Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık, Gaziantep’in Mart ayı ihracat performansını bir başarı örneği olarak değerlendirerek, 27 Vizyon Projesi‘nden biri olan ve 9 Nisan’da hizmete açılacak olan GTO Erbil Ticaret Ofisi ile ilk yıl Gaziantep ihracatına 50 milyon dolar katkı hedeflediklerini söyledi.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, Mart ayı ihracat ve 2013 yılı büyüme rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede “Ekonomik ve siyasi istikrar rakamları sürdürülebilir güçlü bir artışa taşıyacaktır” dedi.

Bartık, yaptığı değerlendirmede, “Gaziantep Mart ayında sergilediği 540 milyon 299 bin dolarlık ihracatla bir kez daha gücünü kanıtlamış ve 2014 yılında hedeflerine ulaşacağının sinyalini vermiştir. Yılın ilk çeyreğindeTürkiye toplam ihracatı yüzde 6,2 artmıştır. Gaziantep aynı dönemde yüzde 8,5 ihracat artışı ile yine bir başarı örneği sergilemiştir. Yerel seçim sonuçları göstermiştir ki iş dünyası istikrar istiyor. İstikrar sürdüğü müddetçe ihracatımızdaki artış da kuşkusuz sürecektir” diye konuştu.

GTO’nun 27 Vizyon Projesi’nden biri olan GTO Erbil Ticaret Ofisi’nin 9 Nisan’da hizmete gireceğini belirten Bartık, “Hedefimiz ofisin ilk yıl yapacağı faaliyetlerle Gaziantep ihracatına 50 milyon dolar katkı sağlamak. Irakülkemiz ve Gaziantep için hem önemli hem de vazgeçilmez bir pazardır. Ancak Irak’a yapılan ihracatın neredeyse tamamını ilimizdeki ihracatta uzmanlaşmış büyük firmalar yapıyor. Oysa ortada büyük bir pasta var. Biz ofisimizle birlikte KOBİ’lerimizin de bu pastadan pay almaları için çalışacağız. Ofis sayesinde şehrimizdeki birçok KOBİ ihracat kabiliyeti kazanacak. İnanıyoruz ki pazara girecek yeni oyuncularla birlikte ihracatta 50 milyon dolarlık bir artış gerçekleşecek” şeklinde konuştu.

“İSTİKRAR DEVAM EDERSE BÜYÜME DE DEVAM EDER”

Türkiye ekonomisinin 2013 yılının son çeyreğinde yüzde 4.4 oranında büyümesine de değinen Bartık, “Bir yandan Fed’in parasal sıkılaştırma politikasının küresel ekonomiye etkisi, öte yandan bölgesel ve siyasal gerginlikler, Ab’deki daralma derken yine de büyüdük. Yani Türkiye her şeye rağmen büyüdü diyebiliriz. Buradan çıkacak iki sonuç var. Birincisi özel sektörün piyasaya güveni devam ediyor, ikincisi bu güvenin yok olmaması için istikrar gerekiyor. Ekonomik ve siyasi istikrar rakamları sürdürülebilir güçlü bir artışa taşıyacaktır” ifadelerini kullandı.

Bartık, “Yerel seçim sürecinin tamamlanması ile siyasi risklerin azaldığını varsayarsak bundan sonra yapacağımız tek şey üretmek. Ama verimliliği esas alarak, Ar-Ge yatırımları yaparak üretmek. Özel kesimin öncelikli vizyonu özellikle ihracata dayalı üretimde yerli girdi ile katma değerli ürünler üretmek olmalı” açıklamasında bulundu