Önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak İslam Bilim Teknik Tarihi Müzesi’ni ziyaret eden Başkan Mehmet Tahmazoğlu, müzenin son durumuna ilişkin açıklamada bulundu.

Gaziantep Şahinbey Belediyesi tarafından hizmet binası bahçesinde bulunan eski kolej binasında yaptırılan İslam Bilim Teknik Tarihi Müzesi’nin açılışına sayılı günler kaldı. İslam kültür coğrafyasındaki bilimsel faaliyet, icat ve keşif alanında birçok ilkin ve yeniliğin sergileneceği müzeyi gezen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, gelinen son aşamayla ilgili bilgi verdi.
Müzede; astronomi, coğrafya, denizcilik, fizik-mekanik, tıp ve kimya alanlarında Müslüman bilim adamları tarafından gerçekleştirilmiş bilim ve teknik tarihinde çığır açan çalışmalar yer alacak.
Uygarlıkların ortaya koydukları eserlere, Müslüman bilim adamlarının yaklaşımına dikkat çekmek amacıyla müzede farklı bir tasarım ve içerik uygulamasına gidildi. Müze ziyaretçilerinin eski dönemlere ait ortamı deneyimlemesi istendi ve müze bu doğrultuda tasarlandı.

İslam medeniyetinin binlerce yıllık bilim ve teknik tarihindeki rolünün anlatıldığı İslam Bilim Teknik Tarihi Müzesi, ziyaretçilerini Müslüman bilim adamları tarafından yapılan ve günümüze küçük değişikliklerle ulaşmış birçok icat, keşif eşliğinde tarihte bir yolculuğa çıkarmayı amaçlıyor.
Müze fikrinin nasıl oluştuğuna ilişkin açıklamada bulunan Başkan Tahmazoğlu, şunları söyledi:

“Şahinbey Belediyemizin yanında tarihi bir binamız vardı. Bu tarihi binayı nasıl değerlendireceğimizi düşünüyorduk. Düşünürken, İslam bilim adamlarının tarihte; tıp, fizik, astronomi, coğrafya, kimya, harita ve denizcilik alanında yapmış olduğu buluşlarla ilgili çalışmaların burada sergilenmesi, buranın müzeye dönüştürülmesi konusu gündeme geldi. İstanbul Gülhane Parkı’nda bu müzenin bir benzeri var. Bu müze, bu alanda Türkiye’de yapılacak 2. müze olacak.”

Müzenin içeriğiyle ilgili bilgi veren Tahmazoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“İslam bilim adamlarının astronomi, coğrafya, denizcilik, fizik-mekanik, tıp ve kimya alanlarındaki buluşlarını burada objelerle sergilemiş oluyoruz. Burası aynı zamanda interaktif bir müze. Yani buraya gelerek özellikle öğrencilerimiz bu buluşların ne işe yaradığını, bu aletlerin nasıl kullanıldığını, birebir uygulayarak, kullanarak öğrenmiş olacaklar. Bu açıdan burayı çok önemsiyoruz.”

Müzenin iki türlü fayda sağlayacağını dile getiren Başkan Mehmet Tahmazoğlu, şu açıklamada bulundu:

“Birincisi öğrencilerimizin özgüvenini sağlayacak. Ben de çalıştığım zaman bu alanlarda veya başka alanlarda yeni buluşlar yapabilirim diyecek. İkincisi de İslam bilim adamlarının bilime, tekniğe yapmış olduğu katkılar çok bilinmiyor. Burada sergilediğimiz 107 adet eser ile İslam bilim adamlarının bilime ne kadar katkı sağladıklarını da birebir gösterme imkanı bulacağız. Bu açıdan müzemiz gerçekten çok önemli.”

Müzenin yüzde 98 oranında tamamlandığını aktaran Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, kalan yüzde 2’lik kısım için çalışmaların hızla sürdüğünü, açılışın da yakın zamanda gerçekleşeceğini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here