29. AHİLİK HAFTASI KUTLU OLSUN

29. AHİLİK HAFTASI KUTLU OLSUN

“Türk milletinin en karakteristik vasıflarından biri olan bir ve beraber olma, dayanışma ruhunun en güzel tebarüz ettiği örnek Ahilik kültürüdür.”

Türk milletinin en karakteristik vasıflarından biri olan bir ve beraber olma, dayanışma ruhunun en güzel tebarüz ettiği örnek Ahilik kültürüdür.

Ahilik teşkilatı “Eline, diline, beline sahip ol. Kalbini, kapını, alnını açık tut.” diyen gönül adamı Ahi Evran tarafından Anadolu’da kurulmuştur.

Ahilik, Anadolu’da yüzyıllardan beri el emeği ve göz nuruyla yapılan el sanatları ve zanaat dallarının icrasında, ekonomik ve ticari faaliyetlerin yürütülmesinde iyi ahlak, doğruluk, kardeşlik ve yardımseverlik gibi toplumsal değerleri esas alır.

Ahilik, ticarette karşılıklı sevgi ve saygı çerçevesinde haksız rekabeti ortadan kaldırarak helal kazanç için mücadele eden bir yardımlaşma ve dayanışma hissiyatıdır.

Ahiler, “Ben siftah ettim, komşum daha siftah etmedi” diyerek müşterisini komşu dükkâna yönlendiren ve oradan alışveriş yapmasını salık veren ahlaklı insanlar topluluğudur.

Usta olmadan insan olmayı ilke edinen Ahiler, bütün güzel meziyetleri alın terleriyle yoğurmuşlardır.

Millî kimliğimizi oluşturan değerlerden biri olan Ahilik geleneği günümüzde esnaf ve zanaatkârların ülkemizin hemen her bölgesinde kurdukları meslek kuruluşlarıyla yaşatılarak ticari işletmelere ve meslek erbabına rehberlik etmeye devam etmektedir.

Bu yönüyle vicdanlara hitap eden Ahilik geleneği, meslek erbabı esnafımız ve zanaatkârlarımız aracılığıyla,  geçmişten geleceğe ışık tutmaya devam edecektir.

Bu yıl 23-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında 29. kez kutladığımız Ahilik Haftası münasebetiyle, Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran’ı rahmetle ve sevgiyle anıyorum.

Başta esnaf ve zanaatkârlarımız olmak üzere bütün vatandaşlarımızın “Ahilik Haftasını” kutluyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here