66939002709.05.2014235742gaziantepgunes

Gaziantep’e tarım işçisi olarak gelen Şanlıurfalı Çimen Ailesi, yaşam şartlarına rağmen teknolojiden vazgeçmiyor. Barınmak için kurdukları çadırın yanına uydu alıcısı yerleştiren aile böylelikle sosyal hayattan kopmuyor. 

Halk arasında ırgat diye bilinen tarım işçileri ekmek parası uğruna memleketlerinden koparak çeşitli bölgelere çalışmaya gidiyor. Çapa, ekim ve biçme işlemleri ile kazanç kapısı sağlayan işçilerden zaman zaman köylü, fıstık, üzüm ve zeytin hasadı için de faydalanıyor. Yılın 10 ayını memleketinden uzakta çalışarak geçinen ırgatlar, Şahinbey’e bağlı Muhacırosman Mahallesi’ne şimdiden yerleşti. Şanlıurfa’dan gelen 25 kişilik Çimen Ailesi, bunları yaparken olan bitenlerden haberdar olmak için teknolojiyi yanlarında taşıyorlar. 

TEKNOLOJİ OLMAZSA OLMAZ

Sabahın erken saatlerinde çalışmaya koyulan ırgatlar, akşam yorgunluğunu TV karşısında çıkarıyor. Hayat şartlarına rağmen teknolojiden vazgeçmeyen Çimen Ailesi, bu uygulamanın her  yerde olmadığına dikkat çekiyor.  Yaklaşık 10 çadırın bulunduğu  alanda 3 çadır uydudan faydalanıyor.  Zemine koydukları çanak anteni taşlarla sabitleştiren işçiler bununla birçok kanalı izleyebiliyorlar. 

‘SOSYAL HAYATTAN KOPMUYORUZ’

7 çocuğu ile birlikte çalışmaya geldiğini ifade eden Hatice Çimen, ‘’Çalışmak zorundayız. Sabah 6 akşam 4’e kadar köylünün tüm işlerini yapıyoruz. Her yıl burada gelip çalışıyoruz. Köylüde bizi tanıdı. Günlük yevmiye 27 ile 35 TL arasında değişiyor. Bu paraları ise yıl sonunda alıyoruz. Bunları yaparken sosyal hayattan da kopmamaya çalışıyoruz. En azından günlük hayatı ve gelişmeleri TV aracılığı ile takip ediyoruz. Memleketimize döndüğümüzde ise tüm olan bitenlerde haberdar oluyoruz’’ şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here