5982950917.06.2015134014gaziantepgunes

Gaziantep’te bir yardım kuruluşu, Akçakale Sınır Kapısı’nda bekleyen Suriyeliler için bir TIR dolusu yardım malzemesi gönderdi.

İyilikder Gaziantep Şubesi, Suriye’de yaşanan çatışmalardan kaçarak Akçakale Sınır Kapısı’na gelen Suriyeliler için temel ihtiyaç malzemelerinin bulunduğu bir TIR gönderdi. TIR’ın içinde çocuklar için süt, çocuk bezi, bisküvi ile sandviç, meyve suyu ve su olduğu ifade edildi.

Yardım çalışmaları hakkında bilgi veren İyilikder Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik, “Akçakale’deki mültecilere ve zor durumdaki insanlara yardım götürmeyi kararlaştırdık. Bir TIR malzememizi inşallah o mazlum olan, perişan olan insanlara götüreceğiz. Bundan önce Kobani’ye de götürmüştük. Yani nerede bir yardıma muhtaç, horlanmış, dışlanmış insan varsa onlara yardım elimizi uzatmaya devam ediyoruz. Bugün götüreceğimiz eşyaların içerisinde çocuklar için süt, meyve suyu taşıyacağız. Aynı zamanda sandviç yaptırdık, onları götüreceğiz. Su, çocuk bezi ve bisküvi götüreceğiz. TIR’ımızın içindeki malzemeler bunlar, çünkü onların şu anda evleri barkları yok. Şu anda temel aparatif şeylere ihtiyaçları var. Çocukların süte ihtiyacı var. İnsanların karınlarını doyurmaya ihtiyacı var. Biz de bu şekilde düşünerek bir TIR doldurduk. Şimdi yola çıkacağız. İnşallah Akçakale’deki insanlara ulaştırıp onların karınlarını doyurmaya, susuzluklarını gidermeye, çocukların açlıklarını gidermeye çalışacağız” dedi.

Yardımların sınırın hangi tarafına götürüleceğine de değinen Çelik, “Her ikisine de dağıtmaya çalışacağız. Tabi güvenlik güçlerinin müsaade ettiği kadar sınırın öbür tarafına da vermeye çalışacağız ama genelde sınırdan girer girmez biz insanlara vereceğiz. Çünkü 2-3 günden beridir orada bekliyorlar. O bekleyen insanlar yemek yememiştir, su içmemiştir. Orada herhangi bir tesis yok. Ne su var, ne de yemek var” şeklinde konuştu.

Yardımlar TIR’a yüklendikten sonra, sınırda bekleyen Suriyelilere ulaştırılmak üzere yola çıktı.

 

(İHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here