Resim_1297354920Anteppress – Kulis

Gaziantep`in İslahiye İlçesi son günlerde Belediye Başkanı Malike Uludağ hakkında “görevini kötüye kullandığı ve kamuyu zarara uğrattığı“ gerekçesiyle verilen gensoru önergesinin belediye meclisinden geçmesini konuşuyor.
İslahiye Belediye Meclisinin geçen hafta yaptığı toplantıda başkan Uludağ hakkında verilen gensoru önergesi, meclisin 8 Şubat salı günü yaptığı toplantıda görüşüldü.
Yapılan oylamada, 15 belediye meclisi üyesinden 12`sinin “evet“ oyuyla gensoru önergesi kabul edildi. Gensoru`da Ak parti’li 5, CHP`li 4 ve 3 bağımsız meclis üyesi gensoru lehine destek verdi.
Kısaca hatırlayacak olursak 2004 Yerel seçimlerinde Ak Partiden Belediye Başkanı seçilen Mehmet Uludağ, beklenenin aksine bir kararla 2009 yerel seçimlerinde Ak partiden aday gösterilmeyince İslahiye kamuoyunda çok farklı bir hava esti/estirildi.
Mağdur edildiği düşünülen Mehmet Uludağ’ın başkan olması için her türlü yol denendi ancak Ak parti’ye adaylık müracaatı olan Mehmet Uludağ için bir yol bulunamadı. Bu kez gündeme eşi Malike Uludağ’ın seçilmesi geldi. Ve o günün şartlarında en uygun parti olarak Demokrat parti görüldü ve Malike Hanım Demokrat partiden aday olarak Belediye başkanı seçildi.
Başörtülü olması sebebiyle tüm Türkiye de adından söz ettiren Malike Hanım çok ciddi bir sempati ve kamuoyu desteği ile oturduğu başkanlık koltuğunda eşi Mehmet Uludağ’ın başkan yardımcı olması ile kendisini “gölge başkan” konuma ittiği kanaati yaygın olarak dillendirilir olur.
Gelinen süreçte Malike hanımla ilgili olumsuzluk anlamında kulağımıza gelen çok bir şey yokken, Mehmet Uludağ’ın ciddi bir muhalif cephesi adım, adım yükselmeye başladı.
Son yaşanan bu gensoru olayının da, Başkan Malike Uludağ hanıma değil, eski belediye başkanı ve şimdi belediye başkan yardımcısı olan Malike Uludağ’ın eşi Mehmet Uludağ`a tepkilerinden dolayı ortaya çıktığı görüştüğümüz herkesin ortak kanaati.

Gelelim son gelişmeye…

Gensoru süreci başlayınca Mehmet Uludağ’ın Ak Parti genel merkezinde ilişkide olduğu genel merkez kurmayları, ayrıca Malike hanımında Manisalı hemşehrileri olan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Ak parti genel başkan yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi üzerinden Gaziantep il başkanı Ahmet Uzer aranarak gensoru görüşmesinde Ak parti grubunun başkanın lehinde oy kullanmalarının istendiği öğrenildi. Ardından Uzer`in bunu ilçe başkanı Şaban Doğan`a ilettiği ancak daha önceden başkan aleyhine fitili ateşleyen İl Başkanı Uzer`in  Mehmet Uludağ’la araları hiçte hoş olmayan ilçe başkanı Şaban Doğan’a yönelik  telkininin bir işe yaramadığı bu gensoru oylamasının sonucunda anlaşılmış oldu.

Telkin boşa düşüp gensoru’da Ak Parti’li üyeler aleyhte oy kullanınca bundan sonra ne olacak, genel merkez bu duruma ne tepki verecek diye beklenirken Ak Parti ilçe başkanı Şaban Doğan Ankara’ya çağırıldı.

Şimdi gözler iki kez Ankara çevrilmiş oldu.

     Birincisi, Gensoruda son kararı verecek olan Danıştay’ın vereceği karar.
     İkincisi, Genel merkezin telkinine rağmen tersine irade beyan eden Meclis üyelerinin bu tavrı ilçe başkanı Şaban Doğan’a nasıl bir tepki olarak yansıyacak?

Anteppress

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here