Nevzat_OZKAYA_2

Bazı insancıklar kendilerinde bir değer olmayınca işgal ettikleri makamı şahıslarına kalkan olarak kullanıyorlar. Facebook sayfalarından bol bol dua ve insani faziletleri paylaşırken, sanal alemde haşırneşir olduğu bu faziletlerden zerre kadar üzerlerinde olmaması ikiyüzlülükten başka bişe değildir.

Tiksiniliyorsunuz, iğreniliyorsunuz.

Hakkın olmadığı halde o makamı işgal etmişsin, o makamın mutlak sahibi gibi pervasızca hareketlerde bulunarak, her sözünde insanları azarlayacaksın…

Her zaman böyle olacağını mı düşünüyorsun acaba?

Allah seni rezil rüsvay etmeyecek mi?

İnsanlara yaptığın hareketlere kendin maruz kalmadan mı bu dünyayı terk-i diyar edeceksin?

Eğer böyle düşünüyorsan yanılıyorsun.

Etrafına bak!

Senin gibi nicelerini bulacaksın. Unutma ki o makamın mutlak sahibi sen değilsin.

Ey sen! Böbürlenip de etrafındakileri küçük gören, sen.

Makamından ve arkandakilerden güç alarak insanları azarlayan sen!

Elbet bir gün o oturduğun koltuk, işgal ettiğin makam elinden gidecek. Vakti zamanı geldiğinde bunu anlayacaksın o zaman da geç olacak.

Tabi ki insan, yaşamı süresince bazı makamlara gelebilir. Bu makamlar onların hakkı da olabilir. Bazıları da hakları olmadan, bazı makamları işgal edebilir. Bunlar zaten işgalci oldukları için, güçlerinin yettiğine, dişlerinin geçtiğine; aşağılayıcı, hakaret edici tavırlar takınır, onları azarlar. Çünkü o makamda hakkı olmadan bulunmaktadır ve işgalcidir bulunduğu makamda. Böbürlenmesi de ondandır. O makamın sevdası onu kör etmiştir ve gün gelecek bu makamı bırakmak zorunda kalacak, bunu da  asla düşünmemiştir.

Hiçbir kimse, hizmet için bulunduğu kamuya ait bir makam ya da mevkide ömrünün sonuna kadar kalamaz. Bu değişmez kaidedir. O yeri kendi malı ve mülküymüş gibi de kullanamaz. Gün gelir, onu o yere getirenler onu oradan alır, yerine bir başkasını getirir. 

Yetkilerini, gücünü yanlış yolda kullanmamalıdırlar. Kullananlar da karşılığını görmeden bu dünyadan gidemezler.

Kalıcı makam ancak takvadır. 

Geçerli mamam da takvadadır. 

Facebook’tan paylaşımlar yapmak insana takva kazandırmaz, takvalarını arttırmaz ya da paylaşımlar yapmayınca da takva azalmaz.

Herşey geçicidir. Malda mülk de makam da. İyi ki geçicidir

Mahkeme Kadı’ya mülk değildir.

“Kasabalılar, Nasreddin Hoca’ya Kadı’dan yakınmışlar: 

“Kadı efendi çok menfaatçi bir adam. Aynı suça bazen beraat, bazen de çok ağır ceza veriyor. Hak hukuk tanımıyor, nereden menfaati varsa o taraftan oluyor. Münafık bir adamdır. Bundan nasıl kurtuluruz” demişler.

Hoca durumu Vali’ye bildirmişse de, onları pek inandıramamış.  

Vali, Hoca’ya; “Nasıl ispat edersin”? demiş.

Hoca, Kadı efendinin tanımadığı bir müfettişin kendisine gönderilmesini ve beraberce Kadı’yı ziyaret etmelerinin yeterli olacağını anlatmış. “Tamam” demiş Vali.

Kararlaştırılan günde müfettiş bey kasabaya, Nasreddin Hoca’nın konuğu olarak gelmiş. Kimliğini gizli tutarak, kasaba eşrafından beş altı kişiyle beraber Kadı Efendi’yi ziyarete gitmişler. 

Hoş beşten sonra, Hoca , Kadı Efendi’ye:

“Efendi” demiş. “Kırda sığırlar yayılırken bir alaca inek, -sanırım sizinki- bizim ineği karnından boynuzlayıp öldürmüş. Buna ne gerekir?”

“Bunda sahibinin ne kabahati var?” demiş Kadı, “hayvandan kan davası edilmez.” 

Hoca sözünü değiştirmiş:

“Yok yok yanlış söyledim, bizim inek sizinkini öldürmüş!”

Bunu duyan Kadı Efendi hızla yerinden kalkıp, raftaki Kanun kitabına uzanmış.

Hoca, “Kadı Efendi, mahkeme Kadı’ya mülk değildir.” demiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here