Kadın ve Demokrasi derneği (KADEM) tarafından 25 Kasım 10 Aralık Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla KADEM Gaziantep şube başkanı Esra Ercan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kadına yönelik şiddet konusunda duyarlı olmaya davet etti.
 KADEM'den Kılıçdaroğlu'na tepki!

KADEM Gaziantep şube başkanı Esra Ercan üyeleri ile birlikte Gaziantep adliye sarayı binası önünde yaptığı yazılı açıklamasında “Kılıçdaroğlu’nun şiddeti meşru sayan ifadeleri hepimiz dehşet ve esef içinde izledik”. 

Ercan konuşmasını sürdürdü;

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü arefesinde Kılıçdaroğlu’nun şiddeti meşru sayan ifadelerini hepimiz dehşet ve esef içinde izledik.
Ülke siyasetinde rol oynayan/ oynaması beklenen bir şahsın, kadına yönelik şiddetle mücadeleyi teşvik etmesi beklenirken ucuz politik gayeler güderek şiddeti meşrulaştıran sözler sarf etmesi asla kabul edilemez.
İfade özgürlüğü sınırlarını aşıp nefret ve ayrımcılık söylemine varan şiddet yüklü politik dil kullanmaktan yıllardır vazgeçmeyen Kılıçdaroğlu, Şubat 2015’te ‘işsiz olan eşin karısını dövebileceğini’ söyleyerek erkeği şiddete teşvik etmiş, 2016 yılında ‘Kadınlardan korkan birisine erkek denemez’ ifadeleriyle kadınları aciz gören zihniyetini gözler önüne sermişti. Biz bu dehşet ifadelerinin etkisinden kurtulamamışken dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı hakkında hiçbir ahlaki değer sisteminde karşılık bulmayan yakışıksız sözler sarf etmişti. 2017 yılının nihayetine geldiğimiz şu günlerde ise ‘ekonomik sorunları olan erkeğin hıncını eşinden alabileceğini’ söyleyen Kılıçdaroğlu şiddeti meşrulaştıran bu açıklamasıyla bir kez daha cehaletini ve samimiyetsizliğini ortaya koydu.
Zira değişen ve dönüşen Türkiye’de bu köhnemiş fikirlerin artık yeri yoktur. Ana muhalefet liderinin söylemlerini, savunduğunu iddia ettiği değerler doğrultusunda düzeltme zarureti artık ivedilik kazanmıştır.
Şiddetin hiçbir gerekçesi, bahanesi ve açıklaması olamaz!
Evrensel değerleri, kadının insan haklarını hiçe sayarak, sadece siyasi üstünlük ve hamle kazanmak adına şiddeti meşru gören bu izansızlık hali, toplumsal şiddeti ve kutuplaşmayı körüklemektedir.
Toplumsal ayrışmayı körükleyen her türlü söylemin üretilmesi ve yayılması toplumsal ve siyasal barış açısından oldukça tehlikelidir, Bu söylemler bizi bir arada tutan toplumsal zeminin kaybolmasına da neden olmaktadır.
Bu düşünceyle, KADEM olarak kadınlara yöneltilen cinsiyetçi politik dili reddediyoruz.
Kemal Kılıçdaroğlu’nu kadın sorunlarını siyasete malzeme etmekten vazgeçip meşum sözleri dolayısıyla kamuoyundan özür dilemeye , topluma faydalı rasyonel siyaset yaparak kadın sorunlarına çözüm üretmeye davet ediyoruz dedi”.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here