IMG_7187

 

Fikriyat Düşünce ve Araştırma Derneği tanıtım etkinliği 04.12.2015 Cuma günü çok sayıda davetlinin katılımı ile gerçekleştirdi.  Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Rüstem Yanar’ın konuşmacı olduğu “Kapitalizm, Nereye Kadar?” başlıklı konferansa ilgi büyüktü. Yanar, konuşmasının başında Fikriyat Derneği’nin bir çıkar grubu veya siyasi bir yapıya eklemlenmeden, her türlü fikrin tartışıldığı düşünsel bir alan oluşturma çabasında olduğunu belirtti. Daha sonra Kapitalizm’in tarihsel gelişim sürecini ve bugünü üzerinde açıklamalarda bulundu. Kapitalizm’in sınırsız sermaye birikimi anlamına geldiğini belirten Yanar, bu sürecin yaklaşın beş yüzyıl önce Batı Avrupa’da ortaya çıktığını ve tüm dünyaya yayıldığını belirtti. Sermaye birikimi sürecinin sürdürülmesinin temelinde “hegamonik güç kaymaları” ve “konjonktürel dalgalanmalar”ın olduğunu söyleyen Yanar, teknolojik yenilikler ve üretim ölçeğindeki artışın üretim maliyetleri ve refah üzerinde olumlu etkilere yol açtığını ifade etti.

 

Kapitalizm’in insanlığa sunduğu refah artışı ile birlikte, yarattığı sorunlara da dikkat çekmek gerektiğinin altının çizildiği konferansta, gelir dağılımı adaletsizliği ve ekolojik dengedeki bozulma olmak üzere iki temel problemin önemine dikkat çekti. Oxfam tarafından yayımlanan servet dağılımı raporundan bahseden Yanar, bu rapora göre 2016 yılında yüzde 1’lik kesiminin küresel servetten elde ettiği payın geri kalan yüzde 99’a eşitleneceğini ve durumun yaratacağı sorunlara karşı çok dikkatli olunması gerektiği belirtti.

IMG_7205

 

Üretim ve tüketimdeki artışın yarattığı çevresel problemlerin ekolojik dengeyi ve insan yaşamını tehdit eder hale geldiğinin dikkat çekildiği konuşmada, bu problemlerin çözümüne ilişkin iki seçenek olduğundan bahsedildi: “ya teknolojik iyimserlerin yaptığı gibi, insan aklının bu sorunlar karşısında mutlaka çözüm üreteceği beklentisi veya üretim ve tüketim yapısının yeniden gözden geçirilmesi”. Programa  katılımcıların yorumları ve soru cevap kısmıyla  devam edildi.

IMG_7189

 

 

 

Toplumun farklı kesimlerinden yoğun bir katılımla gerçekleşen etkinlikte  Fikriyat Derneği yöneticileri önümüzdeki günlerde Gaziantep’te daha geniş katılımlı etkinliklerle çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here