İntihar vakaları topluma büyük sorumluluklar yüklüyor.

IMG_20160623_114600

Diyanet-Sen Gaziantep Şube Başkanı Müslüm Göral, Artan İntihar vakalarına dikkat çekebilmek amacıyla İLKHA haber ajansına bir röportaj verdi.

Gaziantep’te son bir hafta içerisinde 4 ayrı intihar vakıası yaşandı. Son zamanlarda artan intihar olaylarına her geçen gün bir yenisi eklenirken Diyanet-Sen Gaziantep Şube Başkanı Müslüm Göral, ciddi artış gösteren intihar vakalarının toplumun birçok kesimine sorumluluklar yüklediğini söyledi.Türkiye başta olmak üzere özellikle Gaziantep’te son zamanlarda artan intihar vakalarını İLKHA’ya değerlendiren Diyanet-Sen Gaziantep Şube Başkanı Müslüm Göral, toplumun manevi bir boşluğa düşürüldüğünü ve bunun bedelinin de ödendiğini belirtti.

Bu konuda Diyanet İşleri başta olmak üzere devlet yetkililerine ve eğitim kurumlarına çok büyük sorumluluklar düştüğünü belirten Göral, acilen tedbirlerin alınması gerektiği çağrısında bulundu.

Göral, “Günümüzde cinayet ve intihar vakalarındaki artış had safhaya ulaşmıştır. Tabi bunun altındaki sebeplere iyi bakmamız lazım. Bu intihar vakaları neden artıyor? Bu konuları iyi bir irdelemek ve sebeplerine iyi bakmak gerekiyor. İslam’a göre bir insanı katletmek tüm insanlığı öldürmek gibidir. Aynı şekilde kişinin kendini intihar etmesi de başka birini katletmek gibidir. Buna bakılacak olunursa bu sebepleri iyi görmek lazım.”dedi.

“En büyük sorumluluk Diyanet’e ve eğitim kurumlarına düşmektedir”

Kişinin içerisindeki manevi boşlukların intihar vakalarındaki en büyük sebeplerden olduğunu belirten Göral, “Eğer kişi iyi bir İslami eğitim almamışsa ve İslami bir yaşantı içerisinde değilse toplumdaki yozlaşma, toplumdaki bozulma kendisini bu yönlere sürüklemektedir. Yani kişinin içerisindeki manevi boşluklar intihar vakalarındaki en büyük sebeplerdendir. Öyle ise bizler insanların içerisindeki bu manevi boşluğu doldurmanın yollarını aramamız gerekmektedir. Burada en büyük sorumluluk ve en büyük görev Diyanet’e ve eğitim kurumlarına düşmektedir. Eğer bizler gerçek manada görevimizi yapar, insanları eğitir ve insanların bu manevi boşluklarını doldurduğumuz takdirde bu vakaların azalacağını ve bu tür toplumsal olayların yaşanmayacağını zannediyorum.”ifadelerini kullandı.

“Artan intihar vakalarının en büyük sebebi manevi boşluk”

Son zamanlarda artan intihar vakalarının ürkütücü boyutlara ulaştığını belirten Göral, toplumdaki inanç yetersizliği ve maddi düşüncenin bu tür kötü sonuçlara neden olduğunu söyleyerek, şöyle devam etti:

Son dönemlerde artan intihar vakalarının en büyük sebebi manevi boşluktan kaynaklanmaktadır. İnsanlar maneviyattan uzak kaldığı zaman içerisindeki o boşluğu ne ile dolduracağını bilemedikleri zaman kendilerini bir boşluk içerisinde hissediyor. Bunun dışında bazı geçimsizlikler, buna benzer ailevi sorunlar ve birçok sebep. Çünkü intiharın birçok sebepleri var. Yinede bunların sonucuna baktığımız zaman sonuç yine maneviyata dayanıyor. Eğer kişi gerçek manada İslami bir hayat yaşıyorsa ve hayatını İslam’a göre idame ediyorsa o kişi ve toplumda buna benzer vakaların oranı çok düşüktür. Fakat manevi bir boşluk yaşandığı zaman intihar başta olmak üzere bu tür sorunlar kötü sonuçlara neden oluyor.”

İntiharı kabul edilebilir bir seçenek olarak görmediğinin altını çizen Göral, “Elbette dini faktörlerin maneviyatın intiharlarla doğrudan ve dolaylı ilişkisi vardır. Manevi boşluklar insanları farklı ve tehlikeli durumlara sürükleyebiliyor. İnsanlarda ahret endişesinin azalması veya öldükten sonraki ahret hayatının unutulması ile birlikte manevi boşluklar maalesef bu tür sonuçlara neden oluyor.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here