Ab Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, PKK ve IŞİD için “ayırt etmeyiz, ikisi de terör örgütüdür” demekte hiçbir mahsur olmadığını söyledi.Bozkır, Türkiye’nin AbDaimi Temsilciliği’nde düzenlediği basın toplantısında yeni Ab iletişim stratejisini açıkladı ve soruları cevaplandırdı.Volkan Bozkır, Almanya’nın “IŞİD’e karşı, ayrım gözetmeksizin terör örgütü PKK unsurlarına bile yardım yapabileceği” şeklindeki iddiaları hakkında şunları kaydetti: “PKK terror örgütüdür.

Çözüm süreci çerçevesinde bazı ilgililerin PKK ve lideriyle temas kurmuş olması, bunun terör örgütü olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz. Ab, ABD ve NATO listelerinde de PKK terör örgütüdür. Bizim amacımız; çözüm süreciyle bu terör tehdidini ortadan kaldırmak. Burada PKK veIŞİD’i biz ayırt etmeyiz, ‘ikisi de terör örgütü’ demekte hiçbir mahsur yoktur.”Bozkır,Almanya’nın silah yardımı yapacağı iddialarıyla ilgili “Türkiye topraklarında kime yardım yapılacağı Türk hükümetinin, Türkiye devletinin kararıyla olur. Gizli yollardan oraya buraya silah yardımı yapılması söz konusu olamaz. Eğer başka ülkelerdeki PKKbirimlerine bu yardımlar yapılacaksa Alman hükümetinin bileceği iştir. Orayı daha fazla karıştırmak mı yoksa bu işi çözmek için mi yapıldığını tartışabiliriz ama bu herkesin ortak kararıyla birlikte değerlendirilmesi gereken ciddi bir husu olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Türkiye üzerinden savaşçıların Kobani’ye geçirilmesi ve Kobani’nin kurtarılması gibi talepler olduğunu belirten Bozkır, “Sanki binlerce savaşçı Türkiye’de tutuluyormuş daKobani’ye geçmelerine izin verilmiyormuş gibi bir algı yaratılıyor. Hadi dedik kimse yok ortada. Kobani’ye veya Suriye’ye geçmek isteyen ne savaşçı ne de askeri güç var. Daha dün Kobani’den 50 küsür savaşçı Türkiye’ye döndü. Olmayan unsurlar üzerine efsaneler yaratıp, onlar üzerine strateji inşa edip en sonunda günah keçisi gibi Türkiye’yi vurmaya çalışmak tamamen bir algı operasyonudur” şeklinde konuştu.Bozkır, Kobani’de çatışmalar yaşandığında Türkiye’nin sınırlarını açtığını ve bir günde “138 bin Kobanili kardeşin” Türkiye’ye geldiğini ve Kobani’den gelenlerin sayısının 200 bini bulduğunu, öte yandan Almanya’nın 16 bin sığınmacı almak için kamuoyunda günlerdir tartıştığını anlattı.Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar için bugüne dek 4,5 milyar dolar yardımda bulunurken Batılı ülkelerin sadece 150 milyon dolar yardım yaptığını hatırlatan Bozkır,Ab’nin Suriye’den gelen sığınmacılar için son olarak açıkladığı 3,9 milyon avroluk insani yardımın Türkiye’nin yaptıkları yanında “sembolik bir rakam” olduğunu söyledi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here