indir (2)Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) kendi işini kurmak isteyen engelliye 26 bin TL’ye kadar hibe veriyor.

İşgücü piyasasında dezavantajlı konumda yer alan kesimlerin başında yer alan engellilere, engelli çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan bugüne kadar yaklaşık 120 milyon kaynak tahsis edildi.

Bu kapsamda 2009’dan 2013 yılı sonuna kadar düzenlenen mesleki eğitim kurslarına, 8 bin 549’u kadın olmak üzere toplam 22 bin 242 engelli katıldı.

Fonun yönetiminden sorumlu komisyona sunulacak projelerle girişimcilik eğitimi alan veya kuracağı meslekte eğitim almış engellilerden kendi işini kurmak isteyenlere, kuruluş işlemleri giderleri, işletme giderleri ve makine-teçhizat desteği olarak toplam 26 bin TL’ye kadar hibe veriliyor.

– 31 Mart son gün

İŞKUR İl Müdürü Siraç Ekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fondan girişimcilik eğitimi veya kendi kuracağı meslekte eğitim alan kişilerin faydalanacağını söyledi.

Engellilerin kurmak istedikleri iş veya projelerle 31 Mart’ta kadar İŞKUR Genel Müdürlüğü veya İl Müdürlüklerine başvurmalarını isteyen Ekin, “Daha sonra komisyona sunulacak başvurular değerlendirilecek” dedi.

Daha önce başvuruların Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’na (KOSGEB)  yapıldığını anımsatan Ekin bu durumda KOSGEB’in devre dışı kaldığını, desteğin tamamen İŞKUR bütçesinden verileceğine kaydetti.

Türkiye genelinde engellilere yönelik başlatılan projenin önemine işaret eden Ekin, şöyle konuştu:

“Engellilerin 31 Mart’ta kadar başvurularını yapmaları gerekiyor. Aksi takdirde hak sahipleri bundan faydalanmayacak. Burada iki önemli husus var. Birincisi başvuracak engellinin girişimcilik eğitimini tamamlayıp sertifika almış olması gerekiyor. İkincisi ise engellinin kuracağı işle ilgili mesleği veya kendi alanında daha önce mesleki eğitim almış olması gerekiyor. Bu iki şartı taşıyan projeler değerlendirilecek.”

Projeyle engellilere destek olarak kendi ayakları üzerinde durmayı amaçladıklarını vurgulayan Ekin, kendi işini kurmayı düşünen engellilerin süre sona ermeden başvuruda bulunmalarını istedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here