KANAYAN YARAMIZ MADDE BAĞIMLISI ÇOCUKLAR

Abdurrahman Örnek yazdı…

 

         Dernek olarak yine en önemli çalışmalarımızdan birini madde bağımlısı çocuklarla ilgili gerekli eğitim ve rehabilite ortamlarının oluşturulmasına ayırdık. Madde bağımlısı çocukları   ‘‘18 yaşını doldurmamış, genelde sokak ortamında yaşayan, sokaklarda amaçsız dolaşan (ihmal, istismar, sömürü ve kötü davranışa maruz kalan), kendi arkadaş grupları arasında ve sokakta ilişkilerini sürdüren, ebeveyn , öğretmen, sosyal hizmet uzmanı gibi kendilerinden sorumlu yetişkinlerle ya çok az ilişkisi olan veya hiç ilişkisi olmayan çocuklardır’’ şeklinde tanımlayabiliriz.

Madde bağımlılığın oluşmasındaki en önemli sebeplerin başında şiddet, uyumsuzluk, aile parçalanması ve özenti gelmektedir. Bunun yanında kendini ispatlama ve ekonomik yetersizlikler de bağımlılığın diğer önemli nedenlerindendir. Bu tür durumlar çocukları ister istemez sokağa ardından da madde kullanma batağına itmektedir. Uyuşturucu tacirleri genelde ekonomik ve eğitim seviyesi düşük mahalle ve yerlerde kendilerine alan bulurlar.

TBMM Sokak Çocukları Araştırma Komisyonu’nun Türkiye genelinde yaptıkları çalışmaya göre; 16 bin 577 çocuk sokaklarda çalışıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün istatistiklerine göre Türkiye genelinde 0–18 yaş grubu madde bağımlılarının sayısı 100 bini geçti. Madde bağımlılığı oranının yüksek bir kısmı sigara içmedir. Madde kullanan bu çocukların 90 bini ise aileleriyle yaşıyor. UNICEF’in raporuna göre, dünyada her yıl 275 milyon çocuk şiddet görüyor. Rapora göre, çocuklar şiddeti en çok ailelerinden görüyor.Şiddet ve istismara maruz kalan çocuklar, çoğu defa bunun yol açtığı uzun süreli fiziksel ve psikolojik travmalar yaşıyor… Bu çocuklarda intihara yönelme, uyuşturucu ve alkol kullanma eğilimlerinin daha fazla olduğuna dikkat çekiliyor.

Ülkemizde madde bağımlısı çocukların en fazla yaşadığı illerin başında Gaziantep bulunuyor. Bu duruma yol açan etkenlerin en önemlisi yine eğitimsizlik. Yapılan araştırmalara baktığımızda madde bağımlıları arasında ilkokulu terk eden veya ilkokul mezunu çocukları görüyoruz. Okul seviyesi arttıkça kullanma oranı azalmaktadır. Bunun yanında göç, kardeş sayısı, ekonomik sıkıntılar ve her zamanki gibi şiddet diğer sebeplerdir. Şiddet çocukları sokağa iten en büyük etkenlerden. Bu çocukların ailelerinde okuma yazma oranı çok düşük. Bu ailelerle ilgili yeniden bir okuma yazma ve eğitilme seferberliğinin başlatılması gerek.Yasalar bazen duyarsızlığa yol açıyor bu çocuklarda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here