Şehitkamil Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Yeşeren Kalemler’ projesi kapsamında okullarda dağıtılan yeşeren kalemler toprağa ekildi. Öğrenciler; saksıda çiçeğe, sofra için sebzeye dönüşen yeşeren kalemlere yoğun ilgi gösterdi.

Yeşeren kalemler toprakla buluştu

 

ŞEHİTKAMİL, YAŞAYARAK ÖĞRETİYOR

Şehitkamil Belediyesi’nin artan çevre kirliliğini ortadan kaldırmak adına uyguladığı geri dönüşüm amaçlı projeler, öğrencilerde çevre bilincinin oluşmasında önemli rol oynuyor. Şehitkamil Vali Muammer Güler İlkokulu’na dağıtılan yeşeren kalemler, kullanıldıktan sonra çöpe atılmak yerine toprağa ekildi. 10 çeşit bitkinin yer aldığı özel kapsüllü kalemler, toprakla buluşunca 14 ile 28 gün içerisinde çiçeğe veya sebzeye dönüşüyor. Öğrenciler, Türkiye’de ilk defa uygulanan Yeşeren Kalemler projesi ile yaşayarak öğrenmenin hazzını yaşadı.

 

HER GÜN SULAMA VE BAKIM ÇALIŞMASI YAPACAĞIZ

Düzenlenen etkinliğe ilişkin açıklamada bulunan Vali Muammer Güler İlkokulu Sınıf Öğretmeni Metin Tuncer, çevre bilincinin arttırılması amacıyla hayata geçirilen projenin önemine işaret etti. Metin Tuncer, “Uygulanan proje, ilk defa karşılaştığımız ve öğrencilerimizin de şaşırarak, hayretler içerisinde yaptığı bir çalışmaydı. Çünkü kalemi dikeceksin ve bitki olacak. İnanılmaz bir durum olarak görünüyor. Fakat Yeşeren Kalemler projesini okulumuzda öğrencilerimizle beraber uyguladık. Dağıtılan kalemleri kullandık. Kullandığımız çeşitli bitkilerden oluşan kalemlerimizi okulumuzun bahçesine ektik. Her gün sulama ve bakım çalışmasını yapacağız. Proje; çevreye duyarlılık ve geri dönüşüme katkı anlamında düşünüldüğünde önemi daha iyi anlaşılıyor. Şehitkamil Belediye Başkanımız Sayın Rıdvan Fadıloğlu’na çalışmalarından dolayı bütün okulum adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

ÖĞRENCİLER, YEŞEREN KALEM DİKEREK MUTLU OLDU

Ekilen yeşeren kalemlerin okul bahçesini daha da güzelleştireceğini ifade eden öğrenciler, yeşeren kalem dikmekten duydukları mutluluğu dile getirdi. Geri dönüşüme katkı sağlamaktan memnun olduklarını kaydeden öğrenciler, ektikleri yeşeren kalemlere her gün bakım ve sulama çalışması yapacaklarını söyledi. Öğrenciler, projenin okullarında uygulamasını yapan Şehitkamil Belediyesi’ne teşekkür etti.

 

KIRTASİYE YARDIMI DA YAPILDI

Şehitkamil Belediyesi, Vali Muammer Güler İlkokulu öğrencilerinin kırtasiye ihtiyacını karşılamak adına da yardımda bulundu. MÖP Geri Kazanım Projesi kapsamında Şehitkamil Belediyesi MÖP Tesisinde geri dönüştürülen atıklardan üretilen; cetvel, silgi, kalem ve kalemtıraştan oluşan ‘eğitim seti’ de Vali Muammer Güler İlkokulu’nda eğitim gören öğrencilere dağıtıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here