-c808b79fb819c2ab4a20

Çağdaş Medrese; İslami Değerler Akademisi…

İslahiye, merkez nüfusu otuzikibin civarlarında olan Gaziantep’in şirin bir ilçesi…

İslahiye’de doğmasam da yaklaşık bir yaşında gelip büyüdüğüm yer. Hatıralarımın, sevgilerimin, sevdiklerimin, dostlarımın, tevhid ve adalet mücadelemizin şehri. Bu taşra kentinde, geleneksel dini düşünceyi, dünyevileşmeyi, vahye dayanmayan her türlü ideoloji ve fikirleri sorgulayarak, vahiy merkezli bir İslam anlayışını, anlamaya ve anlatmaya çalışıyoruz. Bu taşra kentinde Tevhid ve adalet mücadelesini, her türlü zulmü sorgulayarak, otuz yıldır dostlarımızla gelip giden ve gitmeyip kalan birçok güzel insanla vermeye çalıştık, çalışıyoruz.

İslahiye gibi küçük bir taşra kentinde tevhid ve adalet mücadelesi adına neler yapılmadı ki; Kuran okuma, anlama ve yaşama çabası ile başladı her şey. Bu mücadelemizin olmazsa olmazı idi tefsir dersleri, otuz yıllık mazisi ile devam ediyor ve edecek. Bu otuz yıl içerisinde Gündem ve Anlam isimli iki adet dergi çıkarttık. Radyo, televizyon programları yaptık. Tebliğ için meyhaneleri, kahve haneleri dolaştık. Geceler, konferanslar, sempozyumlar, ribatlar düzenledik, mitingler yaptık. Vakıf şubesi açtık, dernek kurduk kitapevi açtık. Bir insan daha Kuran’la buluşsun, tevhid ve adalet mücadelesine katılsın diye çabaladık. Allah resulünün “Bir insanın sizin elinizle hidayete ermesi sizin için yer ve gök arası mor koyunlara sahip olmanızdan daha hayırlıdır.” Sözüne mazhar olmak istedik.

Hz. Nuh gibi “Yarabbi ben insanlara yalınız olarak anlattım, toplu olarak anlattım, açıktan anlatım, gizliden anlattım.” Diye bilmek için yaptık tüm bunları. Daha doğrusu vahiy bize böyle bir sorumluluk verdiği için rabbimize kulluk görevimizin bir gereği olarak yaptık. Bugün gelişen yeni süreçle İslahiye’deki İslami mücadele İmam Hatip ve İlahiyat Gönüllüleri Derneği merkezli olarak sürüyor.  Ve dernek bünyesinde kurulan İslami Değerler Akademisi, yeni çalışmaların merkezi. Bu yeni süreçte İslami Değerler Akademisi tam bir çağdaş medrese gibi çalışıyor. Akademi kadın erkek ve çocuk her yaşatan insanımıza hizmet veriyor. İşte İslami Değerler Akademisinde yapılan faaliyetler; 4- 6 yaş grubu çocuklar için anasınıfı düzeyinde İkbal Çoçukevi’nin eğitim faaliyetleri. Akademide Ortaokul seviyesindeki çocuklara Kuran, tecvid, hat kursları ve okul derslerine destek eğitimi Teog kursları yapılıyor.

Salı günleri lise gençlerle sohbet programı yapılıyor Büyükler için bayanlara Zehra Kuran Kursu’nda Kuran eğitimi veriliyor. Kuran okumayı belli düzeyde bilen bayanlar için Tecvidli Kur’an öğretimi yapılıyor. Bayanlar ve erkekler ayrı günlerde haftada bir gün tefsir dersleri yapılıyor. Pazar buluşmalarına konuklar davet edilerek kahvaltılı sohbet toplantıları yapılıyor. Fıkhu’l-Ekber okumaları, Saffetü’t-Tefasir okumaları [Arapça] El-Lülüü ve’l-Mercan” okumaları  [Arapça] Riyazu’s-Salihin” okumaları [Türkçe] Kuduri” okumaları [Arapça] Kur’an Arapçası dersi Pratik Arapça konuşma kursları, Osmanlıca kursları Ve İlahiyat Ön Lisans Arapçası destekleme dersleri yapılıyor. Tüm bu eğitim faaliyetlerine ev sahipliği yapan “İslami Değerler Akademisi” “Çağdaş Medrese” unvanını fazlası ile hak etmiyor mu sizce de.

İslami Değerler Akademisinden bahse dipte Mustafa Yıldız hocadan bahsetmemek olmaz. Mustafa Yıldız hoca benim kırk yıllık dostum. Aynı mahallede birlikte büyüdük sayılır. Zaman zaman ayrılsak ta gönül birlikteliğimiz hep devam etti. İslahiye’de senelerce birlikte tevhid ve adalet mücadelesi verdik veriyoruz. Kimi konularda farlı düşünsek te bu farklılığımız dostluğumuza ve birlikte mücadele etmemize engel teşkil etmedi. Bugün elli yaşlarda olup ta kırk yılı bulan dostluklardan bahsetmek az şey olmasa gerek. Uzun soluklu dostlukları devam ettirmek öyle sanıldığı kadar kolay değil ne yazık ki. Çocukluk yıllarında başlayan birlikteliğimiz daha lise talebesi iken Müslümanların birliğini dert edinen sohbetlerle gelişti.

Kırk yıldır ana gündemimiz hep İslam oldu. Kudüs oldu. İmam Hatip oldu, İslahiye’de ne yapabiliriz oldu. Mustafa hocada projeler hiç bitmedi. Hep yeni projelerle karşımızda oldu. 28 Şubat sürecinde İmam Hatip liseleri kapanma noktasına geldiğinde, Mustafa Yıldız hoca, Abdurrahman Kılıç hoca ve dernek başkanı Yaşar Bağbekleyen başta olmak üzere ismini yazamadığım diğer arkadaşlarla oturduk ve İslahiye İmam Hatip lisesinin kapanmaması için İmam derneğine ve okuluna sahip çıkmamız gerektiğine karar verdik. Ve İyi bir çalışma ile İslahiye İmam Hatip lisesinin kapanmasını engelledik.

28 Şubat sürecinde okulun kapanmasını engelledikten sonra, Ak Parti iktidarı ile gelen yeni süreçte yapılan çalışmalarla ilçemize yeni bir okul yapılmasına vesile olduk. Bu çalışmalarda da en önde olan hep Mustafa Hoca idi. İslahiye İmam Hatip lisesine öğrenci bulabilmek için köy köy dolaştı. O dönemde İmam hatiple yattı İmam hatiple kalktı. Bir ayağı Gaziantep’te idi. Kapısını çalmadık kimse bırakmadı. Kimine kızdı, kimine yalvardı ama, insanların İmam hatiplerden kaçtığı o süreçte, okula bulduğu öğrencilerle, okulun kapanmasını engellediği gibi, yaptığı çalışmalarla İslahiye’ye yeni bir İmam Hatip Lisesi kazandırdı.

Bugün İslahiye’de İslami Değerler Akademisi diye bir yer varsa buda Mustafa Yıldız hocanın sayesindedir. Elbette bu oluşumda tüm arkadaşların emeği var ama aslan payı Mustafa Yıldız hocanındır. O gecesini gündüzü bu işe ayırdı. Yeri geldi bir inşaat işçisi gibi binanın inşaatında çalıştı, yeri geldi o yaşında binanın temizliğini yaptı. Çoğu zaman öğretmenlikten aldığı maaşını İslami Değerler Akademisindeki hizmetler için harcadı.

Mustafa Yıldız Hoca İslami Değerler Akademisinde Kudüs’ün özgürlüğüne inanmış, mezhepçi, cemaatçi, ulusalcı olmayan evrensel İslami değerlere inanan vahiy merkezli bir İslam anlayışına sahip, Kudüs davasını dert edinen, ama ilim sahibi insanlar yetiştirmek için çabalıyor. Onun en büyük amacı İslahiye gibi taşra bir şehirde vahiy merkezli bir çalışma geleneği oluşturmak. Çocuklarımız için bir güzel bir mücadele usulü oturtalım ki bizden sonra bu gelenek devam etsin diyor.

Hamd olsun bu gelenek oluşmaya başladı. İslahiye’de çağdaş bir medrese var artık; İslami Değerler Akademisi.

İslami Değerler Akademisinden bahsederken genel koordinatör Rahşan Kaya’dan bahsetmemek olmaz. Bu genç idealist öğretmen Mustafa hoca ile birlikte okul dışındaki bütün vaktini dernekte geçirerek, akademinin bütün faaliyetlerinin koordinasyonunu sağlıyor öğrenci kayıtlarını yapıyor, faaliyetlerin duyurusunu yapıyor. Birçok kursta hocalık yapıyor ve ahlaklı erdemli duruşu ile gençlerimiz için güzel bir örneklik oluşturuyor.

Rabbim İslami Değerler Akademisindeki çalışmaları bereketlendirsin emeği geçen tüm dostlardan razı olsun. Unutmayın İslahiye’de yaşıyorsanız İslami Değerler Akademisinde sizin de katılabileceğiniz bir ders halkası mutlaka vardır….

2 YORUMLAR

  1. Evet, herkes çocuklarını okullardan aldığı ve gelecek vadeden okullara verdiği halde çocuklarını bu okullara, okullar kapanmasın diye göndererek Allah’a karşı samimiyetini ispatladı.Çocuklarını eğitimleri ne olacak, gelecekleri ne olacak, diplomaları bir işe yarayacak mı diye düşünmeden o boş binalara gönderdi, çocuklarını kurban etti… Allah’ta o ve onun gibilerin kurbanını kabul etti ve İmam Hatipler iade-i itibar eyliyor.Samimi Müslümanları mahcup etmeyen Allah’a hamdolsun

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here