suriyeliler-icin-proje-hazirladik

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin meslek sahibi olması amacıyla proje hazırladıklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, proje ile mesleki eğitime tabi tutulacak Suriyelilerin ihtiyaç duyulan sektörlerin nitelikli eleman ihtiyacını da karşılayacağını kaydetti.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İslahiye Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Beraberinde İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural ile birlikte yaptığı ziyarette, ilçeye ilişkin bilgiler alan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Gaziantep’ten İskenderun Limanı’na ulaşımı kısaltacak olan 105 kilometrelik yolun tamamlanarak faaliyete geçmesiyle İslahiye’nin sanayiciler için cazibe merkezi olacağını kaydetti.

Gaziantep’in sanayisi ile Türkiye’nin gurur duyduğu şehirlerden olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye gelenlerin iş hayatına entegre edilmesi için çalıştıklarını ifade etti. Türkiye’de sayıları 3 milyona doğru yaklaşan Suriyeli bulunduğunu ve bu kişilere bugüne kadar 9 milyar dolara yakın kaynak ayrıldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu şöyle dedi:

“Hiçbir batılı ülke Suriyeliler konusunda maalesef ülkemize destek olmamıştır. İnşallah şimdi dünyada bunun farkına vardı. Göç konusunda hareketlilik başlayınca daha hassas davranmaya başladılar. Biz de TOBB olarak özellikle Suriye’den göç eden kardeşlerimizin meslek sahibi olması için mesleki eğitimi içeren bir projeyi yaptık. Bu konuda AB ve hükümetimizle görüşüyoruz. Proje ile Suriyeli kardeşlerimizi meslek sahibi yapıp, kollarına altın bilezik takıp, gerek sanayimizin, gerek hizmet ve tarım sektörünün nitelikli elemanlara kavuşmasını amaçlıyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here