tayyar-17-aralik-ta-hedef-baris-surecini-kesintiye-ugratmakti-1393065259

 

Bu memlekette kardeş kavgası sonlandırılması, kanın durması, şiddetin durması kimi niye rahatsız eder?” dedi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, seçim bölgesi İslahiye İlçesi’nde partilileriyle buluştu. Tayyar, Altınüzüm ve Yeşilyurt beldelerinde partisinin seçim koordinasyon merkezleri açılışına katılıp, partililerine seslendi. Çözüm süreciyle başlayan dönemde yaklaşık 1 yıldır ülkede kan akmadığını hatırlatan Şamil Tayyar, “Cumhuriyet tarihinde bu süreci başlatmak için Recep Tayyip Erdoğan kadar risk alacak başka lider yoktur” dedi.

Kan üzerinden siyaset yapanların bu durumdan rahatsız olduğunu ve 17 Aralık operasyonunun amacı barış sürecini kesintiye uğratmak olduğunu ifade eden Tayyar, şunları söyledi:

“Yaklaşık 1 yıldır bu memlekette kan akmıyor, yıllardır kan üzerinde siyaset yapanlar bundan da rahatsızlar. 17 Aralık süreciyle başlayan dönemde bu hükümeti yıkmak isteyenlerin hedefi barış sürecini de kesintiye uğratmaktı. Bu memlekette kardeş kavgası sonlandırılması, kanın durması, şiddetin durması kimi niye rahatsız eder. Yaklaşık bir yıldır parlamentoda gittiğimiz her yerde barış sürecini anlatmaya çalışarak sürece destek veriyoruz. Cumhuriyet tarihinde bu süreci başlatmak için Recep Tayyip Erdoğan kadar risk alacak başka lider yoktur. Başbakana söylemediklerini bırakmadılar; ‘hain’ dediler, ‘vatan haini’ dediler, ağza alınmayacak sözler söylediler. Ama o inatla kardeş kavgasının sonlandırmak için bu mücadeleyi sonuna kadar devam ettirdi. BDP’lilerin dokunulmazlıklarını kaldıralım dediler hayır dedik. Fikirlerine katılmayabiliriz, sevelim sevmeyelim o ayrı bir yerde haksızlık, mağduriyet varsa biz onların yanında oluruz. Dokunulmazlıklara ilk karşı çıkan bendim, ‘idam cezası geri gelsin’ dediler, ‘hayır’ dedik. İdam cezasını Anayasa’dan Adalet ve Kalkınma Partisi kaldırdı. Bu ülkeyi daha ileriye götürmek istiyoruz. Konjoktöre bakmayız onun için bu ülkede ileri demokrasi tesis edilecekse idam cezası gibi çağdışı cezasını Türkiye ye gelmesine izin vermeyiz. Bununda bayraktarlığını yapan insanlardan biriyim.”

“TURGUT ÖZAL’A KAZAN KALDIRDILAR”

Şamil Tayyar, yıllardın bu ülkede kimsenin ‘Kürdüm’ diyemediğini ve 1988 yılında Kürtçe yayın yapmayı gündeme getiren dönemin Başbakanı Turgut Özal’a Anavatan Partisi’nin kazan kaldırdığını söyledi. Şu anda 24 saat Kürtçe yayın yapan kanalların var olduğunu vurgulayan Tayyar, “Bu bölgede yaşayanların tamamı Kürt insanlar, açıkça ben kürdüm diyemiyordu. Şimdi alnı açık, başı dik, ben ‘Kürdüm’, ‘Türküm’, ‘Lazım’, ‘Çerkezim’ diyebiliyor. 1988 yılında Turgut Özal, Kürtçe yayın meselelerini gündeme getirdiğinde Anavatan Partisi’nde kıyamet koptu, kazan kaldırdılar. Şimdi 24 saat yayın yapan Kürtçe kanallar var. Allah bize güç ve sağlık verirse, bu kardeşlik projesini sekteye uğratmak isteyenlere fırsat vermeyiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here