27288921108.03.201423445gaziantepgunes

 

Gaziantepli kadın seçmenler belediye başkan adaylarına mesaj gönderirken, Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatma Şahin’e tam destek verdiler. Şahin’in kadınlara yönelik projeler yapacağından umutlu olan kadınlar, bakanlıktaki başarısını belediyede de sürdüreceğini ifade ettiler.

8 Mart Dünya Kadın Günü nedeniyle görüşlerini aldığımız Gaziantepli kadınlar, 30 Mart yerel seçimleri öncesinde  başkan adaylarına mesajlar gönderdiler. Gazetemizin ‘belediye başkanlarından ne istiyorsunuz?’ sorusuna farklı cevaplar veren kadınlar Fatma Şahin’in kadınlara yönelik hizmetler yapacağı konusunda hem fikir oldu.
8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle görüşlerini aldığımız Gaziantepli seçmenler şunları söylediler.
Sevil Oğuzkan: “Şehrimizde kadın olarak yaşamak çok zor. Ülke genelinde erkek hegomanyası hakim durumda. Öncelikle kadınların ikinci sınıf vatandaş statüsünden çıkartılması gerekiyor. Kadınların da ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde durabileceği, dışlanmadan çalışabileceği bir anlayış istiyoruz. Gaziantep’e ilk defa bir kadın başkan aday oldu ve bu isimde tüm kadınların takdir ettiği ve desteklediği Fatma Şahin oldu. Fatma Şahin’in yeni dönemde başkan olursa bakanlık görevi gibi büyük işler başaracağını ve kadınlara sahip çıkacağını düşünüyorum.Kadınlara daha çok sosyal haklar verilmeli.Toplumdaki statüsü yükseltilmeli. Kadınların gazetelerde üçüncü sayfa haberlerine konu olması engellenmeli”.
Canan Dalbudak: Türkiye’de kadına değer eskiye oranla daha iyi durumda. Eskiden kadınların bir güvencesi yok iken. Şuan tüm kadınların bir kanuni güvencesi var. Özellikle bu konuda Fatma Şahin’in, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevinde iken büy yol katedildi.  Belediye başkan adaylarımızdan kadınlar için çok özel olan bu günde destek olmalırını istiyoruz. Toplumda yardıma muhtaç, ezilmiz ve şiddete maruz kalmış kadınlar tespit edilmeli ve gerekli önlemler alnımalı. Fatma Şahin, şuan tüm şehrimizdeki kadınların hem ablası, hem de tek güvencesidir. Kadınlar günnde tüm kadınların kadınlar günü belediye başkan adayları tarafından kutlanmalı”.
Hülya Polat: “Kadınlarımız hep emekçi olarak adlandırılıyor ancak hep ikinci sınıf vatandaş muamelesi uygulanıyor. En çok şiddete maruz kalan yine kadınlar oluyor. Kadınların hakları öncelikle korunmalı.Tüm kadınlara hanımlık ünvanı verilmeli. Kadınlar gerektiğinde tüm gücüyle vatanı için kanının son damlasına kadar mücadele etmiştir. Dünya kadınlar gününde Gaziantep’in duyarsız kalmasını istemiyorum. Batı illeri gibi kadınların hakları anlatılsın, yürüyüşler yapılsın, başkan adayları kadınlarla bir araya gelsin ve desteklerini hissettirsin. Kadınların öncelikle ekonomik bağımsızlıkları verilmeli. Bu ekonomik bağımsızlık verilirse kadınlar da kendini koruyabilecektir”.
Neşe Polat: “Dünya kadınlar gününde tüm kadınların kadınlar günü hatırlanmalı. Sadece saygın kadınlar hatırlanmamalı. Çalışan ya da ezilen tüm kadınlar her noktada tespit edilmeli. Onların herkesten daha çok hatırlanmayı ve korunmaya ihtiyacı var. Sadece kadınlar gününde kadınlara karanfil dağıtmakla hatırlanmış olunmuyoruz. Kadınların kendisi bir çiçektir. Bu çiçeklerin yıpratılmasına, kurutulmasına devletçe izin verilmemeli. Son yıllarda kadınlara daha çok değer verilmeye başlandı. Umarım bu değer sürekli devam eder. Belediye başkan adaylarının kadınlara önem vermesi gerektiğini düşünüyorum”.
Dilber Şengil: “Toplum olarak kadına değer verilmediğini düşünüyorum.  Toplumumuz hala kadının erkekle aynı kademede olabileceğini kabullenmiş değil. En azından bugün dünya kadınlar günü ve bu köhne fikirler yıkılmalı.  Kadın haklarının şehir genelinde de savunulmadığını düşünüyorum. Kadınların yaşam alanlarının kısıtlanmaması gerekiyor. Yurt dışında kadına büyük önem veriliyor. Neden kendi ülkemizde de bu anlayış oluşmasın ki. Bunun için öncelikle eğitime önem verilmeli. Bir şehrin eğitim kalitesi ne kadar düşük olursa o kadar da şiddet olayı olur. Öncelikle şehrimizde çocuk yaşta evliliklerin önüne geçilmeli. Kadınlar küçük yaşta evlenidirilerek eziliyor ve haklarını bilmiyor. Kadınlara sadece bir gün değil her gün değer verilmeli”.
Ülkem Daş: “ Ülkemizde kadınların hakları her ne kadar hukuksal olarak güvence altına alınmış olsada bu anlayış insanlarımızın kafasına yerleştirilememiştir. Kadınların her gün gazetelerin 3. sayfa haberlerine konu olmasını istemiyoruz. Ceza yaptırımları daha çok arttırılmalı. Bu sayede caydırıcılık daha da kuvvetlendirilebilir.  Kadınlara önem verildiği söyleniyor ancak, ataerkil anlayış hala devam ediyor. Kadınların erkeklerle eşit olabileceği hatta onlardan daha da başarılı olabileceği ancak yönetimde ve siyasette yer almakla mümkün olur. Kadınların siyasetle daha çok haşır neşir olması gerekiyor. Fatma Şahin’i bu konuda kendimize örnek görmeliyiz. Başarıları ile birçok kişiden daha ön sıralarda. Kadınlara verdiği öneminde yüksek oluşu takdir edilecek bir yöneticilik anlayışıdır. Yöneticilerden isteğimiz sadece dünya kadınlar gününde değil hergün kadınlar hatırlansın. Şahin’in bakanlıktaki görev anlayışını başkanlık görevinde de sürdüreceğini düşünüyorum.
Tuğba Öğüt: “Kadınlara eskiye oranla daha çok önem verildiğini düşünüyorum. Eskiden kadınların hiçbir hakkı yok ya da hiçbir yüksek kademede kadın yok iken bugün durumlar değişti. Kadının toplumdaki yeri arttı. Artık büyük yöneticiler de kadınlardan çıkabiliyor büyük iş adamları da kadınlardan çıkabiliyor.  Bu konuda Fatma Şahin’i örnek alınacak kişi olarak görüyorum. Kadınlara verilen değer Fatma Şahin sayesinde arttı. Bakanlık görevinde kadına şiddet konusunda büyük çalışmalar yaptı. Belediye başkan adaylarından isteğimiz şehrimiz emekçi kadınları bu özel gününde yalnız bırakılmasın”.
Gülcan Karakuzu: “ Kadınların sosyal değerinin günden güne arttığını düşünüyorum. Bu artış Fatma Şahin’in destekleriyle daha da ilerleyecektir. Kadınlara şiddet engellenmeli. Yeni yasal korumalar ile bu sorun giderilmelidir. Erken yaşta evlendirilen kız çocuklarına izin verilmemeli. Kadınların da erkekler kadar başarılı olabileceğine toplum olarak inandırılmamız gerekiyor. Bunu yapacak olan kişiler de şehrin yöneticileridir. Belediye başkan adaylarından isteğimiz öncelikle şehrin kadına bakış açısının değiştirilmesidir. Bunun yolu da öncelikle eğitimden geçer. Vatandaşlara kadının ikinci sınıf vatandaş olmadığı anlatılmalı. Bugün baktığımızda birçok kurumda erkekler kadar da çok bayanlar çalışmakta. Yönetimde yer almakta. Görülüyor ki kadınlar da erkekler kadar başarılı. Belediye başkanlarından isteğimiz kadınların bir gün değil her gün hatırlanmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here