28-yil-sonra-50-yasinda-ogretmen-oldu

Başörtüsü nedeniyle henüz 22 yaşındayken üniversiteye alınmayan Hanife Demir 2011 yılında demokratikleşme paketiyle tekrar eğitimine devam edip KPSS’de de başarılı puan alınca 28 sene sonra Arapça öğretmeni olarak atandı.

4 çocuk annesi  50 yaşındaki Hanife Demir Milli Eğitim Bakanlığı’nın atamasını gerçekleştirdiği  37 bin öğretmenden birisi oldu. Başörtüsünden dolayı  üniversiteye alınmayan 4 çocuk annesi  50 yaşındaki Hanife Demir  2011 yılında demokratikleşme paketiyle tekrar eğitimine devam edip KPSS’de de yeterli puan alınca din öğretmeni olarak atandı. 327 Arapça öğretmeni kontenjanından 198’inci olan Demir, Şanlıurfa’nın Birecik İlçesi Ayran İmam Hatip Orta Okulu’na atandı.

Köyünde liseyi okuyan ilk kız öğrenci olan Hanife Demir maddi sıkıntılar içerisinde 1987 yılında  kazandığı Atatürk Üniversitesi  Arap Dili ve Edebiyatı bölümüne başörtüsü nedeniyle gidemedi.  Dini yaşantısından ödün vermeyip üniversiteye gitmeyen  Demir 2011 yılında demokratikleşme paketiyle başörtülü bir şekilde üniversiteye gidebileceğini öğrenince hayallerinin peşinde koşmaya karar verdi. Ailesinin de desteğini sırtına alan Demir Kilis 7 Aralık Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Arap Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandı. İçindeki okuma aşkından bir an olsun vazgeçmeyen Demir üniversiteden bölüm 2’incisi olarak mezun oldu ve  gösterdiği üstün başarıdan dolayı  “Şeref Öğrencisi” belgesi almaya da hak kazandı.

Yasakların kalkmasının başörtülüler için gurur verici bir şey olduğunu söyleyen Demir, “İnsanı merkeze alan AK Parti yönetimi ‘sizin için tarlayı ekilir hale getirdim, hadi siz de tohumunuzu saçın’ dedi adeta. Boşa çıkarmamak için çalışmamızı yaptık Elhamdülillah üniversiteyi bölüm 2’incisi olarak bitirdim. 37 bin atanan öğretmenden birisi oldum” dedi.

Kendi içinde bir burukluk olduğunu yaşadığı sevinci kendinden ziyade ülkesi ve gelmiş olduğu durum adına yaşadığını belirten  4 çocuk annesi Demir, ” İçimde bir burukluk var bunu gizleyemem. 28 yıllık bir kaybım var yaşıtlarımın emekliliğinin geldiği bir dönemde ben göreve yeni başlamış olduğum için sevinçle birlikle kırgınlık yaşıyorum ” diye konuştu.

İnsanların kendisini çocuklarına model olarak gösterdiğini söyleyen Arapça  Öğretmeni Demir,  “Kitlesel bir hareket başlatmış gibiyim. Büyük küçük herkeste bir coşku var.İnsanların başarılarını önüne başörtüsü yasağı gibi başka engeller getirmeksizin  ‘diğer hak edenler gibi sen de hak ettin oku’ diyerek  üniversitede okuması  kamuda başörtülü çalışabilmesi asıl bunlar benim için büyük bir sevinç kaynağı” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here