Rahmet iklimi “Üç Aylar” başlıyor. Bu kutlu günleri hakkıyla ihya edebilmeli, ümmetin, milletin huzuru ve güvenliği için dua etmeliyiz. Unutmamak gerekir ki, dua, rahmet kapılarının açılmasına vesile olan, kardeşlik iklimini getiren, fitne ve nifakın yayılması için çaba sarf eden şer odaklarının da kâbusu olan büyük bir nimettir. Bu ayların başlangıcındaki Regaip Kandili de buna delalettir ve rahmet kapılarının ardına kadar açılmasının bir vesilesidir.

Bu özel ayların içinde barındırdığı mübarek gün ve geceleri iyi değerlendirmeli; ahlak ve erdemin, doğruluk ve dürüstlüğün, paylaşma ve dayanışmanın, hak ve hukuka riayetin, barış ve kardeşlik içinde bir arada yaşamanın, yetime, öksüze ve kimsesize kol kanat germenin, fakir ve ihtiyaç sahiplerine ihsanda bulunmanın, acı ve kederi paylaşmanın, düşeni kaldırmanın, kutsal değerlere saygının, insani erdemler bağlamında ulaşılabilecek en üstün değerler olduğunu hissederek, söz ve davranışlarımıza bu çerçevede yön verme kararlılığı içinde olmalıyız.

Üç Aylar, Müslümanlar için tövbe etmenin, manevi arınma ve kendini yenilemenin müjdecisi olmasının yanı sıra, dünyevi meşguliyetlerden sıyrılıp insanların yaratılış gayesini düşünmesi için son derece değerli bir fırsattır. Bu mübarek zaman dilimini fırsat bilerek, yüce dinimizin bizden istediği sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının kurulmasına, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret göstermeliyiz.

İnsanlarımızın, Yaradan’a daha derin bir şükür imkânı bulacağı bu özel aylarda ve günlerde, muhabbetin, sohbetin, kaynaşmanın artmasını temenni ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta ülkemiz olmak üzere bütün İslâm âleminin ‘Üç Aylar’ını ve Regaib Kandili’ni tebrik ediyor, bilhassa İslâm dünyasının her beldesinde akan kanın durması için Rabbimize dua ediyoruz.

Tüm insanlığın huzurunu tehdit eden terörün ortadan kalkmasını, savaşların yerini barışın, düşmanlıkların yerini dostluğun almasını Cenâb-ı Mevlâ’dan niyaz ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here