İstikrar Dönemi Başlıyor

16 Nisanda gerçekleşen tarihi referandumun sonucunu Referans gazetesine değerlendiren AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Yüksel, 16 Nisanın bir ileri demokrasinin zaferi olduğunu belirtti.

3 Kasım 2019’un sistemden kaynaklı sıkıntıların artık bittiği dönemlerin başlangıç tarihi olacağını belirten Yüksel, “16 Nisanda milletimizle beraber çok önemli bir tarihi kavşağı geçmiş olduk. Geçmiş dönemlerde uygulamış olduğumuz ucube sistemden kaynaklı yaşanmış koalisyon, kriz ve kaos gibi hadiseleri ve sıkıntıları bir daha yaşamayacağız. Bundan sonra kaos ve krizlerin olmadığı bir istikrar dönemi başlıyor” dedi.

16 NİSAN BİR İLERİ DEMOKRASİNİN ZAFERİDİR

16 Nisanın bir ileri demokrasinin zaferi olduğunu vurgulayan Yüksel, “16 Nisanda milletimizle beraber çok önemli bir tarihi kavşağı geçmiş olduk. 16 Nisan referandumu bu ülkenin miladıydı. Bugünden itibaren yeni bir sistemle ülke yoluna devam edecek. Yolumuzu belirlemiş olduk. Bu bir ileri demokrasinin zaferidir. Çünkü ileri demokrasilerde yasamanın, yürütmenin ve yargının yerli yerinde olduğu, herkesin kendi işini yaptığı kuvvetler ayrılığının kesin çizgilerle işini yaptığı bir dönemi başlatmış olduk. Geçmiş dönemlerde uygulamış olduğumuz ucube sisteminden kaynaklı yaşanmış hadiseleri ve sıkıntıları bir daha yaşamayacağız. Nedir bunlar; koalisyonlar olmayacak artık, milletin iradesine kimse ipotek koyamacak, darbeler, kaoslar, krizler olmayacak artık. 5 yıllık istikrar dönemleri, kalkınma dönemleri başlayacak artık. Millet eliyle yürütme organı olarak milletin tercihi ile dönemi başlamış olacak. Tıpkı belediye başkanları gibi cumhurbaşkanını seçmiş olacağız2019 itibariyle. 2019’da cumhurbaşkanı yürütmenin başı olarak halktan aldığı onay ve güvenoyu ile kendi kabinesini aynı gece kuracak. Ve işine başlamış olacak. 5 yıllık kalkınma planını uygulayacak. Kesintisiz bir dönemi başlatmış olacağız. Yani Türkiye normalleşmiş oluyor. Türkiye’de normalleşmenin önünü açıyoruz.” Dedi.

KAOSUN VE KRİZLERİN OLMADIĞI DÖNEMLER BAŞLAYACAK

3 Kasım 2019’un sistemden kaynaklı sıkıntıların artık bitirdiği dönemin başlaması olacağını ifade eden Yüksel, “Geçmiş sistemde cumhurbaşkanı sorumsuzdu, yargılanamıyordu, denetlenemiyordu, soruşturulamıyordu. 3 Kasım 2019’dan itibaren sorgulanabilecek, denetlenebilecek. 3 Kasım 2019’da sistemden kaynaklı sıkıntıların artık bitirdiğimiz dönemin başlaması olacak. 3 Kasım 2019’da aynı zamanda milletvekillerine de güçlü fonksiyon vermiş oluyoruz. Milletvekili milletin vekili olarak gidecek kendi asli işi olan yasam görevini yani kanun yapma, kanun teklifi verme görevini yapacak. Herkesin milletin eliyle, milli iradenin hakimiyetiyle kendi işini yapacağı, yetkinin ve sözün sahibinin millet olduğu dönemler başlayacak. Kaosun krizlerin olmadığı dönemler başlayacak.” İfadelerini kullandı.

EĞER DEMOKRATLARSA SANDIĞA SAYGI DUYSUNLAR

16 Nisanda gerçekleşen referanduma itiraz eden CHP’yi eleştiren Yüksel, CHP’nin sandık sonuçlarına saygı duyması gerektiğini belirterek, “Her ne kadar bazı partiler eski geleneksel alışkanlıklarıyla milleti yok sayan, milletin iradesini yok sayan açıklamalarıyla sokağa davetiyeler çıkarsalar bile artık akli selim ve sağduyu kendini ortaya koymuştur. Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmezi iseler demokrasi sandık demektir. Sandığın mesajı açıktır. Sandığa hepimiz saygılı olacağız. Siyaset felsefemizi her zaman milleti adres göstermişiz. Biz sistemimize kendimiz karar verelim dedik. İlk defa Türkiye’de darbecilerin darbe mahsulü anayasaların oylanmadığı, kendi sivil inisiyatifin seçtiği insanların yaptığı bir anayasa ve onay makamının millet olduğu bir anayasa olmuştur. Tarihte ilk defa kendi anayasamızı kendimiz yapmış olduk. İşin özü budur. Bundan sonra Türkiye hakikaten rahatlayacaktır. Her geçen hissedeceğiz ve göreceğiz. Çünkü kaynağı demokrasi olmayan siyasi partiler artık halkta kabul görmeyecektir. Yaşam alanı bulamayacak ve sandığa gömülecek. Biz evet veren de hayır veren de kardeşimiz diyoruz ve sandığa saygı duyuyoruz. Sandıktan hayır çıksaydı yine saygı duyacaktık. Şimdi aynı tavrı onlardan da bekliyoruz eğer demokratlarsa, demokrasiye inanıyorlarsa oran bellidir. 50 artı 1 oy demokrasilerde geçerlidir. 50 artı 1 oy hangi sistemden yana olmuşsa biz de ona uymak zorundayız. Onlara da tavsiyemiz akli selim ile demokrat ve demokrasiden yana olmalarını bekliyoruz.” Şeklinde konuştu.

UYUM YASALARINI UZLAŞARAK GETİRMEK İSTİYORUZ

3 Kasım 2019’dan sonra artık halkın değer yargılarıyla hemhal olan siyasi partilerin ancak milletin kabulüne mazhar olabileceğini belirten Yüksel, “3 Kasım 2019’dan sonra halkın değer yargılarıyla hemhal olan, milli değerlere bağlı olan, halkın teveccühüne mazhar olacak siyasi partiler gösterecekleri adayla ancak milletin kabulüne mazhar olabilirler. Siyaset çare alanıdır. Biz yeni sistemin alt yapısını bu süreç içerisinde parlamentoda 2 yıl içerisinde oluşturacağız. Uyum yasalarını getireceğiz. Uzlaşarak getirmek istiyoruz. Yine parlamentoda olan siyasi partilere çağrımızı yapacağız. Toplumumuzun rahatı için, yaşam kalitesinin yükseltilmesi için, daha kaliteli hizmet alması için rahatlatmış olacağız. Yeni dönemde millet meclisinin görevi bu olacak.” dedi.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU 16 NİSANIN YILDIZI OLDU

16 Nisanda Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da çıkan yüksek evet oylarına dikkat çeken Yüksel, “Seçimden bir önce Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun referandumun yıldızı olacağını söylemiştim. Bu öngörümde yanılmadım. Bu halkın geleceği konusunda hiçbir tereddüdün olmayacağını, birlik dokusu içerisinde, kardeşlik içerisinde sandığa yansıtacaklarını, Türkiye’nin geleceğinin mimarı olacaklarını hep söyledim. 79 milyon insana teşekkür etmekle beraber özellikle teşekkürü hakkeden Doğu ve Güneydoğu Anadolu insanlarının önünde saygıyla eğiliyorum. 1 Kasımdaki istikrar devam ediyor. 7 Haziran, 1 Kasım ve 16 Nisanın mukayesesini yaptığımızda 7 Hazirandaki tabloya göre seçmen profiline baktığımızda halkın bize desteği devam ediyor.” İfadelerini kullandı.

KARDEŞLİĞİN VE BİRLİĞİN KENTİ GAZİANTEP’TİR

Türkiye’de istikrarı en iyi okuyan ve algılayan ilin Gaziantep olduğunu belirten Yüksel, “Gaziantep istiklalin model kentidir. Türkiye’de istikrarı en iyi okuyan ve algılayan ildir Gaziantep. İstikbal için de Gaziantep’in model olduğunu her zaman söylüyoruz. Türkiye istikbalini arıyorsa her zaman Gaziantep modelini önermişiz. Çünkü kardeşliğin, birliğin, huzurun kentidir Gaziantep. İstikbal için önereceğimiz kardeşlik modeli Gaziantep’te. Bunun masajını sandıkta da Gaziantepliler en iyi şekilde gösterdi.” Diye konuştu.

MANSUR YALVAÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here