30483741427-9-2016131241gaziantepgunesİzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca sürdürülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmalarında, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince “örgüt üyeliği” suçlamasıyla gözaltına alınan kişilerin ifadeleri ve ele geçirilen muhasebe kayıt sistemi verilerinde, örgütün şirket gibi yönetildiğine dair ilginç ayrıntılar ortaya çıkarıldı.
Ele geçirilen verilerde, örgüt yöneticilerinin büyükşehir, il ve ilçe olarak ayrıldığı, yaptığı görevin önemine göre de “sabit ek ders” adı altında ve yüzdelik “makam oranı” hesaplamalarıyla ödenen ücretin şişirildiği görüldü.
“BÖLGE İMAMI”NA AÇIK ÇEK
Ele geçirilen çizelgede, örgüt üyelerinin faaliyet yerine, görevine, kaçıncı grupta yer aldığına, makam oranı ve sabit ek ders oranına ücret verildiği tespit edildi.
Maaş hesaplaması için çıkarılan kat sayı çizelgesinde, şirket genel müdürü olarak gösterilen örgütün sözde “Ege bölge imamı” firari Bekir Baz’;ın 1. grupta yer aldığı, 30 saat sabit ek ders ödemesi yapılan bu kişiye 50 bin lira civarında maaş adı altında ödeme yapıldığı belirlendi.
Örgüt üyeliğinden gözaltına alınan bazı kişilerin verdikleri ifadelerde de Baz’;a ödenen parayı kimsenin sorgulamadığı, bu kişinin örgütsel faaliyet için gittiği seyahatlerdeki yol, yemek ve kalacak yer masraflarının tümünün karşılandığı, Baz’;ın istediği zaman istediği kadar parayı kasadan hesap vermeden almaya yetkili olduğu bilgisi yer aldı.
Örgütün sözde “il” veya “eyalet imamı” olan kişilerin de 20 bin lira civarında maaş aldıkları, çizelgede 1. grupta yer aldıkları ve yine 30 saat sabit ek ders ödemesi ile maaşlarının hesaplandığı ele geçirilen belgede görüldü.
Bu kişilerin FETÖ’;nün muhasebecisinden diledikleri zaman istedikleri miktarda parayı alabildikleri, kendilerine açık çek verildiği de zanlıların ifadelerinde yer aldı.
Zanlıların ifadelerinde ayrıca İzmir’;deki ilçelerde görev yapan “imam”ların da 12 bin lira civarında maaş aldıkları belirtildi.
ÖRGÜTSEL FAALİYETLER “EK DERS” OLARAK YANSITILMIŞ
Örgüt üyelerinin maaşlarının yansıtıldığı çizelgede, “sabit ek ders” bölümüne FETÖ’;nün sözde imamlarının akşam saatlerinde yaptığı örgütsel faaliyetlerin mesai anlamına gelecek şekilde yazıldığı, akşam saatlerinde “sohbet” adı altında toplantıları yöneten örgütün “abi” olarak anılan mensubunun kaç saat mesai yaptıysa yine bu bölüme yazıldığı, her ilçede bulunan baş muhasebecinin de sözde “imam” ve “abi”lerin maaşını bu çizelgeye göre hesapladığı kaydedildi.
Örgütün bütçesinin büyük oranda vatandaşların dini duygularının istismar edilmesiyle toplanan kurban bağışı, himmet ve burs paralarından oluştuğu, bir havuzda toplanan bu paraların yüzde 15′;lik kısmının örgütün elebaşı Fetullah Gülen’;in ABD’;de yaşadığı Pensilvanya eyaletine gönderildiği bilgisinin de ele geçirilen muhasebe takip sisteminde yer aldığı ifade edildi.
KARŞIYAKA’;DAKİ OPERASYON
İzmir’;de 17 Mayıs’;ta 73 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda, örgütün “okullar ve dershaneler Türkiye sorumlusu” olduğu ileri sürülen, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen’;in yeğeni Mehmet Mezher Gülen, TSK personeli teğmen M.A.T, örgütün “Bergama emniyet imamı” Sinan Özmen, “Bergama Işık evleri imamı” Mehmet Öksüz, “Bergama diyanet imamı” Celal Döner, “Kınık ilçe imamı” Harun Yeşil, Ovacık Altın Madeni İşletme Müdürü Cemalettin Çetin’;in de aralarında bulunduğu 34 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 15′;i tutuklanmıştı.
Operasyon kapsamında, “Karşıyaka yapılanmasının muhasebecisi ve kasası” olduğu iddiasıyla Selami Başaran hakkında da yakalama kararı çıkartılmıştı.
Operasyonda ele geçirilen kayıtlar ve muhasebe takip programlarındaki incelemede, örgütün sözde eyalet yapılanmasındaki Karşıyaka bölgesinden sağladığı gelir ve bunların dağıtımına ilişkin bilgilerin ayrıntılı şekilde yer aldığı saptanmıştı.
Buna göre, İzmir’;in kuzeydeki ilçelerinin yer aldığı bölgeden “kurban, burs ve himmet” adı altında bir yıl içerisinde yaklaşık 330 milyon lira gelir sağlandığına ilişkin bilgilere rastlanmış, bu gelirden yüzde 15′;lik payın örgütün elebaşı Fetullah Gülen’;e aktarıldığı ve “Pensilvanya” diye kayda geçirildiği tespit edilmişti.

1 YORUM

  1. Gaziantep aktif sen yöneticisi reş kar,bey sön,muh yıl,kam dem ,ali dem sua say ile cinderesi sorumlusu himmet toplayan zaman gazeetsi üzerinde eğitim bir seni tehdit eden araban Müd Ali ert siyasi sendikacı ve idarecilerin referansıyla atılmadılar. Torpilsiz ve bunların ısrarıyla fbu pisliğe bulaşan garibanlar ise ekmeğinde oldular bunların zazarı bunlarda tanzim edilecek mi?gariban üye ihraç yönetici görev başında böyle adalet olur mu?yarın bunların en başta zararı size olacak itiraf edin yanlış yaptık deyin vicdanınız rahat olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here