Kimsesiz yok hiç kimse

Var herkesin bir kimsesi

Kimsesiz kaldım

Kimsem ol

Ey kimsesizler kimsesi

 

Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, Kuran-ı Kerim kursları ve Ramazan Ayı ile ilgili açıklama yaptı.

Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, 2013-2014 eğitim-öğretim yılının sona ermesi başlayan yaz tatilinin çocuklar açısından daha verimli geçirilmesi amacıyla Kuran-ı Kerim kursunu başlatacaklarını bildirdi. Müftü Çelik, yaklaşan Ramazan Ayı ile ilgili de belirlenen ‘hiç kimse kimsesiz kalmasın’ ana teması ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Gaziantep İl Müftülüğü’nde basın açıklaması düzenleyen Ahmet Çelik, şunları söyledi:

“Diyanet İşleri Başkanlığımızın Türkiye Diyanet Vakfı, bir taraftan sosyal yardımlar, sosyal sorumluluklar sorumluluk projeleri geliştirirken, bir taraftan da eğitime yönelik çok güzel kalıcı hizmetler yapıyor.

İçerisinde bulunduğumuz mevsim itibariyle bunlardan biri yaz Kuran-ı Kerim kurslarıdır. Yaz Kuran-ı Kerim kursları, Diyanet İşleri Başkanlığımızın çocuklarımızın tatilinde yaptığı, yapmaya çalıştığı, önem verdiği çok önemli hizmetlerinden biridir.

Bütün dünyada ve Türkiye’mizde devletlerin, milletlerin en önemi hizmetleri çocuklarımızı geleceğe yetiştirtmektir. Onlara daha bilgili ve daha kültürlü, dünyayı daha iyi tanıyan, kendilerini kimlikleri, şahsiyetleriyle daha iyi tanıyan nesil yetiştirmektir. Tatil, 3 ay gibi uzun bir zaman. Türkiye’mizde bu 3 ayda bu bakımdan çocuklarımızın tamamen başıboş bırakılması, tatil havasında 3 ayı geçirmeleri aslında kendileri için de milletimizin geleceği için de doğru değil. Biz bu tatilde çocuklarımızı başka bir yönde, manevi yönde, değerler dünyası yönünde ve temel dini bilgilerini öğrenip kimliklerini daha çok sahip çıkma, aidiyetlerini daha iyi anlama, öğrenme konusunda yaz Kuran-ı Kerim kursları tertip ediyoruz.

Bu sene de biz yaz Kuran-ı Kerim kurslarının bir şölenle açılmasını düşündük. Büyükşehir Belediyemiz ile de görüştük Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı, Bakanlıktan gelen biri olduğu için çocuklarla da aileyle de çok yakından ilgilenen bir başkanımız var. Biz çocuklara yönelik böyle bir program düşündüğümüzü kendilerine ilettiğimizde, bize bunun memnuniyet verici bir çalışma olduğunu, belediye olarak üzerelerine düşen bütün sorumluluğu yerine getireceklerini ifade ettiler. Çocuklarımız böyle bir eğitim dönemine şenlik, sevgi ile başlasın istedik ve programlar yaptık.”

Yaklaşan Ramazan Ayı ile ilgili de değerlendirmede bulunan İl Müftüsü Çelik, şu ifadeleri kullandı:

“Ramazan Ayı, asırlardan buyana bizim milletimizde, toplumumuzda çok çok özel bir aydır. Maddi manevi herkes bu aya hazırlanır, bu ayın sevincini coşkusunu yaşar. Herkeste bu ay için bir hatıra vardır. Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yılki Ramazan Ayı için ‘hiç kimse kimsesiz kalmasın’ ana temasını belirledi. Her zaman çok önemli bir sosyal konu bu. Bugün insanımız ya oluşturulmuş bir yalnızlığın içerisinde veya farkına varmadığı bir yalnızlık içerisinde oluşturulmuş yalnızlıkların bir kısmı birtakım sosyo politik hadiselerin sonucu işte mültecilik bunlardan biridir. Sosyo kültürel dediğimiz, sosyo ekonomik dediğimiz sebepler işte. Çocuklarımız köprü altında yaşamaya zorunlu kalmaları bir tarafa, bir de farkına varmadığımız yalnızlıklar var. O da her şeyimiz var, para var, pul var ama yalnız hissediyoruz.

Bugün nerden bakarsak bakalım insanlar gerek oluşturulmuş bir yalnızlığın, kurgulanmış bir yalnızlığın gerekse farkında olmadığı bir yalnızlığın içerisindedir. Onun için Başkanlık, kimse kimsesiz kalmasın derken mağdur kesimi öne çıkarmıştır. Tabi ama bir de öne çıkmayan yalnızlıklar var. Başkanlık, burada çok derin bir yaraya, probleme parmak basmış. Biz de camilerde Ramazan Ayı toplantılarımız da bu anlayışa göre ayarladık.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here