168046158452016165430gaziantepgunes

Gaziantep’te ilk defa düzenlenen ve ilk gün 13 binin üzerinde kişinin ziyaret ettiği kitap fuarı, söyleşiler ve yazarların imza günleriyle devam ediyor.

Gaziantepli yazarlar yanı  sıra Türkiye genelindeki yazarların da katıldığı, öğrenci ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kitap fuarını ziyaret eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, standları tek tek gezerek, öğrencilerle sohbet etti.

Şahin, ziyaretin sonunda yaptığı açıklamada, kitap fuarının Gaziantep’te yapılmasını önemli bulduğunu belirterek, en büyük gücün yetişmiş insan gücü olduğunu söyledi.

Gençlerin her yönden yetiştirilmesi gerektiğini anlatan Şahin, şöyle konuştu:

“Bizim petrolümüz, madenimiz, altınımız yok. Bizim madenimizde, petrolümüzde yetişmiş gençler. Gençlerimizi yetiştirebilmemiz içinde bütün fırsatları kullanmamız gerekiyor. Onlara her yönden fırsat eşitliği vermemiz gerekiyor. Onları teknolojik, altyapı yönünde en iyi öğretmenlerle desteklerken, bir taraftanda bu fuarcılığı güçlü bir şekilde bölgenin ve Türkiye’nin en iyi fuarcılığına dönüştürmemiz gerekiyor.”

GAZİANTEP FUARA SAHİP ÇIKIYOR

Gaziantep’in yaklaşık 500 bin genç nüfusa sahip olduğunu aktaran Şahin, gençlerin çok iyi yetiştirilmesi için yapılması gerekenlere dikkat çekerek, yaşanan terörün ve şiddetin bir sonuç olduğunu kaydetti.

Koruyucu ve önleyici tedbirlerin artırılması gerektiğini, bu noktada okumanın önemli olduğunu vurgulayan Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“İlk emri ‘oku’ diyen  bir medeniyetten geliyoruz. Kendimizi geliştirmemiz, çocuklarımızı hayata hazırlamamız ve çocuklarımızın ufkunu, vizyonunu dünyadaki en iyi çocuklarla yarıştırmamız lazım. Rekabet çok acımasız. Bu da kendiliğinden olmuyor. Bu fırsatları bu çocuklara sağlamamız lazım. İki milyonu ben bu fuara davet ediyorum. Gelsinler fuara sahip çıksınlar, çocuklarını okumaya teşvik etsinler. Aileler ve ailelerin bilinci çok önemli. Faydalı kitapların okunmasını sağlasınlar. Çünkü faydalı toplum, faydalı insan olmak için önce faydalı bir beyin gerekiyor. Onun için de faydalı kitapları okutmaya teşvik etmemiz ve başarmamız gerekiyor. Bu çocuklar bir cevher. Bu çocukları nasıl eğitirsek bu cevherden o kadar güzel sonuçlar elde edeceğiz.”

Hedeflere ulaşmanın yolunun eğitimden geçtiğine dikkati çeken Şahin, kütüphane sayısının artırılması gerektiğini aktardı.

TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz de TÜYAP Fuarcılık olarak Gaziantep’te kitap fuarı düzenlenmekte geçiktiklerini belirtti.

İlkez düzenelenen kitap fuarını, açıldığı gün 13 binin üzerinden kişinin ziyaret ettiğini dile getiren Alagöz, “Bugün yine çok yoğun bir ilgi var. Bu Gaziantep’in ne kadar doğru bir destinasyon olduğunu ve Gaziantep insanımızında kitaba, okumaya ne kadar meraklı olduğunun da en temel göstergelerinden bir tanesi oldu. Hedefimiz TÜYAP Fuarcılık grubu olarak önümüzdeki senelerde fuarımızı daha da büyük ölçeğe kavuşturmak ve daha da güzel işler yapmak. Biz desteğinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkür ediyoruz” dedi.

Öte yandan etkinlik kapsamında Melih Tuğtağ “Sessiz Sakin’in Gürültülü Maceraları”, Yüksel Pazarkaya “Behçet Necatigil 100 Yaşında, Unutulmak İsteyen Şair”, Adnan Özyalçıner “1950 Kuşağı ve Onat Kutlar” söyleşisi yaptı.

75 yayınevi ve 100 yazarın katıldığı kitap fuarı, Gaziantep Üniversitesi Mâvera Kongre ve Sanat Merkezi’nde 8 Mayıs Pazar gününe kadar ziyaret edilebilinecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here