Cumhuriyet tarihi boyunca Diyanet İşleri Başkanlığı görevini hakkıyla yerine getiren belkide tek isimdi o.

Yaşlı, genç, kadın, çocuk herkesin gönlünde taht kurmuştu o.

Her Gaziantepliyi gururlandırmıştı o.

Kritik zamanlarda verdiği kritik kararlarla diyanet işleri başkanlığından öte bir görev yapmıştı o.

Allah senden razı olsun, bundan sonraki hizmetlerini ümmete hayırlı kılsın.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in emeklilik dilekçesi kabul edildi.

Dini haberler sitesinde yer alan Mehmet Görmez’in Başbakan Yardımcılığına gönderdiği dilekçe şöyle:” 11.11.2010 tarihinde şahsıma tevdi edilen Diyanet İşleri Başkanlığı görevimi bugüne kadar kurumun ve Din-i Mübin-i İslam’ın vakarına uygun tarzda ifa etmenin gayreti içinde oldum. Bundan sonraki süreçte ilmi hayata dönerek bu alanda milletimize, dinimize ve İslam âlemine hizmet etmenin daha isabetli olacağını düşündüğümden görevden affımı ve emekliliğe sevk edilmemi takdir ve tensiplerinize saygılarımla arz ederim.”

 

MEHMET GÖRMEZ KİMDİR?

Prof. Dr. Mehmet Görmez, 1959 yılında Gaziantep’in Nizip ilçesinde doğdu. İlkokulu Nizip’te okudu, ortaokul ve liseyi Gaziantep İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. 1983 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde yüksek öğrenime başladı. Bir yandan yüksek öğrenimini sürdürürken, diğer yandan Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak önce Kırıkkale’de Kur’an kursu öğreticiliği, ardından Ankara’nın değişik semtlerinde imam-hatiplik ve vaizlik görevlerinde bulundu.

1987 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde yüksek öğrenimini tamamlayıp Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapmaya başladı. 1988 yılında bir yıl süreyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın tahsis ettiği bursla Kahire Üniversitesi’nde inceleme ve araştırmalarda bulundu. 1990 yılında “Musa Carullah Bigiyef, Hayatı, Fikirleri ve eserleri” adlı tezi ile yüksek lisansını tamamladı ve doktora çalışmasına başladı. 1994 yılında “Sünnet ve Hadisin Anlaşılması ve Yorumlanmasında Metodoloji Sorunu” adlı teziyle doktorasını bitirdi. Ayrıca doktora çalışması, 1995 yılında Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Birincilik Ödülü aldı.

1995-1997 yıllarında Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde dersler verdi. Diğer taraftan Anadolu Üniversitesi İlahiyat ön lisans programının hazırlanmasında görev aldı. 1997-1998 yıllarında inceleme ve araştırmalar yapmak üzere İngiltere’de bulundu. 1998 yılında yardımcı doçent, 1999 yılında doçent, 2006 yılında da profesör oldu. 2001-2003 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde dersler verdi. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi iken 13 Ağustos 2003 tarihinden itibaren Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Görmez Hoca, 11 Kasım 2010 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı olarak atandı. İleri düzeyde Arapça ve İngilizce bilen Görmez Hoca, İlahiyatçı Hatice Kübra Görmez’le evli ve üç çocuk babasıdır.

Görmez Hoca’nın yayınlanmış birçok eseri, Uluslar arası yayınları, kitap çevirileri, yabancı dilde yayınlanmış kitap ve makaleleri, katkı sağladığı çok sayıda proje bulunuyor. Görmez, “Sünnet ve Hadisin Aktüel Değeri”, “Gazzâli’de Sünnet Hadis ve Yorum”, “Sünnet ve Hadisin Anlaşılması ve Yorumlanmasında Metodoloji Sorunu”, “Musa Carullah Bigiyef” eserlerine imza attı. 1999 tarihli Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İlahiyat önlisans için “İslam Dininin Temel Kaynakları-Sünnet/Hadis” Türkçe ders kitabını hazırladı. “Kitâbu’s-Sünne”, “Sünnet Müdafaası I-II”, “Kur’an-ı Kerim Âyet-i Kerimelerinin Nurları Huzurunda Hâtun”, “Kitâbu’z-Zühd” gibi önemli dini kitapları Türkçeye çevirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here