Resim_1309185236ANTEP PRESS – İslahiye

İmam Hatip ve İlahiyat Gönüllüleri Derneği İLK-DER’in “Pazar Buluşmaları” adı altında düzenlediği kahvaltılı toplantıların bu haftaki konukları İslâhiye’deki basın mensuplarıydı.
İslâhiye’deki gazeteciler, muhabirler ve yazarların katıldığı toplantıda İLK-DER’in çalışmalarının yanı sıra medya ve sivil toplum arasındaki ilişkiler de ele alındı. Ayrıca İslâhiye’nin sosyal ve kültürel sorunları konuşuldu.
Toplantıya İLK-DER adına ANTEP PRESS yazarlarından Mehmet Deveci ile eğitimci Ümit Çetin ve Kasım Tahiroğlu ev sahipliği yaptı.
Toplantıda İLK-DER’in çalışmalarına fikren ve fiilen öncülük yapan Mustafa Yıldız hoca da hazır bulundu.
Toplantıya Şafak Gazetesi sahibi gazeteci Abdullah Bilgiç, İslâhiye Haber gazetesi sahibi gazeteci Kadir Çelik, İslâhiye’nin Sesi Gazetesi editörü ve Anadolu Ajansı muhabiri gazeteci Zekeriya Şimşek ile İHA muhabiri Bekir Şentürk katıldı. Cihan Haber Ajansı ve Zaman Gazetesi muhabiri İsmail Kişi şehir dışında olduğu için toplantıya katılamadı.
MUSTAFA YILDIZ: “BASININ HEM DENETİM HEM TANITIM ROLÜ VARDIR”
Dernek adına misafirlere hoş geldiniz diyen Ümit Çetin toplantının amacına değinerek sözü Mustafa Yıldız hoca’ya bıraktı.
Konuşmasına basının önemini vurgulayarak başlayan Mustafa Yıldız basının hem denetim hem de tanıtım rolünün olduğunu söyledi. Kötü şeylerin önlenmesi, iyi şeylerin duyurulması için basına ihtiyaç olduğunu belirterek “İLK-DER olarak yaşadığımız şehirde iyiliklerin artması için tek başımıza yapacağımız çalışmaların yeterli olmadığını biliyoruz. Bu bağlamda duyarlılık sahibi diğer kişi ve kuruluşlarla iletişim içinde olmak onlarla bilgi alışverişinde bulunmak istiyoruz. Ayrıca yapılan güzel çalışmaların kamuya duyurulmasını sağlamak gerekiyor. Bunu da basın sağlıyor. Bu yüzden sizleri davet ederek hem çalışmalarımızdan haberdar etmek ve hem de eleştirilerinizden ve önerilerinizden istifade etmek istedik.” Dedi.
İLK-DER’DEN SİVİL AKADEMİ
Daha sonra İLK-DER’in çalışmalarını anlatan Mustafa Yıldız, İmam Hatip ve İlahiyat Gönüllüleri Derneği (İLK-DER)’in yaklaşık 40 yıldır İslahiye’ye hizmet ettiğini belirten Mustafa Yıldız, “bu süre zarfında bir İmam Hatip Lisesi, bir Mesleki Tatbikat cami ve bir imam lojmanı yaptırıldı, bunların bakım onarımını sağladı, öğrencilerin ihtiyaçlarını karşıladı ve ayrıca bir öğrenci yurdunun da yapımına başlandı” dedi. İLK-DER’in faaliyetlerini yakınlarda açılışını yaptığı KÜLTÜR MERKEZİ’nde sürdürdüğünü söyleyen Mustafa Yıldız “Bu KÜLTÜR MERKEZİ’nde her tür sosyal ve kültürel faaliyetin yanı sıra İmam Hatip ve İlahiyat destekleme eğitimi de veriliyor.” Dedi.
Yeni merkezlerinde sivil bir akademinin alt yapısını kurmaya çalıştıklarını söyleyen Mustafa Yıldız burada İlahiyat, Sosyal Bilimler ve Dil-Edebiyat alanlarında akademik düzeyde eğitim vereceklerini söyledi.
Şu an “İLK-DER AKADEMİ’’ de İlahiyat Ön Lisans eğitimi ile Arapça eğitiminin verildiğini ifade eden Mustafa Yıldız ilerleyen zamanlarda diğer alanlarda da eğitim vermeye başlayacaklarını söyledi.
“SİVİL TOPLUM VE MEDYA İLİŞKİLERİ ÖNEMLİDİR”
Daha sonra basın mensuplarıyla sivil toplum ve medya ilişkileri değerlendirildi.
Sivil Toplum ve Medya arasındaki ilişkilerinin önemine değinen Zekeriya Şimşek bu tür buluşmaların çok faydalı olduğunu belirtti.
“İLK-DER bir sivil toplum kuruluşu olarak İslahiye’de bir ilki gerçekleştirmiş ve basın mensuplarıyla bilgi alışverişinde bulunmak için bir araya gelmiştir.” diyen Kadir Çelik, bunun diğer sivil toplum kuruluşları için de örnek olacağını düşündüğünü söyledi.
Bu toplantının bir sivil toplum kuruluşunun medya ile sağlıklı bir iletişim kurmayı amaçlamasının ötesinde bir öneme sahip olduğunu ifade eden Abdullah Bilgiç “Burada İslâhiye’nin sorunlarını ve çözüm yollarını konuşma fırsatı olması önemlidir” dedi.
Toplantının çok verimli geçtiğini vurgulayan Bekir Şentürk ise bu tür toplantıların karşılıklı bilgi alışverişine imkân sağladığını, dolayısıyla herkes için istifade edici olduğunu söyledi.
“PAZAR BULUŞMALARI” SÜRECEK
Toplantının ardından Dernek adına açıklama yapan Mehmet Deveci “Pazar Buluşmaları”nın süreceğini söyleyerek, “Çeşitli kişi ya da meslek gruplarıyla zaman zaman bir araya gelerek İslahiye’nin temel meselelerini konuşmayı ve çözüm yolları aramayı sürdüreceğiz” dedi.
Anteppress

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here