İlk-Der İmam Hatip ve İlahiyat Gönüllüleri Derneği’nin, organize ettiği konferansta Mustafa Yıldız hoca konuştu.

İlk-Der İmam Hatip ve İlahiyat Gönüllüleri Derneği’nin, organize ettiği “28 Şubat Darbesi ve İmam Hatipler” konulu konferans İslami Değerler Akademisi’nde  (İDEA) yapıldı.

Konferansa yoğun bir katılım gözlendi.

Konferansın sunuculuğunu İslami Değerler Akademisi Koordinatörü Rahşan Kaya yaptı.

IMG_20150228_194628

Rahşan Kaya; 28 Şubat’ta ortaokul talebesi olduğunu, o günleri birebir yaşamadığını ama o günlerde yaşananların yakın tarihimiz açısından çok önemli olduğunu, 28 Şubat’ı unutmamak ve unutturmamak için bu konferansı düzenlediklerini söyledi.

Bu girizgahın ardından Mustafa Yıldız Hoca’dan özellikle kendi yaşadıkları tecrübeleri anlatmasını istedi.

Mustafa Yıldız Hoca Konuşmasında;

28 Şubat öncesinde, 1994 seçimlerinde Refah Partisi’nin sandıktan birinci parti olarak çıktığını ancak Refah Partisi’nin hükümet kurmasını engellemeye çalıştıklarını ve bunu başaramadıklarını ifade etti.

IMG_20150228_194713

Akabinde Refah-Yol Hükümeti’nin kurulduğunu, bu sefer Rahmetli Erbakan’ın başbakan olduğu hükümeti başarısız kılmak için uğraştıklarını ama bunu da başaramayınca ülkeyi karıştırarak medya ve adı sivil toplum olan beşli çete aracılığı ile, daha sonra askeri, adli bürokrasi ile hükümeti yıkmaya çalıştıklarını söyledi.

“Sincan’da düzenlenen bir Kudüs gününü bahane ederek, Ankara Sincan’da tank yürüttüler. Bu haklın vergileri ile alınan silahları bu halka doğrultular. Medyada irtica geliyor haberleri ile inanan insanlara zulümler ettiler, işkenceler yaptılar. Kudüs Günü organizatörü diye gazeteci Nurettin Şirin’e 17 yıl hapis cezası verdiler. Başörtülüleri devlet dairelerine sokmadılar, okullardan attılar. Çocuklarımızın Kuran okumasını yasakladılar. İmam Hatip Liselerini kapatmak için kesintisiz eğitimi çıkardılar, üniversiteye giremez hale getirdiler. İslahiye’de 610 öğrencisi olan İmam Hatip lisesinde sadece 7 öğrenci kalmıştı. Bu okul kapanmasın diye köy köy dolaşarak öğrenci topladık. Hamd olsun kapanmadı, bugün İslahiye’de 4 adet İmam hatip okulu var. Ama bu günlere kolay gelinmedi. Bu günleri unutmayalım ve unutturmayalım” dedi.

 

Konferansa katılanlar bu güzel ve bilgilendirici konuşmasından dolayı Mustafa Yıldız Hoca’ yı tebrik ettiler, böyle bir konferans düzenledikleri için İlk-Der yöneticilerine teşekkür ettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here