Binlerce okulu etkin bir şekilde denetlemek çok gerçekçi değil
Okulların açılmasıyla Tarım ve Orman Bakanlığı okullardaki gıda denetimlerine ara vermeden devam ediyor. Denetimler hakkında konuşan Gıda Mühendisleri Odası Gaziantep İl Temsilcisi Onur Aydın, “Bakanlığın denetim kadrolarının yetersiz olması ve yıl boyunca hizmet veren yüzbinlerce okulu etkin denetlemek çok gerçekçi değil. Diğer taraftan okul aile birliği ve yetkili öğretmenler tarafından kantinlerin kontrol edilmesi teknik açıdan yetersiz ve caydırıcı etkisi yok denecek kadar az. Bu durum sağlıksız ve güvensiz gıdaların öğrencileri ve eğitimcileri beslenme sorunları, akut zehirlenmeler ve toksisite gibi bir çok riskle karşı karşıya bırakmaktadır” dedi.
Kantinler personel, alt yapı
ve imalat konusunda iyi değil
İlk ve ortaöğretim kurumlarında ki öğrencilerin günlük beslenmesinin önemli bölümünün kantinlerden sağlandığını kaydeden Aydın, “Gelişme cağındaki milyonlarca çocuğun beslendiği ve o gün yemeklerini temin eden kantinler personel, alt yapı ve imalat konusunda pek iyi durumda değil. 5996 sayılı kanun ve 5996 sayılı kanun ve 5 Şubat 2013 tarih, 28550 sayılı resmi gazetede yayımlanan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı “Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği” gereği okul kantinlerindeki gıda denetimleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Yani Bakanlık yetkilileri okul kantini denetimlerini standart gıda işletmeleri denetim prosedürü yanı sıra 33 madde ve buna bağlı 150 alt maddeden oluşan hükümlerine göre yapmaktadır” ifadelerini kullandı.
Yeterli ve dengeli
beslenme zorlaşıyor
Vatandaşın alım gücünün düştüğünü, fiyatların en az yüzde 30 zamlandığını kaydeden Aydın, velilerin enflasyon karşısında çaresiz olmasından dolayı çocuklarının harçlıklarına zam yapamadığını dile getirirken, “Hane giderlerini azaltmaya uğraşırken çocuk ve gençlerin yeterli ve dengeli beslenmesi zorlaşıyor. Yumurta yağ un gibi temel besinler zamlanırken okul harçlıkları, asgari ücret ve memur maaşları aynı. Bu durum insanların dengeli ve yeterli beslenme hakkını elinden almakta. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı kendisine yüzde 26 maaş zammı yapıyorsa ki güvenli besine ulaşma problemi hiç yok. Asgari ücret, memur maaşları ve tüm çalışan ücretleri en az yüzde 40 arttırılmalıdır. Aksi takdirde sağlık dengeli ve yeterli beslenemeyen gençler gelecekte sorunları ile boğuşan boğuşan toplum fertlerini oluşturacaktır” uyarısında bulundu. Hüseyin Karataş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here