2014-07-07-ilk-fistiga-altinYılın ilk mahsul ben Antepfıstığını yetiştiren çiftçi, Gaziantep Ticaret Borsası tarafından cumhuriyet altınıyla ödüllendirildi.

Gaziantep’in Karkamış ilçesine bağlı Yolağzı köyünde çiftçilik yapan Vedat Ünal, 2014 yılının ilk ben antepfıstığını yetiştirerek Gaziantep Ticaret Borsası’na getirdi. Hasat mevsiminden yaklaşık 1 ay önce olgunlaşarak doğal rengine kavuşan yılın ilk ben fıstığı için GTB’de tören düzenlendi. GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, GTB Meclis Başkanı Selami Memiş, GTB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mehmet Özmen, Ali Tabur ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Satıl’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen törende, çiftçi Vedat Ünal’a cumhuriyet altını hediye edildi.

ÖRNEK OLSUN

Antepfıstığı üretimini teşvik etmek amacıyla her yıl ilk ben fıstığını yetiştiren çiftçilere sembolik olarak cumhuriyet altını verdiklerini hatırlatan GTB Başkanı Tiryakioğlu, “Amacımız bölgemizin en temel ürünlerinin başında gelen antepfıstığı üretimine olan ilgiyi arttırmak ve ilk ben fıstığını yetiştiren çiftçilerimizin diğer üreticilerimize örnek olmalarını sağlamak” dedi.

MOTİVASYON ARTTI

Antepfıstığı yetiştiriciliğinin artması ve teşvik sistemi içerisindeki yerini alması için Tarım Bakanlığı nezdindeki çalışmalarını ortak akıl heyetiyle birlikte aralıksız sürdürdüklerini dile getiren Tiryakioğlu, “Fıstığımızla ilgili devam eden bu yoğun çalışmaların içerisinde bugün ilk ben antepfıstığını borsamızda görmek bizi gerçekten çok mutlu etti ve motivasyonumuzu bir kat daha arttırdı” dedi.

1 AY ÖNCE OLGUNLAŞTI

Gaziantep’te yılın ilk mahsul ben antepfıstığını yetiştirdiği için çok sevinçli olduğunu ifade den çiftçi Vedat Ünal ise, “Köyümüzde 60 dönüm antepfıstığı arazimiz var. Bunların içerisinde yaklaşık 30 ağacımız normal hasattan 1 ay önce olgunlaşarak kırmızı ben haline geldi. Ağaçlardan topladığım yaklaşık 5 kilogram fıstıkla GTB’ye gelerek ilk fıstık için müracaatta bulundum. Fıstık üretimi için verilen ödülden dolayı GTB’yeteşekkür ediyorum” diye konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here