43901572607.11.20141329gaziantepgunes

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, biz dizi ziyaretlerde ve incelemelerde bulunmak üzere Gaziantep’e geldi. Bakan Kılıç, ilk olarak Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen ‘Türkiye İnovasyon Haftası’ etkinliklerine katıldı. Kılıç, son günlerde Mescid-i Aksa’da meydana gelen olaylarla ilgili olarak “Biz bu zulmü reddediyoruz, kabul etmiyoruz” dedi. 

‘Türkiye İnovasyon Haftası’ etkinliklerinde bir konuşma yapan Bakan Kılıç, son günlerde Mescid-i Aksa’da yaşanan olaylara işaret ederek şunları söyledi: “Son günlerde Mescid-i Aksa’da yapılanları biliyorsunuz. İnançları doğrultusunda yaşayan insanlara yapılan zulmü görüyorsunuz. Biz bu zulmü reddediyoruz. Kabul etmiyoruz. Bir an önce bu zulmün durdurulması ve normal yaşam içerisinde bu insanların normal yaşamlarını sürdürmeleri için çağrımızı yapıyoruz. Yapılanları da kınıyoruz. Hiç kimsenin kutsalının değerlerini zedelemeyen bir medeniyetten geliyoruz. Bizim inancımız karşımızdakinin inancına saygı göstermeyi o inanca hürmet etmeyi emreder. Aynısını bekliyoruz. Aynısını talep ediyoruz ve aynısını istiyoruz. Bizim inancımıza da bizim kutsallarımıza da saygı gösterilsin ve hürmet edilsin. Bunu talep etmek bizim en doğal hakkımız. Biz Türkiye olarak ne kadar Avrupalıysak o kadar Orta Doğu’nun da bir parçasıyız, Orta Asya’nın da bir parçasıyız, Afrika’nın da bir parçasıyız. Her yerde söyleyecek sözü olan biz milletiz ve bir devletiz. Çünkü biz her zaman doğruları söyleyerek, inandığımızı söyleyerek yola devam eden bir siyasetin ve bir devlet yapısının temsilcileriyiz. Aynı zamanda bu medeniyetin temsilcileriyiz. Dolayısıyla biz bunları talep ediyoruz. Yapmak noktasında da elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.”

İnovasyon Haftası ile ilgili konuşan Kılıç, etkinliklerin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek “Bugün zamanını bizlerle birlikte olmak için ayıran herkese ve gençlerimize çok teşekkür ediyorum. Öncelikle Mehmet Büyükekşi beye bu çalışma için verdiği emeklerden dolayı teşekkür ediyorum. Bu işteki başarı azmi bu noktaya gelmesinde çok etkili olmuştur. Buraya gelmeden önce stantları gezdik. Yapılan çalışmaları görme imkanımız oldu. Etkinliklere gençlerin katılımının nasıl olduğunu sordum. Çok mutlu bir şekilde görüyorum ki gençlerimiz yoğun bir katılım gösteriyorlar. Bundan dolayı sizleri tebrik ediyorum. Marifet iltifata tabidir” dedi.

Konuşmasını sürdüren Kılıç, hayatta insanın önüne bir takım engeller çıkabileceğini size muhtar bile olamaz diyenlerin Cumhurbaşkanı olunca gelip önünüzde durabileceklerini belirterek “Geleceğin gençlikte olabilmesi için bugünden eğitilmeleri ve kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Eğer siz şu andan itibaren eğitiminizi desteğini ve geleceğinizle ilgili olan gençlerinize değer vermezseniz bu gençlerin yerine başkalarının gelip o işleri yaptığını göreceksiniz. Hayat bazen kolay olmayabilir. Önünüze çok farklı engeller çıkabilir. Yeri gelir çok büyük hedeflerin peşinde koştuğun sırada sen artık muhtar bile olamazsın diyebilirler. İnancınız yerideyse size muhtar bile olamazsın diyen o kişiler siz Cumhurbaşkanı olduğunuzda gelip önünüzde dururlar” şeklinde konuştu.

Törenin açılış konuşmasını yapan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz da ‘Türkiye İnovasyon Haftası’nın son gününde yaptığı konuşmasında şunları söyledi: Biliyorsunuz bu 3. günümüz 2 gündür çok güzel etkinliklerimiz oldu. Türkiye’mizin yetiştirdiği bilim adamları iş adamları bizlerle birlikte oldu. İnşallah bundan sonraki senelerde de daha önemli katılımcılarla birlikte olmak dileğiyle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise konuşmasında Gaziantep’teki konukseverlikten oldukça memnun olduklarını ve inovasyon haftası etkiliklerine Gaziantep’ten 7 bine yakın kişinin katıldığını belirtti. Büyükekşi, “ Ekonomi Bakanlığı ve TİM’in düzenlemiş olduğu GAİB’in organizasyonuyla düzenlenen inovasyon haftasının 3. günüde sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Etkinliğimizi onurlandırdığı için Spor Bakanımıza teşekkür ediyorum. Sponsorlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bizlere değer katan tüm paydaşlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum. Bugün 3. Gün çok güzel bir konukseverlik var. Çok mutlu olduk. Gerek dünyada ve gerek Türkiye’de çok önemli uzmanları sizlerle buluşturmaya çalıştık. Anadolu’da inovasyona duyulan heyecan gerçekten bizleri umutlandırıyor” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Bakan Akif Çağatay Kılıç ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi. Bakan Kılıç, diğer programlarına katılmak üzere salondan ayrıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here