"Sizler iyiliği, doğruyu öğretensiniz"

“Sizler iyiliği, doğruyu öğretensiniz”

24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Gaziantep’te görev yapan öğretmenler onuruna düzenlenen programda konuşan Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, “Sizler öğretensiniz, ama sadece geometrik öğreten değil,

24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Gaziantep’te görev yapan öğretmenler onuruna düzenlenen programda konuşan Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, “Sizler öğretensiniz, ama sadece geometrik öğreten değil, iyiliği, doğruyu, yaşamı, iyi insan olmayı, beyefendi, hanımefendi olmayı, aklını kiraya vermemeyi, vatanını, bayrağını, hürriyetini, insan sevgisini, ahlakı, adabı öğretensiniz” dedi.

Yerlikaya konuşmasında, “Gazi şehirde göreve başlayalı henüz 3-4 ay olmuş, büyük çoğunluğu ilimiz dışından atanmış kıymetli aday öğretmen arkadaşlarımızla şehrimizin emini Büyükşehir Belediye Başkanımızın ev sahipliğinde bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti ifade ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Sizlerin şahsında 27 bine yakın öğretmenimizin Öğretmenler Gününü kutluyorum.

Değerli kardeşlerim, sözleşmeli statüde 2400 arkadaşımız ilimizde göreve başladı. Sizlerle 6 yıl beraberiz. Sizin gibi eğitim gönüllüsü, yüreği eğitim aşkıyla çarpan kardeşlerimizi 6 yıl değil 16 yıl misafir etmeye hazırız.

Bizim şehrimiz öyle bir şehir ki “Şehr-i Ayıntab’ı Cihan”. Yani İpekyolu üzerinde hüküm sürmüş bütün medeniyetlerin izlerini taşıyan, dünya tarihindeki en eski 8. Şehir.

Bizim soframız UNESCO’dan tescilli 9.mutfak oldu. Bunlar bu şehirde 16 yıl kalmaya yetmez mi?

ilimizde sıralarda sizlerle beraber olan 521 bin çocuğumuz sizlere emanet, muhacir ve açık öğretimde öğrenim gören öğrencilerimizi de dahil edersek 620 binden daha fazla öğrencimiz sizlere emanet.

Gözümüzün bebeği, gözümüzün aydınlığı, aydınlık yarınlarımızın sahipleri sevgili yavrularımız sizlere emanet.

Sizlerin bu emaneti en az bizim kadar gözetip koruyacağınızdan, ilim ve irfan aşılayacağınızdan hiçbir kuşkumuz yok.

Sevgili kardeşlerim, öğretmenlik mesleğiyle ilgili burada ne kadar cümle kurarsak kuralım, sizin ne kadar aziz ve kutsal bir görev yaptığınızı ifadeye aciz kalır.

Biz cahilliğe düşmanız, karanlığa düşmanız. Aydınlığa öğrenmeye muhtacız. Bizim inancımız insanları dört gruba ayırıyor. Bunlar “Öğrenen, öğreten, eğer bu ikisinden olamıyorsan bu ikisini seven ol, ama sakın dördüncüsü olma” diyen bir peygamberimiz var.

Sizler öğretensiniz, ama sadece geometrik öğreten değil, iyiliği, doğruyu, yaşamı, iyi insan olmayı, beyefendi, hanımefendi olmayı, aklını kiraya vermemeyi, vatanını, bayrağını, hürriyetini,  insan sevgisini, ahlakı, adabı öğretensiniz.

Bu milletin imkanlarıyla geldiği makamlardan bir yerlerden düğmeye basıldığı zaman bu milletin silahını yine bu millete gözünü kırpmadan sıkmayı göze alan hainlerden olmamayı öğreten insanlarsınız

Bir 15 Temmuz ihanet gecesi yaşadık. Aynı hatayı iki kere yaşamak yine bizim inancımızda yok.

Bizim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, iri olmamızı, diri olmamızı,

İçerde ve dışarda istemeyenleri mahcup edecek olan güvenlik güçlerimizden hepimizden önce

Hepimizden önce Allahın izniyle sizlersiniz

Bu durumu Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Bir millet ilim anlayış ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin devamlı sonuçlar vermesi, o zaferlerin baki olması ancak ilim irfan ordusuyla geçerlidir.” Diyerek, savaş meydanlarında kazanılan zaferlerin kalıcı olabilmesi için sizler gibi eğitim gönüllüsü irfan ordularının olması gerektiğini işaret etmişlerdir.

Ey irfan ordumuz, size her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Dolayısıyla memleketimizi, bayrağımızı, 80 milyonluk milletimizi, aydınlık geleceğimizi emanet edeceğimiz sevgili yavrularımız sizlerin ellerinde şekilleniyor.

Eğer sizler bu duruşta, bu duyguda ve bu istikametteyseniz sizin elde ettiğiniz sevap diğer mesleklerin elde edeceği sevaplar yanında çok yüksektir.

Eğer sizler bizim yetiştiğimizden daha iyi bir nesil yetiştireceğiz diyorsanız böyle bir dert sahibiyseniz, kesinlikle başarılı olacağınıza inanıyor ve Allah yar ve yardımcınız olsun diyoruz.

Hangi siyasi düşünce, hangi sendika, hangi mezhep, hangi şehir, hangi inançtan olursa olsun, Allah’ın ipine sımsıkı sarılırsak, üstesinden gelemeyeceğimiz zorluk bulunmadığına inanıyorum.

Yerelden başlayan kalkınma, yüreklerden başlayacak. Sizlerin fikirleri ve gayretlerinde başlayacak.

Kaderiniz sizleri Gazi Şehre getirdi. Güzel ve bereketli bir şehirdesiniz. Sizler bir adım yaklaştığında size koşarak gelen insanların bulunduğu bir şehirdesiniz. Bunu bir fırsat olarak görmenizi ve çok iyi değerlendirmenizi diliyorum.

Ülkemizin çok değişik coğrafyalarında fedakarlıklarla görev yapan yiğit öğretmen kardeşlerimizi hayırla yad ediyor, Allah’tan onların güçlerine güç katmasını diliyorum.

Bu vesileyle eğitim yolunda şehit olan, gazi olan öğretmenlerimizi hayırla yad ediyorum ruhları şad olsun. Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aziz silah arkadaşları, toprağın altında yatan kahraman şehit ve gazilerimizi hayırla minnet ve şükranla anıyorum

Geleceğin özlenen büyük Türkiye’sinin neslini Gazi Şehirde hep beraber, el ele yetiştirmek üzere Allah yar ve yardımcınız olsun diyor hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” diye konuştu. HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here