s-c8f8cb30fb92a506db90d60be2b466e0c0540ef9

Terör örgütü DAEŞ’in Halep’e bağlı Azez kentine yönelik saldırılarından kaçarak ailesiyle Gaziantep’e gelen Suriyeli dört kardeş, yarım kalan eğitimlerine devam etmek istiyor.

Azez’e bağlı Tel Rıfat ilçesinde yaşayan Hatice Kasım, DAEŞ’in saldırıların artırması üzerine eşi ve 4 çocuğuyla yaklaşık bir ay önce Türkiye’ye sığındı. Daha sonra Gaziantep’e geçen Suriyeli aile, Nuri Pazarbaşı Mahallesi’nde kentsel dönüşüm kapsamında yıkım kararı bulunan bir eve yerleşti.
Çevredeki vatandaşların yardımlarıyla yaşama tutunan aile, çocuklarının eğitimi için yardım bekliyor.
Anne Kasım, DAEŞ’in yoğunlaşan saldırılarından sonra uzun ve zorlu yolculuktan sonra Türkiye’ye geçtiklerini söyledi. Evlerinin kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacağı için çıkmalarının istendiğini anlatan Kasım, “Eşim çalışmaya başladı ama çok düşük ücret alıyor. Yaşadığımız zor şartlardan kurtulabilmek ve çocuklarımızın hayatta kalmasını sağlamak için Türkiye’ye geldik. Şu anda çocuklarımız eğitimlerine devam edemiyor. Kente yeni geldiğimiz için nasıl yapacağımızı da bilemiyoruz. Evlatlarımızın okula gidememesi içimi acıtıyor” diye konuştu.
Kasım, bir oğlunun tamircide çıraklık yaptığının diğerinin de babasına yardımcı olduğunu dile getirdi. Çocuklardan Hüseyin Kasım ise motor tamircisinde çalışarak ailesine katkı sağlamaya çalıştığını ifade etti. Savaştan dolayı eğitimden uzak kaldıklarını belirten Kasım, “En çok okulumuzu özledik. Eğer imkan verilirse eğitimimize Gaziantep’te devam etmek istiyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here