GAZIANTEP'TE BOBREK NAKLI  -GAZIANTEP'TE IKI BOBREK HASTASI YAANTEP PRESS-Gaziantep

Gaziantep`te Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi`nde, kadavradan gerçekleştirilen böbrek nakli ile Kahramanmaraşlı Mustafa Yıldız ve Gaziantepli İsmail Göğebakan, sağlıklarına kavuştu.
Gaziantep Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Başhekimi Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, yaptığı açıklamada, hastane bünyesinde organ nakli merkezinin hizmete girdiği günden bu yana yapılan nakillerle sadece Gaziantep`te değil, bölgedeki diyaliz hastalarının da yüzünü güldürdüğünü söyledi.
“Aldığımız sonuçlar bizlere gurur veriyor. Hastalarımıza şifa olabildiğimiz için mutluyuz“ diyen Yıldırım, hastaneye güvenen hastalara ve şifa dağıtan merkez ekibine teşekkür etti.
Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Necmettin Güvence ise, organ bağışı sayesinde bir yerlerde biten yaşamların, başka yerlerdeki insanlara umut olduğunu belirterek, “Gencecik bir insanın biten hayatı Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi`nde, iki farklı insana hayata yeniden başlayabilmeleri için can oldu“dedi.

-“ÜMİDİM YOKTU“-

Yaşadıklarını anlatan Kahramanmaraşlı Mustafa Yıldız (21), 12 yaşında böbreklerinden rahatsızlandığını ve götürüldüğü doktorun böbreğin hemen alınması gerektiğini, aksi takdirde diğer böbreğin de zarar göreceğini söylediğini bildirdi.
Ailesinin ameliyatına karar verdiğini, ancak sonradan vazgeçtiğini anlatan Yıldız, şunları söyledi:
“İlaçlarla hayatımı sürdürmeye çalıştım. Ancak 13 yaşıma geldiğimde diğer böbreğim de rahatsızlandı ve diyalize girmeye başladım. Diyalize girmem için koluma fistül açılmıştı. Ancak ben ne olduğunu bilemediğim için korkudan bir hafta diyalize giremedim. Ondan sonra da 8 yıl boyunca diyalize girdim. Diyalizde kramp, baş dönmesi pek çok sıkıntı yaşıyordum. Allah kimseye yaşatmasın. Sosyal güvencem yoktu ve diyalize girmek için çalışmak zorundaydım. Annem böbreğini vermek istedi, ancak doku tutmadı. Babam kalp hastası olduğundan doktor nakli uygun bulmadı. 6 kardeşiz. İkizim böbreğini vermek istedi, çalıştığından dolayı kabul etmedim. Diyaliz merkezinden tanıdığım bir arkadaşım Sani Konukoğlu Hastanesi`nde nakil yaptırdığını ve çok memnun olduğunu söyledi.“
Yaklaşık 1 ay sonra kadavradan böbrek bulunduğu haberi geldiğinde sevinçten tansiyonum yükselmesinden korktuğunu dile getiren Yıldız,“Yüksek tansiyon hastasıyım, sevinçten tansiyonum yükselir diye korktum. Böbreğin bulunacağında hiç ümidim yoktu. Herkes doya doya su içerken ben içemiyordum. Haftada 3 gün 4`er saat diyalize girmek nerede, evinde kendi hayatını planlamak nerede? Nakil sonrası kendimi dünyaya yeniden gelmiş gibi hissediyorum. Allah böbreği bağışlanan gence rahmet etsin. Benim hiç ümidim yoktu. Allah herkesten razı olsun.“

-“HAYATIM KURTULDU“-

Böbrek nakledilen 3 çocuk babası İsmail Göğebakan da (43) 16 yıldır şeker hatası olduğunu ve bunun sonucunda 2 yıl önce böbreklerinin tamamen iflas ettiğini söyledi.
Bunun üzerine diyalize girmeye başladığını belirten Göğebakan “Diyalize girmeme üzülen eşim Halime Göğebakan, böbreğini vermek istedi. Ama kendisi de şeker hastası olduğu için nakil gerçekleştirilemedi. Bunun üzerine çocuklarım devreye girdi. Ancak onların genç yaşta olmalarından dolayı `yüreğim elvermedi.` Bu süreçte Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi`nde düzenlenen seminere katılmıştım. O gün Organ Nakli Merkezi`ne kayıt yaptırdım. Kayıt yaptırdıktan 1 ay sonra kadavradan böbrek çıktığı haberi geldi. Ancak grip olduğum için bana nakil yapılamadı. Çok üzüldüm.“
Eşinin kendisini üzülmemesi için teselli verdiğini söyleyen Göğebakan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Gerçekten bir aya kalmadan kadavradan böbrek çıktığı haberi verildi, inanmadım. Haftada 3 gün, 4`er saat diyalize giriyordum. Çocuklarım `baba hayatın kurtuldu` dediler. Diyalize girenin sosyal hiçbir hayatı yok. Ameliyat başarılı geçti. Artık bol bol gezeceğim, su içeceğim. O günleri unutmak istiyorum. Ne yapmak istesek, diyaliz elimizi kolumuzu bağlıyordu. Önce Allah`a, sonra doktorumuza çok şey borçluyum. Organ bağışı çok önemli. Organ bağışı sayesinde hayatım kurtuldu. Allah bağış yapanlardan razı olsun. Ayrıca, Gaziantep`te böyle bir merkezin olması çok önemli.“

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here