Gaziantep’in İslahiye ilçesinde Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı işbirliğiyle yapılan alt gelir sahiplerine verilecek 352 konut için kura çekimi yapıldı.

İslahiye Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılan kura çekimine, Aile ve Sosyal Bakanlığı Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, TOKİ Finansman Daire Başkanı Ayhan Karaca, SYGM Daire Başkanı Huriye Seven, Sosyal Yardımlar Genel Müdür Yardımcı Ramazan Özdağ, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, İslahiye Kaymakam Vekili Nurdağı Kaymamı Seyfullah Ordueri, Belediye Başkanı Kemal Vural ile kuraya katılacak kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okumansın ardından bir konuşma yapan TOKİ Finansman Daire Başkanı Ayhan Karaca, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın birlikte gerçekleştirdiği Gaziantep İslahiye Sosyal Konut Projesi’ndeki hak sahiplerini belirlemek üzere kura çekimi düzenlediklerini söyledi. Karaca, TOKİ’nin yaptığı projelerle ilgili şu bilgileri verdi:

“TOKİ, 58., 59., 60., 61. ve 62. Hükümetlerinin “Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği” kapsamında 81 il, 3.012 şantiyede 637.851 konutun üretim rakamına ulaşmıştır. Üretilen konutların 538 bin 755’i (yüzde 85,36) sosyal konut niteliğinde olup, 500 bin 934 adedi teslim edilmiştir. Söz konusu işler çerçevesinde 66,6 milyar TL’lik 5 bin 281 adet ihale sonuçlandırılmıştır. Sosyal donatı uygulaması kapsamında ise; 21 bin 893 derslikli 974 adet okul, 14 üniversite, 986 adet spor salonu, 57 bin 852 kapasiteli 166 yurt binası, 95 adet Sağlık Ocağı, 266 adet Hastane, 513 adet ticaret merkezi, 506 adet cami, 42 adet kütüphane, 143 adet kamu hizmet binası ve 18 adet stadyum yapımı gerçekleştirilmiştir. Yerel yönetimlerle müştereken başlattığımız büyük kapsamlı kentsel yenileme programı kapsamında 337 projede toplam 281 bin 278 konutluk gecekondu dönüşüm çalışmaları projelendirilmiştir. 229 farklı bölgede 104.896 konutluk ihale çalışmaları yapılmış olup, ihalesi tamamlanan 214 projede 94 bin 563 konut başlatılmış ve 128 bölgede 67 bin 542 konutun inşaatı tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmiştir. Çevre düzenlemeleri kapsamında yaklaşık 45 milyon metrekare yeşil alan düzenlemeleri 16 milyon adet ağaç dikimi ve çalı peyzajı yapılmaktadır. Doğrudan ve dolaylı olmak üzere 900 bin kişilik istihdam sağlanmıştır. Toplam 45,7 milyar TL hak ediş ödemesi yapılmıştır. Tescilli taşınmaz kültür varlıkları için 636 projeye, 58,9 milyon TL kredi açılmış, 363’ü tamamlanmıştır. Yapımına karar verilen 341 karakoldan 296’sının inşaatları başlatılmış, 45’i ihale aşamasındadır.”

“HEDEFİMİZ 100 BİN SOSYAL KONUT”

“İdaremiz ile Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında imzalanan Protokol çerçevesinde 100 bin adet sosyal konut yapımı hedeflenmektedir” diyen TOKİFinansman Daire Başkanı Ayhan Karaca, “Bu çerçevede 33 bin 241 adet sosyal konutun projelendirme ve üretimine, devletimizin sosyal politikalar kapsamında başlanmış ve bu protokol doğrultusundaki uygulamalarımız ile daha geniş bir kesime ulaşılması amaçlanmıştır. Bu çerçevede 31 bin 310 adedi uygulama aşamasında olup, 26 bin 619 adedinin kuraları çekilmiş ve 25 bin 055 adedinin teslimleri gerçekleştirilmiştir” diye konuştu.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Gaziantep ilinde birçok yatırımların hayata geçirildiğini hatırlatan Karaca, “Bunlardan kısaca bahsedecek olursak; toplam 34 şantiyede 14 bin 642 konut, 12 ilköğretim, 7 lise, 3 kreş, 1 anaokulu, 10 cami, 21 spor salonu, 8 ticaret merkezi, 3 pansiyon, 1 stadyum, bilgisayar atölyesi, tekstil ve deri atölyesi, bilgi ve işlem atölyesi, elektrik atölyesi, hastane, 3 sağlık ocağı, kütüphane, 3 sosyal tesis, vergi dairesi başkanlığı, büfe ve restorasyon uygulamaları yer almaktadır. Proje ve ihale çalışmaları devam eden 5 bin 093 konut ile birlikte Gaziantep’te toplam 19 bin 735 konut sayısına ulaşılacaktır. Başlatılan uygulamaların toplam yatırım bedeli yaklaşık 1 milyar 222 milyon TL’dir. Gaziantep İslahiye’de sosyal konut kapsamında yer alan toplam 352 konuttan 256 adedi CYB tipi 2+1 nitelikli, 96 adedi CYA tipi 1+1 niteliklidir. 2+1 tipi konutlar için 413 adet başvuru alınmış, 1+1 tipi konutlar için 358 adet başvuru alınmıştır. Toplam 771 başvuru sahibi içerisinden asil ve yedek alıcıları belirlemek üzere toplanmış bulunuyoruz. TOKİ projelerine sizlerden aldığımız bu destekle aynı hızla devam edeceğimizi belirtmek ister, hepinize saygılarımı sunarım” dedi.

Aile ve Sosyal Bakanlığı Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek de yaptığı konuşmasında, “İşsizleri, fakirleri, düşkünleri, hastaları, engellileri gözeten, onları insan onuruna yakışacak şekilde yaşamalarını sağlayacak bir sosyal devlet anlayışı kaçınılmaz olduğu hükümet programımızda benimsenmiştir” ifadelerini kullandı.

Kurada ismi çıkmayanlara üzülmemelerini tavsiye eden Atabek, bütçe ölçüsünde yeni projeler yapacaklarını belirterek, çekilişin hayırlı Uğurlu olmasını diledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, eğitimde, sağlıkta, adalette, önce insanı baz aldıklarını ifade etti. Yoksulluğun kader olmadığını, insanın her şeyin en iyisine layık olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir Gaziantep gezisi sırasında kirada oturan vatandaşlarla yaptığı sohbet sırasında küçük mekanlarda çok yüksek fiyatlarda oturduklarını öğrenmesinin ardından Gaziantep’te sosyal projeler gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Projelerde emeği geçenlere teşekkür eden Şahin, konutların hayırlı Uğurlu olmasını diledi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar yaptığı konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 4 temel üzerinde; laik devlet, demokratik devlet, sosyal devlet ve hukuk devleti olduğuna dikkat çekti. Tayyar, çekiliş sonucu 1+1 daire için vatandaşların 100 lira, 2+1 daire için 130 lira taksit ödeyerek 22,5 yıl boyunca sembolik rakamla ev sahibi olacaklarını belirtti. Projeye destek verenlere teşekkür eden Tayyar, çekilişin hayırlıUğurlu olmasını diledi.

Gaziantep Valisi Erdal Ata ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla başlatılan sosyal konut yapımı projeleri hakkında bilgiler aktardı. Vali Ata, kuraya çekiliş için katılan hak sahibi olacak vatandaşlara hayırlı olsun dileğinde bulundu.

Konuşmaların ardından noter huzurunda kura çekimine geçildi. İlk önce 2+1 konutlar için çekiliş yapıldı. Çekilişin ilk başvurusu kurasını Vali Ata yaptı. Çekiliş sırasında heyecanlı anlar yaşandı.

Konuşma engelli karı koca, kendilerinin isminin okunmasının ardından ellerini açarak şükür duası yaptı etti. İsimlerinin çıkması için başka bir engelli dua etti.

Çekiliş boyunca sonuçları merak eden vatandaşların yakınları sürekli cep telefonlarıyla aradı.

Kurada isimleri çıkan vatandaşlar sevinçlerini gizlemezken, kurada ismi çıkmayan vatandaşların umudu da bir başka projelere kaldı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here