Gaziantep ve Kilis bölgesinde 1255 adet mayın temizlendiğini, iç çatışmayla birlikte bu faaliyetin durdurulduğu açıklandı.
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, MHP milletvekillerinin Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesine ilişkin sorularını yanıtladı.Yılmaz, sınırdaki mayın temizleme işlemleri hakkında da bilgi verirken, 2009 yılında Suriye’de daha iç çatışmalar başlamadan Gaziantep ve Kilis bölgesinde 1255 adet mayın temizlendiğini, iç çatışmayla birlikte bu faaliyetin durdurulduğunu açıkladı. Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi için çıkılan ihaleye çıkıldığını anımsatan Yılmaz, “İhale Haziran 2013’te iptal edilmiştir. İhalenin iptal edilmesini müteakip Türkiye-Suriye sınırında mayın temizleme çalışması yapılmamıştır” dedi.

Temizleme 2022’ye uzatıldı
Yılmaz, Türkiye’nin Ottawa Sözleşmesi olarak da bilinen, “Anti-Personel Mayınların Kullanımının, Depolanmasının, Üretiminin ve Devredilmesinin Yasaklanması ve Bunların İmhası ile İlgili Sözleşme”ye 2003’te taraf olduğunu anımsatırken, üzerimize düşen yükümlülükleri yerin getirmek için 2022’ye kadar ek süre talebinde bulunulduğunu kaydetti. Yılmaz, Cenevre’de gerçekleştirilen taraf devletler toplantısında, Türkiye’ye 1 Mart 2022’ye kadar mayın temizleme yükümlülükleri için ek süre verildiğini dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here