96547543303.11.2015835gaziantepgunes

Türkiye’nin kaderini belirleyecek olan 1 Kasım Milletvekilliği Genel Seçimleri sonuçlandı. 1 Kasım seçimlerinde vatandaşın verdiği kararı ve sonuçları Gaziantep’in Sivil Toplum Örgütleri ve oda başkanları yorumladı. Yatırımcıların ortak kanaati beklenen sonuca ulaşıldığı ve ekonomik rahatlamanın geleceği yönünde. Doların 1 Kasım gecesinden sonra bir günlük süreç içinde 2. 80’lere düşmesi ekonomide rahatlamanın ilk sinyallerini verdi. Gaziantepli yatırımcı işadamlarının öncelikli düşüncesi artık seçim dönemine dört yıl ara verilerek yatırımların hızlandırılması ve 7 Haziran’dan sonraki beş aylık süreçte kaybedilen yatırımların tekrardan kazanılması yönünde.

MİLLETİMİZ VE ÜLKEMİZ KAZANDI

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu: Milletimiz iradesini sandığa yansıttı. Nasıl bir Türkiye ve nasıl bir gelecek istediğini gösterdi. Birlik beraberlikten, istikrardan, huzurdan, güvenden yana oy kullandı. Sandık aracılığıyla, tek başına iktidar için güçlü bir mesaj verdi. Milletimiz ve ülkemiz kazandı. Seçmen, terörü siyasete alet edenlere de hak ettiği cevabı verdi. Terör saldırılarında hayatını kaybeden, bu mukaddes toprakları canıyla vatan kılan her şehidimizi bir kez daha minnet ve rahmetle anıyorum. 1 Kasım siyaset tarihinde ve ekonomik kalkınmada önemli bir dönüm noktası olacaktır. Ülkemizde 13 senedir tek parti hükümetinin getirdiği istikrar sayesinde ekonomide çok önemli atılımlara imza atıldı. Şimdi Türkiye’de yeni bir sayfa açıldı. Artık 4 yıl boyunca seçim yok, önümüz açık. Bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz. Kurulacak AK Parti hükümeti hızlı şekilde yol haritasını çıkartarak, öncelikle ekonomiye odaklanmalı ve her alanda reform hareketi başlatmalıdır. Daha güçlü bir Türkiye için daha çok çalışmalı, bir an önce seçim atmosferini geride bırakarak işimize gücümüze dört elle sarılmalıyız.

ARTIK SEÇİM DEĞİL YATIRIM DÜŞÜNMELİYİZ

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık: Aslında her şey ortada. Sadece dün akşamdan bu yana döviz yüzde 5 değer kaybetti. Banka faizleri 1 puan geriledi. Bu durum ekonominin seçim tutsaklığından kurtulmasıdır. Hedefimiz de buydu. Türkiye seçimleri bitirdi önümüzdeki dört yıl boyunca hiçbir seçim yok. Artık seçimleri düşünmeyeceğiz. Düşüncemiz Türkiye’yi şahlandıracak projelerin hayata geçirilmesidir. Beklentimiz hükümetin biran önce kurulup yeni yatırımlara fırsat açılmasıdır. Faizlerin düşmesiyle birlikte Gaziantep’in tekrardan şaha kalkacağını düşünüyorum. Büyük bir dönem bekleyiş içinde kalmıştık. Seçimler ülkemize hayırlı uğurlu olsun. Gaziantep’te sandığa katılım çok iyi oldu. Böyle bir oran dünyanın hiçbir yerinde yoktur.

MİLLETİMİZ SÖZÜNÜ SANDIKTA SÖYLEDİ

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu: Bugün ülkemiz ve sanayimiz için çok önemli bir dönemin daha başlangıcıdır. Seçimlerin milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Ülke olarak yakın dönem siyasi tarihinin en önemli seçimlerinden birini daha geride bıraktık. 5 aylık belirsiz bir dönemin ardından  milletimiz sözünü söyleyerek tek parti yönetimi ve istikrar iradesini güçlü bir şekilde ortaya koymuştur. Seçmenin sandık aracılığıyla verdiği güçlü mesajla Türkiye’nin önü açılmıştır.

Şimdi işe koyulup milletimizin ihtiyaçlarına cevap verme zamanıdır. Seçim atmosferini bir an önce geride bırakarak ülke geleceğini düşünmek zorundayız.13 senedir tek parti hükümetinin getirdiği istikrar sayesinde ekonomide çok önemli adımların atıldı. Milletimizin daha zengin ve müreffeh olmasının yolu huzur ve istikrardan geçer. Çünkü huzur ticareti, ticaret zenginliği getirir. Şimdi yakaladığımız bu kazanımları daha ileriye götürme zamanın geldiğine inanıyoruz. Her alanda yapılacak yeni reformlarla 2023 hedeflerine ulaşacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Seçmen, AK Parti’ye tek başına hükümet etme, birlik ve beraberliği yeniden tesis etme görevi verdi. Halkımız büyük bir çoğunlukla sandık başına gitmiş ve bu sayede milli irade yeni parlamentomuza yansımıştır. Meclise giren tüm partileri kutluyorum. Her seçim döneminde sıkıntılar, dargınlıklar ve kırgınlıklar yaşanabilir.  Bunları geride bırakarak ülkemizin geleceği için daha çok çalışıp hep birlikte ekonomiye odaklanmalıyız. Kaybedecek vaktimiz yok.

BU BİR MİLATTIR

Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu: Türkiye her şeyden önce bir nefes aldı. Bunun ekonomiye yansımaları başlayacaktır. Psikolojik olarak bile rahatladık. En büyük sorunumuz morallerin bozuk olmasıydı. Türkiye için milat oldu diye değerlendiriyorum.

Türkiye’nin ikinci miladı. Yarım kalan yatırımlarımızı, işlerimizi biran önce tamamlamamız gerekiyor. Açığı kapatacağımızı umuyorum. Daha da ileriye gidecek Gaziantep şu günden sonra. Ülkemizde konum olarak Gaziantep çok iyi bir noktada. Koalisyon bizler için kesinlikle iyi olmazdı kötü olurdu. Beş ay kötü bir zaman geçirdik ancak her şeyde bir hayır vardır diyoruz. Bu hayrı da dün akşam gördük. Ülkemiz adına çok mutlu ve umutluyum. Gaziantep yatırım için büyük bir şank daha yakaladı. Yabancı sermaye şu zamandan sonra daha çok giriş yapacaktır. Yeni yatırımcıların da geleceğini düşünüyorum.

İHRACAT ODAKLI BÜYÜMEYE DEVAM EDİLMELİ

GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz: Milletimiz Türkiye’nin huzur ve istikrarı yönünde bir karar vererek güçlü bir siyasi iradenin oluşmasını desteklemiştir. Türkiye gündeminde bundan sonra ekonomi ve ekonomik istikrarın öncelikli konular arasında yer alması hepimizin ortak isteğidir. Göreve gelecek olan yeni hükümetten en büyük beklentimiz şüphesiz ihracat odaklı bir büyüme modelini gündemine alarak bunun sağlanabilmesiyle ilgili yol haritasının gözden geçirilmesi ve uygulamaya konulmasıdır. Şüphesiz Gaziantep ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ihracat kültürünün geliştiği ve yerleştiği bir merkez konumunda olup ülke kalkınmasına yönelik gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimizin bu yol haritası doğrultusunda şekillenmesi gerekir.

Bunun için özellikle önümüzdeki süreçlerde gerek hükümetin gerekse firmalarımızın önceliği inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşmayı merkeze alarak eğitimi öne çıkaran, yüksek katma değer odaklı, bilgi ve teknoloji ihraç edebileceğimiz gelişmelerin önünü açacak politikaların geliştirilmesi ve bu konuların öncelikli gündemimizi oluşturması olmalıdır. 

Türkiye’yi diğer ülkelerden farklı ve zengin kılan en önemli özelliklerden biriside genç ve dinamik bir nüfus yapısına sahip olmasıdır. Bu hedefler doğrultusunda genç nüfusumuzun doğru yetiştirilmesini sağlayacak eğitim politikaları 21.yüzyıl dünyasının lider ülkesi olabilmemiz yolundaki atılacak en önemli adımdır. Seçim sonuçlarının tekrar ülke ve milletimize hayırlı olmasını dilerken bir an önce gündemimizin birinci sırasına Türkiye’nin geleceğini olumlu etkileyecek konuları koymamız gerektiğini belirtmek isterim.

1 KASIM HALKIN VERDİĞİ BİR FIRSATTIR

TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu:  Seçim sonuçları ülkemiz için hayırlı olsun. Her zaman söylediğimiz gibi seçimler demokrasinin bayramlarıdır. Tüm siyasi partileri ve adayları, bu seçimi demokratik olgunluk içerisinde tamamladıklarından ötürü kutluyorum. Seçimlerden tek başına hükümet kuracak başarıyı elde eden Adalet ve Kalkınma Partisi’ni de tebrik ediyorum. Ülkemiz 7 Haziran’dan bu yana istikrarsız bir dönem geçirmiş ve birçok toplumsal, siyasi, ekonomik sorunun çözümü için yeni bir hükümetin kurulması beklenmiştir. 1 Kasım sonuçları; ekonomik ve sosyal reformların hız kazanması, sorunların bir an önce çözümü, barış ortamının yeniden tesis edilmesi, yatırımların güven içinde tekrar başlaması, demokratikleşme sürecinin devam etmesi için, halkın verdiği yeni bir fırsattır. Yeni kurulacak hükümetin, dünü dünde bırakıp yeni bir heyecan yeni bir sinerji ile; ekonomi, barış süreci, Avrupa Birliği süreci ve dış politika gibi dört önemli konuda hızlı hareket etmesini ve gereken reformları hayata geçirmesini diliyoruz. Hükümet ile iş dünyası el ele verip kaybettiğimiz 2015 yılını yeni bir heyecan ve yeni bir sinerji ile 2016’da telafi etmelidir. Türkiye için çalışan, Türkiye için üreten ve Türkiye’yi düşünen herkese sorumluluk düşmektedir.

YENİ YATIRIMLAR START ALMALI

Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Ali Yener: Sonuçların ülkenin istikrarı için olumlu olacağını düşünüyorum. Gerekli çoğunluk vatandaşın gönül rızası ile alındı. Ülkemiz çok kötü günler geçirdi. Temennimiz terör olaylarının ve ekonomik istikrarsızlığın biran önce son bulmasıdır. Demokratik katılım gayet iyi oldu ülke genelinde de şehrimizde de. Seçimlerin de sorunsuz bitmesi sevindirici bir durum oldu. Gerek Türkiye’nin gerekse Gaziantep’in son 10 yılına bakıldığında ekonomide belirsizlik dönemi hiç olmamıştı. Ancak 7 Haziran’dan sonraki beş aylık süreç hem yatırımcıları hem vatandaşları beklenti içerisine sokmuştur. Sürekli bir kaos ortamı oldu. Beş aylık süreçte şehir ekonomisi her ne kadar iyi görünse de hiç iyi durumda değildi. Artık seçim dönemlerine biraz ara verip yatırımlara devam etmeliyiz. Seçimlerin de yeni yatırımlar ve beş aylık dönemde alınan darbeler için bir ilaç olacağını düşünüyorum.

HALK FATURAYI KESTİ

GESOB Başkanı Ömer Küsbeoğlu: Sonuçlar gerçekten beklendiği gibi çıktı. Halk vermiş olduğu görevi yerine getiremeyen partilerden görevi aldı ve görevi hakkıyla yapacak partiye verdi. Ekonomik istikrarsızlıktan küçük esnafından büyük esnafına, sanayicisinden inşaat sektörü ve yatırımcısına kadar tüm sektörler yara aldı. Halk da istikrarsızlıktan büyük yara aldı ve faturayı kime nasıl keseceğini iyi bildi. Halk istikrar için Ak Parti’ye evet dedi. Halk yanlışı da doğruyu da çok iyi biliyor. Bu halk eğer hükümetten memnun kalmazsa onun da cezasını yine sandıkta verir. Gaziantep diğer illere oranla sandığa büyük katılım gerçekleştirdi. Sandıktan büyük bir galibiyet çıktı. Sonuçların hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

YENİ BİR DÖNEMİN BAŞLANGICI

MÜSİAD Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk : Çelenk, yaptığı değerlendirmede 1 Kasım’ın ülke için yeni ve umut dolu bir dönemin başlangıcı olduğunu kaydetti. Çelenk, “Bugün ülkemiz için yeni ve umut dolu bir dönemin daha başlangıcıdır. Ülkemizin kalkınması yolunda önemli bir dönüm noktası olacağına inandığımız bu 4 yıllık dönemde, Türkiye için büyük bir şans daha doğmuştur” dedi. Çelenk, “1 Kasım Seçimlerinin sonuçlarına göre, milletimiz, tercihini net bir şekilde tek parti iktidarı yönünde kullanmıştır. 5 aylık belirsiz dönem ve uzlaşmaz görüntü veren siyaset anlayışı, milletin nezdinde kabul görmemiştir. Milletimiz her zamanki sağduyusu ile ‘7 Haziran’ı unutmayın, kısır çekişmelerden uzaklaşın, somut vaatlerle istikrarlı bir hükumet kurulmalıdır’ demiştir. Milletimizin, ülkemizin kalkınması yönünde gösterdiği tercihini, değerli buluyoruz. İş dünyasının önünün açılması, sosyal hayatta ve demokratik açılımlarda reformların devamı, daha hızlı ve adil işleyen bir hukuk devleti yolunda, birlikte üreteceğimiz sinerjinin tekrar yakalandığına inanıyoruz. Bu sonuçlar, aynı zamanda, mazlum milletlerin ülkemizden beklentileri bakımından da önemlidir. Özellikle Ortadoğu’da yaşanan sıkıntılar ile kanlı teröre karşı mücadelede, daha etkin bir mücadelenin de yolunu açacaktır. Seçim sonuçları, ülkemizdeki huzur, güven ve pozitif istikrar ortamının devam edeceğine olan inancımızı perçinlemiştir. Milletimiz sözünü söyledi. Bize düşen, Milli iradeye saygı göstermektir” dedi.

TERÖRÜN ÖNÜNE GEÇİLMELİDİR

Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt : Özyurt, Türkiye’nin demokratik bir seçim sürecini daha başarıyla geride bıraktığını belirtti. 1 Kasım seçimlerini sadece demokrasinin bir gereğinin yerine getirilişi şeklinde değerlendirmemesi gerektiğini anlatan Özyurt, seçim sonuçlarının aynı zamanda sosyal ve ekonomik beklentiler çerçevesinde de ele alınması gerektiğini ifade etti. Özyurt, “Türkiye’nin, kalkınma hedefine ulaşabilmesi için 1 Kasım’dan sonra ülkenin birinci gündem maddesi terör ve ekonomi olması gerekmektedir. Tüm partiler el ele vererek bugün Türkiye’nin en önemli sorunu haline gelen terörün, bir an önce çözülmesi ve ülkenin gerçek gündemine yani üretime ve ekonomiye bir an önce odaklanılması gerekmektedir.2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alma hedefine ulaşabilmek için reel sektörü ayağa kaldıracak destekleri ve teşvikleri arttırmalıyız. Firmaların yaşadığı sıkıntılara hızla çözüm üretecek yöntemler geliştirerek reformlara önem vermeliyiz. Seçim sonucunda oluşacak hükumetin terör sorunundan kurtularak, üretime ve ekonomiye odaklanması halinde ülkemiz ekonomisinin temel taşı olan özel sektörümüze büyük katkı sağlayacaktır. Meclis’te halkı temsil etme hakkı elde eden tüm partilerin birlik, beraberlik içinde yapılması gereken çalışmaları hayata geçirmelerini arzu etmekteyiz. Meclis çatısı altında bütün vekillerimizin enerjilerini, büyük ve güçlü bir Türkiye yaratma konusunda değerlendirerek, çatışma değil uzlaşma ortamı yaratmalarını bekliyoruz. Yine bundan sonraki süreçte yeni parlamentonun kamuoyunu uzun bir süre meşgul eden yeni anayasayı mutlaka yapması gerektiğinin altını önemle çiziyoruz” dedi.

AHMET ATMACA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here