Emlakçılar, kira fiyatlarının son bir yılın en düşük seviyesinde olduğunu açıkladı. Evini satamayan mülk sahiplerinin dairelerini kiralığa çıkardığını bundan dolayı da kira fiyatlarının düşüşe geçtiğini belirten emlakçılar, bazı ev sahiplerinin de bu yıl için kiralara zam yapmamayı düşündüğünü söylüyor. 

Gaziantepli emlakçılar, kentimizde son yıllardaki konut fiyatı ve kiraların arsaların değerlenmesi ve Suriyelilerin gelişiyle arttığını belirterek, banka kredilerinin yükselmesi ve belediyelerin yapı denetimini sıklaştırması nedeniyle fiyatların sabit kaldığını ve emlak sektörünün büyük bir durgunluk yaşadığını açıkladılar.

Kentimizde son yıllarda gayrimenkul sektöründeki hareketlilik nedeniyle hem kiralar hem de konut fiyatları fahiş bir şekilde artış göstermişti. Nüfusa oranla konut sıkıntısının baş göstermesi fiyatlara yansırken bu durumdan en çok kiracılar ve yeni evlenenler zarar görmüştü.

SEVİYE KORUNDU

Suriyeli mültecilerine kentimize gelmesi ve konut ihtiyacının artmasıyla birlikte Gaziantep’te konut fiyatları ve kiraların daha çok yükselmesinde yol açmış, emlakçılar satılık veya kiralık ev bulma konusunda sıkıntıya düşmüştü. Suriyelilerin bir kısmının kamplara gitmesinin yanında, bankaların ev kredisini yükseltmesi fiyatların daha çok önüne geçti. İnşaat firmaları fazladan ev yaparken emlak sektöründeki durgunluk nedeniyle inşaat firmaları yeni kampanalar düzenleyerek ellerindeki daireleri satmaya başladı. Diğer yandan anormal şekilde artış gösteren kira fiyatları mevcut seviyesini korudu.
Gaziantepli emlakçılar, kiralık evlerin artmasına ve fiyatların aynı düzeyde kalmasına rağmen konut sektörünün büyük durgunluk yaşadığını söylediler.

Akyol Emlak-Ender Yanlar: “Türkiye genelinde müteahhitlerin elinde satış bekleyen 1 milyon fazla konut var. O nedenle şu anda satışlar durdu. Bunun en büyük sebebi ise hükümetin aldığı kararlar var, bu da emlak sektörünü olumsuz etkiliyor. Bir de banka kredilerinin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Kredilerin yüksek olması nedeniyle müteahhitler olsun, emlakçılar olsun satışımız haliyle durdu. Kredilerde bir düşüş olursa belki emlak sektörü oynar. Kiralarda düşüş yok ama daha önce yükselme vardı,  şu anda seviyesini koruyor.”

Barış Emlak-Mehmet Aslan: “Gaziantep’te emlak fiyatları düşmedi ama durdu. Burada arsa fiyatlarının yükselmesi büyük etken oldu. Belediyelerin kaçak olmaması için denetiminin sıklaşmasından dolayı kaçak veya eksik malzeme kullanma olayı bitti. Bunun haricinde arsaların çok yüksek olmasından dolayı fiyatlar bayağı artmıştı. Artıştan dolayı eskisini satıp yeni ev alamıyor. Son 2 yılda Suriyelilerin gelişinden dolayı kiralar çok yükseldi. Son zamanlarda Suriyeliler kamplara gitmeye başladığı için tekrar kiralık evler çoğaldı. Bazı vatandaşlarımız çok duyarsız olup evi yuvası yıkılan, perişan olan Suriyelilerin durumundan faydalanıp 500-600 lira edecek ev kirasını bin 100-bin 200 liraya çıkardılar. Suriyelilerin kamplara dönüşüyle fiyatlarda durgunluk var.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here