Resim_1307540117ANTEP PRESS – İslahiye

İmam Hatip ve İlahiyat Gönüllüleri Derneği (İLK-DER) Kültür Merkezi Milli Eğitim eski bakanlarından Ak Parti Genel Başkan yardımcısı Doç Dr. Hüseyin Çelik’in katılımıyla açıldı. Açılışa kalabalık bir davetli grubu iştirak etti.
Açılışa Hüseyin Çelik’in yanısıra Ak Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer, Ak Parti Milletvekili adaylarından Abdullah Tombul ve Adem Yücel, İslahiye Belediye Başkanı Malike Uludağ, Altınüzüm Belediye Başkanı Osman Çiftçi, Boğaziçi Belediye Başkanı Ali Yiğit, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Üyesi Av. Yaşar Atılgan, İlçe Müftüsü Hasan Sarı, Ak Parti İlçe Başkanı Şaban Doğan, İl Genel Meclis Üyeleri ve Belediye Meclis Üyeleri gibi pek çok siyasetçi ve bürokrat katıldı.
Dernek Yöneticilerinden Ramazan Devecinin daveti üzerine İLK –DER’in çalışmalarına öncülük yapan Mustafa Yıldız hocanın da hazır bulunduğu ortamda Hüseyin Çelik, Ahmet Uzer, Abdullah Tombul, Adem Yücel, Malike Uludağ ve Şaban Doğan tarafından kurdele kesilerek açılış yapıldı.
Daha sonra KÜLTÜR MERKEZİ’nin konferans salonuna geçildi. Dernek Yöneticilerinden Ramazan Deveci İLK-DER hakkında kısa bir bilgi verdi. İLK-DER’in yaklaşık 40 yıl önce kurulduğunu, dolayısıyla İslahiye`nin en eski derneklerinden birisi olduğunu söyleyen Ramazan Deveci, 40 yıldır İLK-DER’in yaptığı hizmetleri özetledi. Bu süre zarfında bir İmam Hatip Lisesi ve bir Mesleki Tatbikat Camii yaptırıldığını, daha sonra okul binasının fiziksel ömrünü tamamlaması dolayısıyla yeni bir bina yapılmasını sağladıklarını, ardından camii restore ettirerek bir imam lojmanı yaptırdıklarını, buraya bir imam görevlendirilmesini sağladıklarını anlatan Ramazan Deveci, ayrıca 3 kat, 1500 m2 yeni bir öğrenci yurdunun inşaatına başladıklarını söyledi. “Açılışını yaptığımız Kültür Merkezimizde tüm İslâhiye halkına ve öğrencilerimize yönelik faaliyetlerini sürdürecek olan Derneğimiz, İslâhiye halkına karşı sorumluluklarını yerine getirmek için canla başla çalışmaktadır.” diyen Ramazan Deveci, derneğe katkısı olan herkese teşekkür ederken, ölmüş olanlara da rahmet diledi.
Daha sonra bir selamlama konuşması yapmak üzere Mustafa Yıldız hoca kürsüye davet edildi.
Konuşmasında, bazı şeylerin nasip işi olduğunu söyleyen Mustafa Yıldız “Allah herkese her şeyi nasip etmez. Şerre aracı olmak nasıl bir nasip meselesiyse, hayra aracı olmak da bir nasip meselesidir. Allah bazı kullarını hayra aracı kılarak o kullarını onurlandırır, şereflendirir. İnşallah Rabbimiz – şu an burada yaptıkları gibi bundan böyle de– sayın bakanımızı ve sayın vekillerimizi hayırlı şeylere aracı kılarak onları kendi dinine hizmetle onurlandırır.” dedi.
Daha sonra yeni bir seçimin arefesinde olduğumuzu vurgulayan Mustafa Yıldız, bu seçimin diğer seçimlerden farklı bir anlam ve önem taşıdığını söyledi. “12 Haziranda seçilecek olan yeni meclis yeni bir anayasa hazırlayacak. İnşallah çok yakında bu millet, sadece başının üzerinde demoklesin kılıcı gibi asılı duran 12 eylülün faşist anayasasını değil, aynı zamanda bu anayasanın dayandığı zihniyeti de ebediyyen tarihin çöplüğüne atacak.”diyen Mustafa Yıldız, yeni anayasa konusundaki bazı hassasiyetlerini paylaştı.
Her ne gerekçeyle olursa olsun, yeni anayasanın asla eski anayasanın revize edilmiş bir hali olmaması gerektiğini vurgulayarak, “Biz, kutsal bir kitap gibi değişmez maddeleri olan, resmi ideolojiyi referans olarak kullanan, etnik bir kimliğe yaslanan, temel hak ve özgürlükleri kısıtlayan bir anayasa istemiyoruz. Biz insan yüzlü bir anayasa istiyoruz.” diyen Mustafa Yıldız, Sayın Bakanın ve bütün milletvekillerinin temel hak ve özgürlükleri merkeze alan bir anayasa hazırlanması konusunda gerekli hassasiyeti göstereceklerine inandıklarını söyledi.
Daha sonra kürsüye gelen Bakan Hüseyin Çelik, Ak Parti olarak yaptıklarını anlattı. “Ak Parti gelene kadar devletin halkı vardı, Ak Parti’den sonra halkın devleti oldu, Ak Parti gelene kadar üstünlerin hukuku hâkimdi, Ak parti geldikten sonra hukukun üstünlüğü hakim oldu” diyen Hüseyin Çelik yeni anayasa ile otoriter devlet anlayışının tarihe karışacağını söyledi.
Ardından Dernek adına Bakan Hüseyin Çelik’e Mustafa Yıldız hocanın SON MESAJ isimli Kur’an Meali hediye edildi. Dernek Yöneticilerinden Ramazan Deveci Mustafa Yıldız hocanın mealini bizzat kendisinin takdim etmesi için Mustafa Yıldız hocayı davet etti. Meal’in Hüseyin Çelik’e takdiminden sonra Çelik ve diğer misafirler dernekte bir süre oturarak dernek yöneticileri ile sohbet ettiler.
Anteppress 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here