Gaziantep’ e tramvay yapılacağı dönemde bunun çok yanlış bir proje olduğunu, bu projenin trafiğe çare olmayacağını tam tersine trafiği daha da içinden çıkılmaz bir hale getireceğini söyledik. Ama bakan olmadığımızdan mıdır, sakalımız olmadığından mıdır kimse bizi dinlemedi. Milli servet raylara gömüldü. Aradan çok zaman geçmeden Bakan Çelik bizi doğrular nitelikte açıklamalar yaptı.

Ne demek lazım şimdi: Zararın neresinden dönülse kardır mı, enayiliğinize doymayın mı?

gaziantepte_kaza_yapan_arac_tramvay_yoluna_girdi_5_yarali_h18520

Seçim bölgesi Gaziantep’e ilişkin açıklamalarda bulunan Şimşek, şöyle dedi  “Gaziantep beni çok iyi karşıladı, benim için çok büyük bir gurur. Gaziantep, bugün Türkiye’nin önemli bir can damarıdır ve Türkiye’nin en büyük, en dinamik büyüme motoru haline gelecek. Bakın iddialı konuşuyorum, Avrasya’nın en büyük üretim üslerinden birisi haline gelecek. 4-5 alan belirledim.

Bir, Gaziantep’teki en büyük sıkıntı pahalı konuttur. 5 milyon metrekareyi, Organize Sanayi Bölgesinin orada, bütün işçilerimize ucuz konut üretecek şekilde Hazine’den TOKİ’ye devrettim, konut yapacağız. Ulaştırma. Belki herkes metroyu konuşuyor ama biz Türkiye’nin en hızlı metrosunu Gaziantep’te yapacağız. 25 kilometre, 17 istasyondan oluşan çok ucuza Türkiye’nin en hızlı metrolarından birini yapacağız. Sağlıkta ve eğitimde büyük bir atılım içindeyiz ama daha da önemlisi, Gaziantep’te üretilen malların İskenderun Limanına hızlı ulaştırılabilmesi için Amanos Dağlarını deleceğiz, tünel yapacağız, yolu 163 kilometre kısaltacağız. Gaziantep şu anda dünyanın en rekabetçi yedi kentinden biridir. Dünyanın en rekabetçi kent konumunu koruyacak, bunu güçlendirecek yatırımlar yapacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here