Resim_1371219177İLK-DER (İmam Hatip ve İlahiyat Gönüllüleri Derneği) İslahiye şehir merkezinde ikamet eden Suriyeli yetimleri ve ailelerini 2 günlük bir Konya gezisine götürdü. Gezi dolayısıyla Suriyeli yetim çocuklar ve aileleri savaş psikolojisinden ve zor şartlardan 2 gün de olsa uzaklaşmış oldular.

Konya – Selçuklu Belediyesinin misafir ettiği Suriyeli yetimler ve aileleri Selçuklu Milli Eğitim Müdürlüğünün organize ettiği bir programa katıldılar.
Programda açılış konuşmasını yapan Selçuklu Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Arıcı SEDEP Projesi kapsamında İslahiye’deki mültecilere yapılan yardımlar hakkında bilgi verdi.
Programda bir konuşma yapan ilahiyatçı – yazar Mustafa Yıldız İslahiye’de genel anlamda Suriyeli Mültecilerin ve özelde ise Suriyeli yetimlerin sorunlarını ve bu sorunları çözmeye yönelik İLK-DER’in yaptığı çalışmaları anlattı.
Toplantıda ayrıca İslahiye’deki Suriyelilerin eğitim gördüğü Nur Okulu öğretmenlerinden Nuri Lata ile Suriyelilerin koordinasyon çalışmaları ile ilgilenen Walaa Altunji bir konuşma yaptılar.
Daha sonra Selçuklu Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca’nın konuşmasının ardından, program Suriyeli yetim çocuklar ile Konyalı çocukların birlikte çektirdikleri resim ile son buldu.
Ertesi gün Konya RİDA DER tarafından organize edilen birçok ülkeden yetimlerin katıldığı bir pikniğe katılan çocuklar bol bol oyunlar oynadılar ve eğlendiler.
Program Konya’nın tarihi mekânlarının gezilmesinin ardından panoramik bir Konya gezisi ile sona erdi ve yetimler İslahiye’ye döndüler.
İLK-DER Dernek Başkanı Yaşar Bağbekleyen yetimlerin sevinmesine vesile olan bu geziye ev sahipliği yapan ve katkıda bulunan kurum, kuruluş ve şahıslara teşekkür etti.
Yetimlerin gezisi dolayısıyla yardımlarını ve ilgilerini esirgemeyen Gaziantep Milletvekili Ali Şahin’e, Selçuklu Belediyesi’ne, Selçuklu Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, Konya RİDA DER’e, Şehitkâmil Belediyesi’ne ve İslahiye Belediyesine teşekkür ettiklerini söyleyen Yaşar Bağbekleyen “Ayrıca bize ev sahipliği yaparak gezi boyunca bizi yalnız bırakmayan Selçuklu Belediyesi Kültür ve Sosyal İlişkiler Müdürü Muharrem Başaltun, Selçuklu Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca, Şube Müdürleri Mustafa Arıcı ve Mustafa Kılıçarslan Beyler ile RİDA DER Yetkilileri Mehmet Şahin, Tamer Kalender, Ahmet Gazi Akpınar ve Selim Doğdu Beylere teşekkür ediyorum. “ dedi.
Geziye katılan yetimlerin aileleri gezinin hem kendileri hem de çocukları için çok güzel geçtiğini, çocuklarının çok eğlendiklerini söyleyerek,” İslahiye’deki Suriyeli Mültecilerin bütün sorunları ile ilgilenen İLK-DER’e bu güzel gezi için ayrıca teşekkür ediyoruz” dediler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here