Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Cımbız, kireçlenmenin, beslenmeye dikkat edilmesi ve egzersizlerin yapılması durumunda ağrı vermeyeceğini belirtti.

Cımbız, yaptığı yazılı açıklamada, halk arasında “kireçlenme” olarak bilinen “artroz” veya “osteoartrit”in eklemlerde aşınma ve yıpranma sonucu ortaya çıktığını kaydetti. Yaşlandıkça vücuttaki damar ve eklemlerde kireçlenme oluştuğunu belirten Cımbız, kireçlenmenin fizyolojik bir durum olduğunu vurgulayarak, “Kemik kireçlenmesine ve kemik erimesine engel olamazsınız. Önemli olan, kireçlenmeyi ağrısız geçirmenizdir. Eğer beslenmenize dikkat ederseniz, egzersizlerinizi yaparsanız vücudunuzdaki kireçlenmeler size Ağrı vermeyecektir” ifadesini kullandı.

Erkeklerin kıkırdak ve kemik yapısının kadınlardan yüzde 10-15 daha iyi olduğunu, kireçlenmenin kadınlarda daha fazla görüldüğünü kaydeden Cımbız, kadınlara her gün 2 bardak süt içmeleri veya 1 kase yoğurt yemeleri tavsiyesinde bulundu.

Cımbız, şunları kaydetti:

“Günlük hayatta bizi ayakta tutan, yürüten, bir şeyleri taşımamızı sağlayan eklemler ve etrafındaki kaslarımızdır. Yaşlanmayla beraber vücudumuzda yağlanma artar. Böylece zaten yıpranmaya başlayan eklemlerimize günlük hayatta destek olması gereken kaslar zayıflar. Yapacağımız egzersizler, kaslarımızı güçlendirmeye yardımcı olur ancak unutulmamalıdır ki egzersiz sadece arada bir yapılan, Ağrı geçince bırakılan tarzda olmamalıdır, bir yaşam biçimi olmalıdır.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here