MAZLUMDER’DEN ‘HALEPÇE KATLİAMI’ AÇIKLAMASI
Mazlumder Gaziantep Şubesi’nde yapılan basın açıklamasına Mazlumder GYK Üyeleri Abdurrahim Çelik, Mehmet Alkış ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.
Basın açıklamasını Şube Başkanı Avukat Sabri Sayan yaptı

İNSANLIĞIN YÜZ KARASI; HALEPÇE KATLİAMI

Dünya tarihine kara bir leke olarak geçen, Yirminci yüzyılda tüm insani değerlere karşı geliştirilen en korkunç vahşetinin bugün 26. yıldönümünü yaşıyoruz. 16 Mart 1988’de Irak’ın Halepçe kentinde savunmasız, sahipsiz Müslüman Kürt halkına, Zalim, gaddar, acımasızlığı ile ün yapan Saddam’ın emriyle kimyasal hardal, siyanür gazlardan oluşan bombalar yağdırılmıştır.  Zalim Baas rejimi bir kez daha halkını katletmişti. Ama katliam diğerlerinden çok farklıydı. Çünkü bu katliamda uluslararası hukukta yasaklanan ve hiç bir şekilde kullanılmayacak olan kitle imha silahları kullanılmıştı. Ve bu saldırı sonucunda çocuk, yaşlı, genç demeden 5.000 Kürt vatandaş hayatını kaybetti. Zalimler, diktatörler bir kez daha sahnedeydi. İnsanlık bir kez daha ayaklar altına alınmıştı. Dünyada bir kez daha insanlık suçu işleniyordu.

Halepçede insanlar çaresiz ve masumdular, mazlumdular. Anneler bu katliamdan çocuklarını kurtarmak için canhıraş bir şekilde çabalıyordu. Fakat ölüm onları bahçede çalışırken, kapı eşiğinde, avluda ekmek yaparken ve çocuklar oynarken yakalamıştı. “Mazlumun, zalimden hakkını alacağı gün, zalimin zulmünden daha şiddetli olacaktır”. Diyen Hz Ali’nin Sözü bir kes daha kanıtlamış oldu ki, İlahlık davasında bulunan Nemrud, Fir’avn, Ebu Lehep ve Ebu Cehil gibi, zelil ve hakir bir şekilde, cani barbar  Saddam Hüseyin de bütün dünyanın gözü önünde boynu kırılarak idam edildi.

MAZLUMDER’DEN ‘HALEPÇE KATLİAMI’ AÇIKLAMASI

Tarih orta doğuda yine tekerrür etmekte bu sefer yine yanı başımızda Suriye’de bir diktatör varil bombaları ile ve kitle imha silahları ile halkını katletmekte ve bütün dünya Halepçe katliamında olduğu gibi bu vahşeti seyretmektedir. Muktedirler Suriye’nin kimyasal silahlardan arındırılması karşılığında diktatöre yaşam hakkı ve halkını katletme hakkını bahşetmişlerdir. Çünkü Suriye’nin kimyasal silahlardan arındırılması küçük Amerika olan İsrail’in güvenliği için şarttı. İsrail’in   güvenliğinin sağlanması pahasına diktatörün halkını katletmesine göz yumuldu.

Hiroşima’da, Nagazaki’de, Halepçede yaşananlar ve bugün Suriye’de yaşanan dramlar bize bir kez daha kimyasal silahların yasaklanması için görev üstlenmeye çağırmaktadır. Dünya kamuoyu kimyasal silahların üretiminin durdurulması için bir yandan İran’a baskı yaparken, Ortadoğu’da kimyasal silah deposu haline gelen ve tüm ortadoğu ile birlikte dünyayı tehdit eden zalim, şımarık çocuk İsrail’i görmezden gelmektedir.

MAZLUMDER olarak diyoruz ki; bir daha Hiroşima’ların, Nagazaki’lerin ve Halepçe’lerin yaşanmaması için  çifte standartsız olarak tüm kimyasal silah faaliyetlerinin durdurulmasını, güzel ve yaşanabilir bir dünya için herkesi sorumluluk almaya davet ediyoruz.15.03.2014

Gaziantep Mazlumder Şube Başkanı
Av. Sabri SAYAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here