Gaziantep’de kentsel dönüşümde çalışmaları hızlandı. İşte Gaziantep’te kentsel dönüşüm için planlanan yerler ve projeler
Gaziantep kentsel dönüşüm projeleri için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Özellikle 6306 sayılı kanun ile birlikte hız kazanan Gaziantep kentsel dönüşümprojelerinde gelinen son noktada kentsel dönüşümolacak yerler ve mahalleler belirlendi.

Yaklaşık 115 bin kişiyi doğrudan etkileyecek olanGaziantep kentsel dönüşüm çalışmalarınında riskli ilan edilen 34 mahallede 414,27 hektar alan içerisinde toplam 18 bin 707 adet binada kentsel dönüşüm yapılması bekleniyor.

İşteGaziantep kentsel dönüşüm projelerive kentsel dönüşüm olacak yerler;

6306 Sayılı kanun kapsamında ilan edilen riskli alanlar;
Aydınlar, Kurtuluş, Saçaklı, Oğuzlar, Şenyurt, İsmetpaşa, Aydınbaba, Gündoğdu, Sultanselim, Yavuzlar, Alibaba, Kılınçoğlu Delbes, Daracık, Ulucanlar, Ünaldı, Gümüştekin, Gültepe, Hoşgör, Kolejtepe, Yukarıbayır, Süleyman Şah, Savcılı, Etiler, Çamlıca, Sakarya, Nuripazarbaşı, Kurtuluş, Saçaklı, Özdemirbey, Cemalgürsel, Kıbrıs, Kahvelipınar, Dumlupınar Mahallelerinde toplam 414.27 hektar alan;

5393 Sayılı kanun uygulaması kapsamında;
Umut Mahallesi, Çıksorut, Seyrantepe, İpekyolu, Onat Kutlar, Beylerbeyi, Bedirkent, Taşlıca, Sinan, Gollüce, Halep Bulvarı, Kilis Yolu, Tepebaşı, Kozanlı, Ortatepe, Etiler, Perilikaya, Serinevler, Türktepe, Özdemirbey, Bağlarbaşı, Geneyik, Oğuzlar kentsel dönüşüm alanlarında toplam 2652 hektar alan;

5366 Sayılı Kanun Uygulaması kapsamında;
Tepebaşı, Eyüpoğlu ve Bey Mahallelerinde 5 hektar olmak üzere Gaziantep ilinde toplam 3071.27 hektar alan kentsel dönüşüm kapsamında yer alıyor.

Şehitkamil’de Yıkım Başlıyor

Şehitkamil kentsel dönüşüm çalışmaları ve gelinen son aşamaya ilişkin bilgi veren Başkan Rıdvan Fadıloğlu, “ Özellikle Zeugma Mozaik Müzesi’nden başlayıp, Yeşilova Kavşağı’na kadar giden bölgede ağırlıklı olarak kamulaştırma çalışmalarını tamamladık. Arada kalan yerlerimiz var. Bu konuda da hiçbir şekilde mahkeme yoluna gitmeden vatandaşlarımızla çözüm odaklı olarak çalışmaya devam ediyoruz. En kısa sürede buranın da yıkımı gerçekleşmiş olur” şeklinde konuştu.

Şahinbey’de 5.Etap Çalışmaları Başladı…

Şahinbey kentsel dönüşüm projeleri için yer teslim işlemleri süren Mavikent 5. Etabın yapılacağı alanda yol çalışmaları başladı. Mavikent konutları 5. etapta, daireler 2+1ve 1+1 şeklinde yapılacak. 2+1 dairenin net alanı 99 m2, 1+1 dairenin net alanının ise 68,30 m2 olması planlanıyor. Nüfus yoğunluğu her geçen gün artan Şahinbey Bölgesinde, yapılan konutlarla vatandaşların uygun taksitlerle ev sahibi olması amaçlanıyor.

Mavikent 5. etap hazırlıklarının sürdüğünü de ifade eden Başkan Tahmazoğlu, “Şu anda yer teslim işlemleri sürüyor. Mavikent 5. etap için de yine dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapmak adına bir kura çekimi yapacağız. Vatandaşlarımız merakla bekliyor, bizde hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki günlerde kayıt alma işlemlerimiz başlayacak. Mavikent 5. Etap da tıpkı 4. Etap gibi daha önce yapılan konutlardan 10 metre kare daha geniş olacak. Burada isteyen vatandaşlarımız 1+1 ve 2+1 dairelere yazıla bilecekler. Vatandaşlarımız kira öder gibi ev sahibi olacaklar” dedi.

Gaziantep kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili çalışmalarını sürdüren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi ve Şahinbey Belediyesi riskli bölgelerdeki binaların yenilenmesi için TOKİ ile yaptığı işbirliği projelerini arttırmayı amaçlıyor. 4 yıl içerisinde 50 bin konutun yapılması beklenen Gaziantep’te kentsel dönüşümün daha da hızlanması için kilit rol vatandaşlara düşüyor.

Ayfer Erdoğan / EmlakSayfasi.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here