102325420695201691312gaziantepgunes

Kent Konseyi’nde Kilis’te yaşanan olaylara dikkat çekilerek konsey olarak Kilis’e gidilme kararı alındı. Kent Konseyi Başkanı Mehmet Aslan, Gaziantep’in içinde barındırdığı mülteciler ve sanayisine değinerekten oluşturulacak yeni hükümetten Gaziantep için artı destekler verilmesi gerektiğini vurguladı. Yeni hükümetten beklentilerini belirten Kent Konseyi Başkanı Mehmet Aslan’a Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer’den tam destek geldi.

Cumartesi günü GAİB’de gerçekleşen toplantıya Gaziantepspor maçı nedeniyle her zamankinden daha az katılım saplandı. Sakin geçen konseye Gaziantep Vali Yardımcısı Mustafa Asım Alkan, CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer ve birçok kurum ve kuruluşun temsilcileri katıldı.

‘BİRLİK VE BERABERLİK GÜNÜ’

Toplantı açılışında konuşan Başkan Mehmet Aslan; “Gaziantep’te meydana gelen saldırıyı tüm kurumlar gibi kınıyoruz. Yaralılarımıza acil şifa, ailelere sabır diliyoruz. Zarar gören esnafın mağduriyetini ifade diyor ve yöneticilerimizin gösterdiği dayanışmaya teşekkür ediyorum. Saldırı karşısında gösterilen birlik ve dayanışma kentimizi yakışan bir tavırdı.  Gaziantep bir daha böyle olaylarla anılmasın, valiye ve emniyete aldıkları tedbirler için teşekkür ediyorum. Alınan önlemler olmasa can kaybı daha fazla olabilirdi. İşleri kolay değil, emniyetin Allah yardımcıları olsun. Üzüldüğümüz çok nokta var” dedi ve şunları ekledi…

‘GAZİANTEP ZOR DURUMDA BIRAKILIYOR’

“Gaziantep’in sınırda olması birçok konuda zor durumda bırakıyor. Teröre yönelik plan yapanların tüm müdahalelere rağmen burada barınabildiğini biliyoruz.  Gönül ister ki bu olaylarla anılmayalım ama kente dışarıdan bakıldığında hiç hak etmediği bir şekilde bir terör ili imajı yaşanıyor. Bu imajın önüne geçmemiz lazım. Gaziantep’in imajını bu zamanlarda daha yukarıya çekmek için hepimize çok iş düşüyor. Uluslar arası programların burada yapılmasını sağlamak lazım. Bu konuda hepimize çok iş düşüyor. Gaziantep’in barışçıl imajını ayakta tutmak zorundayız. Gelecek nesillerimiz için çalışmalıyız.”

KİLİS İÇİN DAHA BÜYÜK ADIMLARA İHTİYAÇ VAR

“Yanı başımızda Kilis’te çok büyük sorunlar var. Devlet elinden geldiği kadar uğraş içinde ama çok daha büyük adımlar  atılmasını umuyoruz. Kilis’teki insanların can korkusu var.  Bu konularda mutlaka Türkiye’nin elinden geleni yapması lazım. Uluslar arası platformlarda bu işin önüne geçmekle ilgili gayret sarf edilmeli.”

YENİ HÜKÜMET GAZİANTEP’E POZİTİF AYRICALIK VERMELİ

“400 bin Suriyeli var kentimizde, hazırladığımız raporun hala takipçisiyiz. Siyasetçilerimiz buradayken şunu söylemem lazım. Yeni hükümet kurulacak, ilk beklentimiz Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin gibi Suriyeli barındıran illerde önemli adımlar atılmalı. Bu kentlerin her anlamda güçlendirilmesi gerekiyor. Hangi metropole bu kadar nüfusu getirseniz aynı sorunlar yaşanır ve hayat felç olur. Mülteciler gelirken birçok konuyu da beraberlerinde getirdiler, çok fazla sorun yalanıyor. Mültecilerin istihdam edilmesi lazım, bu insanlar sokakta kalırsa daha büyük sorunlar yaşayacağız asayiş olarak. Bu kentlere enerji maliyetleri başta olmak üzere destek verilmesi lazım tıpkı bir afetmiş gibi. Bu talebi siyasetçilerimiz iletmeli. Bu insanları biz koruyorsak bizim de desteğe ihtiyacımız var. Biz devletten para istemiyoruz, üretimin önünü açın deriz. Bu insanları istihdam etmesi için üretim maliyetlerine yönelik bir düzenleme talep ediyoruz. 400 bin insanı istihdam etmek konusunda desteğe ihtiyacımız var.”

HÜKÜMET BANKALAR İLE MUHATAP OLMALI

“Bankaların tutumları çok olumsuz durumda, hükümet politikası olarak bankalarla görüşülmesi lazım. Vekillerimiz bu sorunları siyasi arenada ileteceklerdir. Güvenlik bütçemizi arttırmamız lazım. Gaziantep birçok sektörde pazarların kapandığı için sorunu var, süratli çalışmalar gerek. Ekonomide sıkıntı baş gösterirse güvenlikte de sorunlar yaşanır. Anneler gününü kutluyorum, tüm annelerimizin günü kutlu olsun.”

KİLİS’İ ZİYARET EDECEKLER

Gaziantep Mimarlar Odası eski başkanı Sıtkı Severoğlu ve İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk’ün Kilis’e destek olma çağrısını aktaran Aslan; “Arkadaşlarımız konsey adına Kilis’e ziyaret gerçekleştirelim diyor. Hafta içi yapalım gidelim” dedi. Yapılan oylamanın ardından talep kabul edildi.

“ENERJİ BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR”

Gündeme geçen Aslan daha sonra; “Enerji çok önemli, hayatın her noktasında enerji var. Dünyada enerjiyi fişten çekerseniz kıyamet kopar. Yenilenebilir enerji noktasında önemli söylenecek şeyler var” ifadelerini kullandı.

“KALİTELİ BİR AYDINLATMAYA İHTİYAÇ VAR”

Gaziantep Kent Konseyi Enerji Çalışma Grubu adına yapılan açıklamada ise şunlara dikkat çekildi; “Gaziantep’in aydınlatma etütleri ile ilgili çözüm önerilerimiz var. Bazı bölgelerde aydınlatma ölçümü yaptık. Bu ölçümleri yaparken ölçüm bölgelerinde iki tip ölçüm yapıldı. Verileri tablo altında topladık, aydınlatmanın yetersiz olduğu yerler var. Emniyet, Valilik, Demokrasi Meydanı, Mezarlık ve Bülbülzade uygun aydınlatma değerlerine sahip değil. Aydınlatma konusunda bilgi edinelim diye seminer düzenlendi. Öğretim üyeleri bu konuda önemli bilgiler verdiler. Kaliteli bir aydınlatma ile enerji tasarrufu sağlanabilir. Bu kapsamda aydınlatma kriterleri belirlenmeli. Aydınlatmanın gerek duyulan zamanlarda devreye girmeli. Abonelerin sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili çalışmalar yaptık. Tüketici hizmetleri merkezlerinin yeni bir yönetmelikle talebi karşılaması gerekiyor, artan şikayetlerden dolayı merkezler yetmiyor. Yol ve kaldırım aydınlatmada yetersiziz. Elektrik kesintileri giderek artıyor. Dağıtım şirketlerinin işlem kapasitesi eksik, vatandaşlar mağdur, şikayetler uzun bir zaman diliminde çözülebiliyor. Abonelikler için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor.”

ENERJİ SORUNUNUN BOYUTU BÜYÜDÜ

Başkan Aslan ise; “Enerji dağıtım özelleştikten sonra yaşanan sorunların boyutu arttı, elektrik kesintileri sonrasında KÜSGET ve Hava alanında ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Vekillerin bu konuda toplantısı oldu ama bu bağlamda çok daha ciddi bir kurul kurulmasını sağlamak lazım. Hesap sorunca cevap alabilme noktasında sorun var. Elektrik kesiliyor ne zaman gelecek bilinmiyor. İnsanlar sanayide mağdur oluyor. Tüketicilerin çok şikayetleri var, faturalar çok düzensiz geliyor. Dağıtım payları her defasında değişiyor, dağıtım  şirketlerinin temsilcilerini çağırdık. Çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor, vekillerimizden rica ediyorum enerji dağıtım şirketi ile koordinasyon kurup denetleme yapacak bir organizasyona ihtiyaç var. Allah umuduna gidiyoruz.”

ENERJİYİ EN ÇOK HARCAYAN RAYLI SİSTEM

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (BŞB) adına söz alan Ayşegül Tekerekoğlu; “BŞB olarak Şube Müdürlüğü kurduk. Enerjiyi doğru kullanmak istiyoruz. Şube müdürlüğü olarak enerji verimliliği, kurumsal gelişim konularında çalışmalar yürütüyoruz. Belediyemizin kent bazında 23 GB’lık bir elektrik tüketimi var. 4 milyon doğalgaz tüketimimiz bulunuyor. ISO belgesini alan ilk kurum olduk ülkede. Enerji verimliliği projemizde ilk adımı belediye binamızda soğutma gruplarımızı yeniledik. Yüzde 8’lik bir tasarruf sağladık. Çatı yalıtımı ve bina üzerine yapılan işlemler güneş enerjisi sağlamayı planlıyoruz. 1381 ağacı bu çalışmayla çevreye kazandırmış olacağız. Bizim en fazla elektrik enerjisi kullandığımız şey raylı sistem. Vatmanlara verilen eğitimle tasarruf sağlamayı planlıyoruz” dedi ve şunları ekledi…

ENERJİ MASTER PLANI YAPILACAK

“Enerji Master Planı yapacağız. Yapılacak çalışma ülkede ilk olacak. 5 tesiste enerji verimliliği çalışmasıyla yüzde 33’lük  bir enerji kullanımı azalması oldu. Bu da yıllık 16 milyonluk bir tasarruf demek. Güneş enerjisi potansiyelimiz çok fazla bölgede. GASKİ, İncesu Köyü’nde Güneş enerjisi projesine başladı. Ekolojik binamızda güneş enerjisi üreterek kendi enerjisini karşılıyor. Bağlarbaşı’na güneş enerji santrali kurulacak. Burç ormanının içine rüzgar enerjisi tribünü dikip raylı sitemin enerjisine katkıda bulunmak istiyoruz. Biyogaz tesisi projemizle  Oğuzeli’nde hayvansal atıktan enerji elde edeceğiz. Biyogaz tesisi için Kalkınma Bakanlığı’ndan hibe alacağız 9 milyonluk. Tüm izinler alındı, Haziran’da projeye başlayacağız.   ICCI 2015 Enerji ödüllerini Türkiye’den ilk olarak Gaziantep aldı.”

BU AYDINLATMA GAZİANTEP’E YAKIŞMIYOR

Sunumun ardından konuşan Başkan Aslan; “Enerji tasarrufu edilmesi ve aydınlatma konusunda yapılan çalışmalar var. Gaziantep’e uçakla gelenler bakmışlardır, aydınlatma Gaziantep’e yakışmıyor yeterli de değil. Özellikle Şehreküstü ve Yavuzlar bölgesi başta olmak üzere çalışma yapılmalı, muhtarların fikri alınmalı . Öyle yerler var ki sokaklar karanlık, aydınlatma yetmiyor. Muhtarların fikri alınarak çalışma yapılması gerekiyor. Yeni uygulamalar yapılması iyi olacaktır “dedi.

İŞ SAĞLIĞINDA ÇOK GERİLERDEYİZ

İş güvenliği konusuna da değinen Başkan; “İş güvenliği Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisi. İş sağlığı noktasında çok gerideyiz.  Türkiye’de iş kazalarında yaşanan ölümlerin rakamları iç açıcı değil.  Parlamento çeşitli yasalar yaptı. İş güvenliği konusunda paket hazırladık ve TBMM’ye yolladık, bazı noktalarda netice aldık “dedi.

İŞ KAZALARI ÖNLENEBİLİR

İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda Kent Konseyi Çalışma Grubu ise; “İş kazası diye bir şey yoktur, çünkü iş kazaları önlenebilir. İş sağlığı kültürünün oluşması adına çalışmalar yapıyoruz, amacımız Gaziantep’te toplumsal algının en üst düzeyde olmasını sağlamak. Meslek hastalıkları da ülkemizin kanayan yaralarından bir tanesi. Gaziantep’te iş sağlığı önemli konulardan birisi. Sanayi kenti olarak iş gücümüz ortada. Bu anlamda bu kadar çalışanın olduğu bir yerde iş sağlığı ve güvenliği önemli olmalı” ifadelerine yer verdi ve Gaziantep’in iş kazası profiline açıklık getirdi.

İŞ KAZALARINDA SINIFTA KALDIK

“SGK’dan aldığımız verilere göre;  2012’de 31 ölümlü iş kazası olmuş, 2013’de sayı 48 olmuş, 2014’te 38 olmuş sayı. 2015’te 44 ölüm gerçekleşmiş, 2016’da 13 ölümlü iş kazası gerçekleşmiş. Gaziantep’te iş kazalarının en çok görüldüğü sektör inşaat. Biz 2015 yılında bir özel hastanenin acil servisine gelen vakalara baktık. İş kazası kapsamında 133 kayıt gelmiş, yüksekten düşme,makine kaynaklı yaralanmalar, iş yerinde darp kaynaklı yaralanmalar, yabancı cisimle yaralanmalar gerçekleşmiş.”

KONUT VE İŞYERLERİ İÇİN DÜZENLEME GEREKİYOR

Konseye katılan ve enerji konusunda söz alan Mehmet Halatoğlu ise; “Türkiye enerjisinin yüzde 70’ini ithal ediyor. Konut ve iş yerlerinde ısı kaybının önüne geçilmeli. Tasarruf sağlamak adına kaplamalar yapılıyor. Binaların tümünde kaplamalı cam yapılsa her yıl 72 milyonluk tasarruf sağlanır. Gaziantep’te kaplamalı cam tercih edilmiyor. Yönetmelikte de yapılması gerekiyor ancak Gaziantep’te bu konuda sıkıntı yaşanıyor “dedi.

SEVEROĞLU, ENERJİ TASARRUFUNA DİKKAT ÇEKTİ

Gaziantep Mimarlar Odası Başkanı eski Başkanı Sıtkı Severoğlu; “Enerji tasarrufu ile ilgili yapılması gerekenler var. Enerji tasarrufu konusunda belediyeler ve valilik önemli bir kampanyaya imza atabilir. İMO Başkanı ile birlikte bir önerge verdik, Gaziantep Kent Konseyi olarak Kilis’e gitmeliyiz diye düşünüyorum.”

YILDIZ; “VATANDAŞ KARANLIKTA”

Yukarıbayır Mahalle Muhtarı Hacı Yıldız ise ; “Kenar semtlerin mahallelerinde aydınlatma lambası bile yok. Enerji-Sa lambaları söktü vatandaş karanlıkta. Mahallemizde doğalgaz yok. Aydınlatma ile ilgili çalışmalar yapılırken muhtarların talepleri göz önüne alınmalı.”

AYDINLATMAYA İMAR ENGEL

GAZDAŞ adına konuşan Muzaffer Yalçın ise; “İmardan dolayı girilmeyen sokaklar var. Muhtarımızdan hangi sokaklarda sorun varsa bilgi alacağız” dedi.

MUHTAR ALAL: “YOLUMUZ ÖLÜM YOLU”

Dumlupınar Mahalle Muhtarı Osman Alal ise mahallesindeki sorunlara ve Yeşilvadi yoluna dikkat çekerek; “Yolumuz ölüm yolu oldu. Aydınlatma yokken nasıl oluyor da burada aydınlatma olumlu çıkıyor ben anlamadım” dedi.

ARIKAN; “DENETİMLER SIKLAŞTIRILMALI”

Gaziantep Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı İslim Arıkan ise; “İmar bölgesi içinde 56 kez kesinti olursa dağıtım şirketi aboneye tazminatı öder ancak maalesef denetimsizlikler var. EPDK denetimleri arttırmalı. EPDK denetim yapmalı kesin çözüm bu. Faturalarda yanlışlık yok mesela kayıp kaçak bedellerinin diğer kalemlere yansıtılmasıdır. Kayıp kaçaklar düşürülmeliyken Gaziantep’te oran yükseldi. Kaçıp kaçakla mücadele edilmeli. Aydınlatma BŞB’nin tekelinde değil. Türkiye’de aydınlatma teknik olarak yapılmamakta. Aydınlatma akademik bir çalışmadır, EMO ve BŞB bu yönde bir bölgeyi aydınlatacak “şeklinde konuştu.

TİTİZ: “GAZİANTEP’İN KANAYAN YARASI”

Gaziantepli Muhtar Ökkeş Titiz ise; ”Enerji sektörünün Gaziantep’te dokunulmazlığı var gibi. Enerji Gaziantep’in kanayan yarası ama herhangi bir sorunda karşımızda bir muhatabımız yok. Acilen bir komisyon kurulmalı” dedi.

AĞCA: “İŞ KAZALARINDA DÜNYADA BİRİNCİYİZ”

Gaziantep  Tabipler Odası Başkanı Hamza Ağca;”Soma’dan sonra iş kazaları konusunda dünyada birinciyiz. Hakikaten önemli bir sıkıntı var. Devletin gerekli şartları oluşturması lazım, denetleme olmazsa kurallar ne kadar iyi olursa olsun olumlu çıktı alınamayabiliyor. Kent Konseyi bu denetleme işini yapsın” şeklinde konuştu.

“KAFAMIZA GÖRE İŞ YAPAMAYIZ”

Ağca’ya yanıt veren Aslan ise; “Denetlemeyle ilgili değişiklik var kanunda. Yasa olmadan kafamıza göre bir şey yapamayız. Denetleme etkin çalışmalı bu konuya dikkat çekebiliriz ama biz kafamıza göre bu işi yapamayız” dedi.

SEVEROĞLU; “DENETLEME SORUNLARI VAR”

Severoğlu ise yeniden söz alarak; “İş güvenliğinde denetleme sorunları var. Gaziantep’te genç bir ticaret odası başkanı vardı onu arıyorum, o böylesi konularda sesini yükseltirdi” dedi. Severoğlu’nun kendisini kaset etmesinin ardından Aslan ise; “O genç ticaret odası başkanı yine bağırır ama ülkenin menfaatleri konusunda konuşmak durumda” yanıtını verdi.

EKİCİ; “KAZA DEĞİL CİNAYET”

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici ise şöyle konuştu; “Kiralık işçiler mecliste. Onu yanlış buluyoruz, satılamayacak bazı şeyler vardır. İnsan namusunu, şerefini ve emeğini satmaz. Üreterek tüketen bir Gaziantep diyoruz ama üreterek tüketen ve adaletli paylaşan bir ülkeyi inşa etmeliyiz. Bunun içine can güvenliği de girer.”

“PERSONEL, BAKIM VE ONARIM YOK”

“İş kazası değil iş cinayetleri işleniyor. İş güvenliği uzmanlarının ücretini işveren öderse denetim sağlıklı olmaz. Enerji ile ilgili çok sıkıntı yaşıyoruz. Personel yok, bakım yok, onarım yok. Bunların hiçbiri yapılmıyor. Ben komisyon üyesiyim mecliste bir haftadan beri bunu tartışıyoruz. Devlet ya enerjiyi ithal edecek ya da üretecek. Başkasının çaldığını ben niye ödeyeyim? Vatandaşın günahı ne? Yeni yasalar çıkartıyoruz enerji üretmeliyiz ama güneş enerjisi yaygınken biz hala nükleer diye bastırıp gidiyoruz. Kayıp kaçak yasallaştırılıyor, bırakın bundan sonrasını geriye dönük bu yasayı getirmek istiyorlar. Vatandaşın dava açma hakkı da elinden alınıyor.”

KİLİS’TE ÖLÜM YAĞIYOR

“Kilis konusuna gelince, Kilis’te bir ateş yanıyor. 3 defa gittim Kilis’e, her gün arayanlar var neredesiniz diyorlar. Biz gitsek ne yapacağız. İnsanlar acı çekiyorlar. Kilis bu kadar mülteciyi ağırladı ama Kilis’ halkına abdestsiz gezmeyin deniliyor. Bunları siyaset amaçlı söylemiyorum. Kilis’te şu anda hükümet yok, hükümet başka şeylerle uğraşıyor. Kilis’ten bu göç Gaziantep’e gelecek kimse rahat etmesin. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Bir an önce Kilis’te hükümeti görmek isteriz.”

KOÇER; “YEREL KÜRSÜ SİYASET YERİ DEĞİL”

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer ise Ekici’ye yanıt verdiği konuşmasında şunlara dikkat çekti; “Yerel kürsülerin ulusal siyaset alanı olmaması gerekiyor. Meclis kürsüsünde zaten siyaset yapıyoruz. Konuşmamı bu anlamda yapacağım. Akif Bey’in bahsettiği özel istidam büroları kanunlaştı. Kendisi meclise gelseydi haberi olurdu. Namus şeref kavramını konuştuğu için cevap vereceğim. Kanun görüşüldüğü gün boyunca Akif Bey mecliste değildi.

“KİLİS’E ÖNEMLİ BİR MESAJ VERİLDİ”

“Kent Konseyi Kilis’e gitme kararı alarak önemli bir mesaj verdi. Devletin olup olmaması meselesinden ziyade acının yüreklerde hissedilmesi ve paylaşılması gerekiyor. Tedbir alındı, alınıyor.”

“SINIR İLLERİ AYRICALIK BEKLİYOR”

“Yeni hükümet sınır illerine ayrıcalık tanımalı bu konunun takipçisiyiz. Gaziantep’te üretimin devamına yönelik yapılacak olan çalışmaların yakın takipçisiyim. Banka ilişkileri dahil olmak üzere pazarların korunması ve hatta yeni pazarlar kurulması açısından da yapılan tüm çalışmaların içindeyim. Şehrin ana projelerini takip etme noktasında bir görevim var.”

EPDK GAZİANTEP’E 280 MİLYON AKTARDI

“İş denetlemelerde denetleme ihtiyacımız yok eğitim ve bilinç eksikliği var ilgili tüm kurumların bu konuyu ele almasında fayda var. Seçimler sırasında çok fazla sıkıntı geliyordu kesintiler konusunda, yerel gazeteler bunu dile getirdiler. EPDK’ya başvurduk altyapının  gözden geçirilmesi için toplantılar yapıldı. Bunun sonunda EPDK Gaziantep alt yapısı için 280 milyonluk bir kaynak aktardı. Ekipler yeniden düzenledi eksiklikler varsa takipçisiyiz.”

AHMET ATMACA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here