Resim_1357504123ANTEPPRESS-GAZİANTEP

Dernek binasında açılışı yapılan “İnsan Hakları Okulu”nun ilk dersi İlahiyatçı – Yazar Mustafa Yıldız tarafından verildi.  İnsan Hakları aktivistleri ve üniversite öğrencilerinin katıldığı derste MAZLUM-DER Genel Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Alkış, MAZLUM-DER Şube Başkanı Abdurrahim Çelik ve bazı dernek üyeleri de hazır bulundular.

Ders başlamadan önce MAZLUM-DER’in çalışmaları ile ilgili kısa bir görsel sunum yapan Şube Başkanı Abdurrahim Çelik “İnsan Hakları Okulu’na beklentinin üzerinde başvuru vardı. Bu da Gaziantep için çok sevindiricidir. Katılan arkadaşlara teşekkür ederim. Kurs bitiminde yatırımcılara katılım sertifikası verilecek. Bundan sonra ki açılacak olan insan hakları okulumuza daha çok ilgi bekliyoruz” diye konuştu.

Ardından MAZLUM-DER GİK üyesi Mehmet Alkış “İnsan Hakları Okulu”nun amacıhakkında bilgi verdi. Katılımdan duyduğu memnuniyeti ifade eden Mehmet Alkış şunları söyledi. “Doğrusu bu kadar ilgiyi Gaziantep’te beklemiyorduk. Yanıldık, yanıldığımıza seviniyorum. Katıldığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Gaziantep bu konularda sorunlu bir yer biraz diğer bölgelere nazaran biraz daha işin maddi boyutuna fazla önem gösteren, sanayiye daha çok değer veren bir bölge dolayısıyla böyle sosyal konulara böyle adalet insan hakları ve benzeri konulara çok fazla ilgi duyulmuyordu. Demek ki yapısı değişmiş. İnsan hakları konusu çok önemli bir konu bu çağda çok önemlidir”

Açılış konuşmalarının ardından İlahiyatçı – Yazar Mustafa Yıldız, “İnsan hakları teorisine giriş” konulu ilk dersi anlattı. Mevcut insan hakları kuramının yaslandığı felsefi ve kültürel temelleri anlatan Mustafa Yıldız, aktüel insan hakları kavramının Batının tarihsel ve kültürel tecrübesinin bir ürünü olduğunu söyledi. Aktüel insan hakları anlayışının aslında evrensel olmadığını, ama Batının küresel ölçekteki gücü dolayısıyla görece bir evrensellik kazandığını ifade eden Yıldız, yeni bir insan hakları modeline ihtiyaç olduğunu vurguladı. Müslümanların, ya Batılı modelin içerisini ayet ve hadislerle doldurarak İslamileştirdiklerini yahut da Batının olumsuzladığı bir modeli – Batı karşıtlığı adına – sahiplendiklerini söyleyen Mustafa Yıldız, “ Bu her iki tutum da yanlıştır. Aktüel / Batılı modeli içselleştirerek yahut tersinden üreterek yeni bir model oluşturulamaz. Müslümanların elinde yeni bir insan hakları modeli oluşturmalarını mümkün kılacak bol miktarda teorik ve pratik argüman mevcuttur. Müslümanlar İlahi vahyi ve Peygamberlerin zulme, haksızlığa ve adaletsizliğe karşı mücadelesini referans alan yeni bir model oluşturmalıdırlar. Ve bu model sadece Müslümanların değil bütün insanların haklarını koruyan bir model olmalıdır” dedi.

ANTEPPRESS

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here