya, İran, Almanya, İngiltere, Libya veBelçika bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir” ifadelerini kullandı.

2014 yılının en çok ihracatı yapılan ürünleri hakkında da bilgi veren GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, “2014 yılı içerisinde halı, kumaşlar, iplikler, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, bitkisel yağlar, değirmencilik ürünleri, Demir Çelikmamulleri, dış giyim ve diğer gıda müstahzarları bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur” dedi.

İHRACATTA GAZİANTEP FARKI BÜYÜK

Gaziantep’in sanayideki öneminin ihracatta da önemli bir noktada olduğuna dikkat çeken Çıkmaz, 2014 rakamlarına bakıldığında Gaziantep’in yüzde 2,5 oranındaki artışla 6 milyar 641 milyon 306 bin dolarlık ihracatının dikkat çekici olduğunu belirtti. Çıkmaz, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin lokomotif ili olan Gaziantep, 2014 yılında 6 milyar 641 milyon 306 bin dolarlık ihracat ile Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini almıştır. Halı, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, tekstil ve ham maddeleri, kimyevi maddeler ile demir ve demir dışı metaller ilimizin ihracatında önde gelen sektörlerdir” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here