duru-lival-kinoa

Vücudumuzun üretemediği tüm temel amino asitleri bünyesinde barındıran kinoa için adeta mucizevi bir besin denilebilir. Kalsiyum, demir, çinko, magnezyum, fosfor ve yüksek miktarlarda lif ile protein içermesi nedeniyle kinoanın besin değeri oldukça fazladır. Kinoa bitkisinin yemişlerinden elde edilmekte olup Güney Amerika başta olmak üzere ABD ve Avrupa ülkelerinde yaygın olarak tüketilmekte.

 

Bitkisel gıdalar arasında en yüksek protein içeren ve vücuda sağladığı faydaları nedeniyle dünyada tüketicilerin rağbet gösterdiği bir ürün olarak adını duyurmaya devam eden kinoa, ülkemizde de her geçen gün daha da tanınarak ilgi çekiyor. Bu faydalı gıda yemeklerde, salatalarda, ekmek ve pane yapımında, omletlerde hatta kek ve tatlılarda kullanılıyor.

 

Kinoa kelimesini ilk defa duyuyorsanız kinoa nedir, kinoa fiyatı ne kadardır, nerelerden temin edilir merak edebilirsiniz. Güney Amerika’nın Peru, Arjantin, Bolivya, Ekvador, Şili ülkelerinde yetişmekte olan bir bitki olan kinoanın ticari olarak satılan kırmızı, siyah ve beyaz olmak üzere 3 türü bulunmakta. Kendine özgü bir aroması olması, bulgurun ve pirincin olduğu bütün yemeklerde kullanılabilmesi, glüten içermemesi nedeniyle çölyak hastalarına da hitap etmesi ürünün cazibesini daha da arttırıyor.

 

Besleyici değeri yüksek ve hazmetmesi kolay olan bir besin olan kinoa, lifli yapısı nedeni ile tüketenlerde uzun süreli tokluk hissi yaratıyor. Bu da kişinin çabuk acıkmasını önlüyor. Kansızlığa karşı da tüketilebilir. Bunun sebebi kinoanın mir içeriyor olması. Halsizlik hissediyorsanız, bu muhteşem besini yemeklerinize ekleyerek halsizliğinizi gidermeniz ve çok daha enerjik olmanız mümkün. Tabi kronik hale gelmiş bir halsizlik söz konusu ise doktora danışmanızda fayda var.

 

Hemoroide karşı önlem almak isteyenler, bu besini mutlaka sofralarına taşımalı. Kabızlığa iyi gelen kinoa, içerdiği enzimler, A, E ve B6 gibi vitaminler sayesinde cildi yıpranmalara karşı da koruyor.  Antioksidan etkisi ile tüm hücreleri serbest radikallerin olumsuz etkilerine karşı koruması da ayrı bir faydası.

 

Duru Bulgur Gıda’nın Lival markalı iki farklı kinoa seçeneği bulunmakta. Duru Lival beyaz kinoa ve kırmızı kinoaya marketlerden veya  www.durupazar.com web sitesinden yapacağınız online alışveriş ile ulaşabilirsiniz. Kinoa ve fiyatları hakkında bilgi almak için siteyi ziyaret etmeniz yeterli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here