Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) üyeleri, Türkiye’deki sığınmacılara yönelik eylemleri protesto etti.

Saraçhane Parkı’nda “Kardeşime Dokunma” sloganıyla yapılan eylemde konuşan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, Türkiye’ye sığınanları “muhacir” olarak nitelediklerini söyledi.

Medyada Suriyelilere yönelik kara propaganda yapıldığını anlatan Kaya, son aylarda bazı adli olayların bahane edilerek Suriyelilerin hedef alındığını belirtti. Kaya, söylentiler üzerine hareket edildiğini, adli vakaların ilk defa yaşanmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Türkiye’de daha önce dilenci sorunu yok muydu, 3,5 yıldır mı bu sorun ortaya çıktı? Gaziantep’te bir cinayet işleniyor ve bunun üzerine kıyamet koparılıyor. Bakmak lazım, acaba orada ilk defa mı cinayet işlendi?Hatay’da bir tecavüz iddiası, sadece söylentisi birilerinin sokağa çıkması için kışkırtma malzemesi olarak kullanılıyor. Bu ülkenin gazetelerinde sayısız adli vaka okuyoruz. Bu sıradan olaylarda yer alanlardan biri Suriyeli olduğu zaman bu abartılıyor. Siyasi malzemeye dönüştürülüyor.”

Kaya, birtakım grupların yaptığı eylemlerin Türkiye’nin alnına kara leke çaldığını dile getirerek, yapılanların küçümsenmemesi gerektiğini söyledi.Türkiye’nin geçmişinde yabancı düşmanlığı olmadığını anımsatan Kaya,Türkiye’nin birçok komşu coğrafyadan göç aldığını kaydetti.

Kaya, ırkçılığın büyük bir insanlık suçu olduğunu ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bizler Müslümanız ve bu kardeşlerimizi Rabbimizin emaneti olarak görüyoruz. Rabbimiz muhacirlere sahip çıkanların mükafatlandırılacağını söylüyor. Bizler sınır tanımıyoruz. Kardeşlerimiz gelip bu beldeye yerleşmek zorunda kaldılar. Elimizdeki imkanları onlarla paylaşmak durumundayız. Müslüman olmak bunu gerektirir.

Gazeteci-yazar Ahmet Varol’un da katıldığı eylemde katılımcılar, sık sık “Mülteciler, Allah’ın emanetidir” sloganı attı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here